Bóg i stawanie się. Problem relacji świat-Bóg w filozofii Alfreda Northa Whiteheada

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
filozofia i etyka
n0e

Filozofia procesu jest jednym z dwudziestowiecznych nurtów filozoficznych, w ramach którego podjęto próbę skonstruowania teorii symetrycznej między światem a Bogiem. Celem niniejszej książki jest odpowiedź czy na gruncie metafizycznego systemu Whiteheada, do któreg inni procesualiści, możliwe jest stworzenie spójnej koncepcji symetrycznej relacji świat—Bóg, a w szczególności czy możliwa jest spójna teoria Bożego oddziaływania na świat. Realizując ten cel, autor przedstawia podstawowe założenia Whiteheadowskiej metafilozofii, rekonstruuje jego krytykę substancjalizmu, analizuje podstawowe kategorie jego systemu metafizycznego przedstawia Whiteheadowską filozofię Boga, aby wreszcie zbadać, czy ontologiczne założenia tej metafizyki umożliwiają konstrukcję spójnej koncepcji działania Boga w świecie.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/147177

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/147177