Kompenentne pomaganie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Skilled Helper. A Problem-Managment Approach to Helping
83-7150-690-2
psychologia psychoterapia

Poradnik dla początkujących psychoterapeutów - prezentujący skuteczną metodę pomocy w rozwiązywaniu problemów - zyskał międzynarodowe uznanie. Trójetapowy model Egana pomaga zdobyć umiejętności przydatne w różnych typach relacji i w różnych warunkach. Stwarza też solidne podstawy orientacji psychoterapeutycznej oraz pomaga opanować praktyczne strategie ułatwiające klientowi zmianę. Egan ujawnia "ciemną stronę“ poradnictwa psychologicznego, co jest bardzo ważnym elementem książki przeznaczonej dla takiego odbiorcy. Przedstawione zagadnienia przywracają równowagę i rzeczywistość nazbyt altruistycznym wyobrażeniom adeptów psychoterapii. Egan wyjaśnia i ilustruje wszystkie umiejętności potrzebne do udzielania kompetentnej wiedzy psychologicznej w różnych zawodach, także np. duszpasterzom, czy pielęgniarkom.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

martin | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Nie mam nic do zarzucenia. Teoretyczna, ale taka ma być. Wymagająca, bo to jednak 500 stron zwięzłego i konsekwentnego tekstu. O pomaganiu innym, ale jednak bardzo przydatna czytelnikowi, który sam sobie pragnie pomóc, choćby o tym nie wiedział i tylko podświadomość przywiodła go do tej książki. Daje zaplecze metodologiczne, merytoryczne i motywacyjne. Dodatkowo autor przytacza historie ludzi dotkniętych różnymi problemami albo przytacza dialog z klientem. Przykłady te pozwalają nam lepiej przeniknąć nam zamysł udzielania pomocy i łatwiej zrozumieć zasady ich użycia w bezpośrednim kontakcie.

Pomaganie opisane w tej książce, które występuje w USA pod postacią zawodowego counsellingu jest mało znane w Polsce i sam nie wiem, czy występuje ono w wyodrębnionej i ściśle odłączonej od innych profesji formie. Rozumiem, że rola psychologa, psychoterapeuty czy księdza zawiera w sobie ten element zawodowego świadczenia pomocy innym, ale nie w pełni go wyczerpuje.

W ogóle, ciekawe to...

Marti | 2016-10-19