Amazing Spider-Man - #001 - Spider-Man

Cykl: The Amazing Spiderman vol.1 (tom 1)
Wydawnictwo: Marvel Comics
Spider-Man
komiksy
angielski
KoZa

Cover pencils by Jack Kirby, inks by Steve Ditko. Spider-Man, script by Stan Lee, art by Steve Ditko; Spider-Man origin retold; J. Jonah Jameson introduced; Spider-Man rescues John Jameson, J. Jonah Jameson's son, from his malfunctioning space capsule. Spider-Man vs. The Chameleon, script by Stan Lee, art by Steve Ditko; Spider-Man tries to join the Fantastic Four and stops the Chameleon. Reprinted in Marvel Tales # 138

źródło opisu: nota wydawcy

pjg | 2014-08-01