Podręczny leksykon przyrody polskiej

Wydawnictwo: RTW
przyroda, Polska, biologia
kamk

Wstęp Leksykon ten powstał z myślą o miłośnikach przyrody ojczystej. Ze względu na jego niewielką objętość trzeba było ograniczyć się do wyboru znikomej liczby przedstawicieli zarówno roślin, grzybów, jak i zwierząt. Przy wyborze szczególną uwagę zwrócono na gatunki charakterystyczne (typowe) bądź „odwiedzające" nas (np. niektóre ptaki). W zwięzłych opisach przy poszczególnych gatunkach są...

Wstęp
W zwięzłych opisach przy poszczególnych gatunkach są zawarte ważne cechy, przede wszystkim jednak to, co warto o nich wiedzieć. Bogactwo i zróżnicowanie gatunków zachęca do rozglądania się wokół nas i próby rozpoznawania napotkanych osobników. Poznanie to jedna z najlepszych dróg do świadomego traktowania przyrody jako wspólnego dobra. Tak budzi się świadomość ekologiczna, a to wiąże się ściśle z odpowiedzialnością za otaczającą nas przyrodę. Zacznijmy więc od zaznajomienia się z najważniejszymi przedstawicielami przyrody ojczystej.
Publikacja ta składa się z czterech działów. W pierwszym dziale, poświęconym krajobrazom Polski, ukazany jest wpływ położenia geograficznego i klimatu na różnorodność występującej w naszym kraju fauny i flory. Dział dotyczący szaty roślinnej obejmuje przedstawicieli drzew, krzewów i roślin zielnych. Do działu tego włączono również kilka gatunków grzybów chronionych i porostów. W rozdziale Zwierzęta Polski przedstawiono (wyrywkowo) reprezentantów bezkręgowców, takich jak stawonogi (pajęczaki, owady), mięczaki (ślimaki, małże), a także kręgowców - ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. W książce tej dużą wagę przywiązuje się do gatunków będących w Polsce pod ochroną. Ostatni dział - poświęcony ochronie przyrody - zawiera zwięzłe informacje dotyczące parków narodowych wraz z adresami ich dyrekcji i adresami internetowymi.

źródło opisu: Wydawnictwo RTW, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie