Klasztor Świętego Krzyża na Łyścu

Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
takisobiejac

Położony w województwie kieleckim Łysiec, zwany również Łysą Górą, jest drugim co do wielkości masywem w Górach Świętokrzyskich. Zbudowany z kwarcytów, piasków i łupków ilastych kambru - najstarszego okresu paleozoicznej ery dziejów Ziemi. Niezalesione partie stoków i niektóre szczyty zajmują wielkie rumowiska skalne zwane gołoborzami. Sam Łysiech dwuwierzchołkowy na niższej, wschodniej kulminacji dźwiga dawne opactwo Św. Krzyża.

źródło opisu: wstęp do książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

| 2014-09-12
Przeczytana: wrzesień 2013