Przyroda polska. Przewodnik

popularnonaukowa
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-01
2015-01-01
przyroda polska zwierzęta przyroda polska fauna i flora

bardzo fajny przydatny przewodnik z pięknymi ilustracjami

bardzo fajny przydatny przewodnik z pięknymi ilustracjami

Fajny przewodnik. Ile się dowiedziałem o otaczającej nas flrze i fauunie. A ile o nie wiedziałem.

Lubicie obserwować przyrodę? Ja z dziećmi uwielbiamy, dlatego często chodzimy na spacery do parku, lasu, urządzamy sobie pikniki i zawsze świetnie się przy tym bawimy. Wkrótce wakacje więc z pewnością wykorzystamy okazję by pobawić się w obserwatorów przyrody. Na pewno w identyfikacji różnych gatunków roślin i zwierząt przydatny będzie dobry przewodnik. My mamy już swój, a nosi on tytuł „Przyroda polska. Przewodnik”.
Jest to małych rozmiarów książeczka, na kartach której miłośnicy przyrody znajdą charakterystykę wybranych gatunków roślin, zwierząt i grzybów występujących w Polsce. Każdorazowo przy omawianym gatunku znajdziemy niezbędne informacje potrzebne do jego zidentyfikowania takie jak: występowanie, wielkość, budowa / wygląd, biologia oraz inne warte uwagi wskazówki i ciekawostki. Oprócz tego rzecz najważniejsza czyli wyraźna, kolorowa ilustracja, która ma kluczowy wpływ na rozpoznanie rośliny, zwierzaka czy grzyba.
Informacje jakie znalazłam w przewodniku są dość szczegółowe, krótkie ale treściwe. Znalazłam tu opisy różnorodnych gatunków węży, ryb, ptaków, owadów czy ssaków oraz różnorodnych drzew, krzewów czy dziko rosnących kwiatów. Jeden gatunek opisany jest zawsze na jednej stronie. Wygląda to tak, że na górze znajduje się jego polska nazwa, poniżej nazwa łacińska, dalej ilustracja a pod nią charakterystyka. Jest więc przejrzyście i czytelnie, czyli tak jak lubię ;)
Dla ułatwienia na końcu przewodnika znajduje się alfabetyczny indeks nazw a tuż przed nim inne ciekawostki – kilka słów o konieczności ochrony przyrody oraz polskie Parki Narodowe. Każdy z parków jest krótko omówiony a jego lokalizacja zaznaczona na mapie. Myślę, że zamieszczenie takich wiadomości jest fajnym pomysłem, gdyż uświadamia to młodych czytelników jak ważna jest ochrona przyrody.
Nam prezentowana dziś książeczka bardzo przypadła do gustu. Na pewno przyda się podczas spacerów na łono natury ale i w szkole. Z tego co widzę moje maluchy same już chętnie do niej zaglądają i odkrywają piękno polskiej przyrody. Co prawda na razie nie ruszymy w plener ale na wakacje nie będzie już żadnej wymówki. Z takim przewodnikiem w rękach zwyczajna wyprawa do lasu może okazać się wspaniałą odkrywczą przygodą, dlatego polecamy go wszystkim miłośnikom polskiej flory i fauny takim właśnie jak my, życząc przyjemnej lektury ;)

• Naukowe
  • Posiadane
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • Natura2000
  • 6/10 - dobra