Aby odnaleźć Boga. Antologia

7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7033-512-8
religia
Karolina

Każdy człowiek został wezwany do tego, by być kimś; musi on jednak zrozumieć dobrze, że aby zrealizować swoje powołanie, może być tylko jedną osobą: sobą. Jednym ze źródeł jałowych zmagań w życiu duchowym jest przeświadczenie, że trzeba stać się osobą bez problemów, co, rzecz jasna, jest niemożliwe. Jeśli człowiek usiłuje stać się kimś, kto nie ma żadnych problemów, wali głową w mur. Bóg...

Bóg jest bardziej uwielbiony przez tego, kto korzysta z wszystkich dobrych rzeczy doczesnego życia w prostocie i z wdzięcznością, aniżeli przez nerwowy ascetyzm kogoś, kto niezdrowo podniecony roztrząsa każdy szczegół swego wyrzeczenia się siebie.

Thomas Merton

źródło opisu: W drodze, 2004

Marta | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Dobre czyta się już po lekturze "Siedmiopiętrowej góry", wówczas wyraźnie widać, że kilka wybranych myśli zawartych w tej broszurce stanowi kroplę w morzu myśli Thomasa Mertona, która skądinąd jest warta przestudiowania. Gorąco zachęcam do zapoznania się z osobą tego trapisty.

Nigdy wcześniej nie wiedziałam, że Merton interesował się kulturą i siłą rzeczy religią Azji. Zaniepokoiło mnie to, ale może rzeczywiście był to jedynie przejaw troski o otwartość. Jest jeszcze jeden owoc tej króciutkiej lektury: bardzo chcę przeczytać "Zapiski współwinnego widza", gdzie Merton przedstawia grzechy kultury zachodniej, m. in. :

"zawinioną ignorancję zwalczanej inności i wypracowane przez wieki poczucie wyższości opancerzonej przekonaniem o własnej głębokiej pokorze".

Jusamel | 2017-03-10
Przeczytana: 26 lutego 2017