Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989

Okładka książki Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989
Adam DziurokMarek Gałęzowski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
508 str. 8 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
508
Czas czytania
8 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376292045
Tagi:
historia najnowsza historia Polski XX wiek PRL
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
192 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
350
27

Na półkach: ,

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej Piłsudskiego. Przemilczano całkowicie kwestię ciężaru dążeń w kierunku wschodnim przez Piłsudskiego, a zachodnim przez narodowców, z czego ta teza ongiś się wykluła. Co do uwolnienia Piłsudskiego „w wyniku kapitulacji Niemiec” jak tu napisano, zaraz w następnym zdaniu wskazano, że kapitulacja nastąpiła już po przyjeździe Piłsudskiego do Warszawy, więc marszałek został zwolniony przed kapitulacją Niemiec, a nie w jej wyniku, jak błędnie podają autorzy.

- Stwarzanie wrażenia, że 90% historii to polityka, co razi w wypadku choćby opisu działań wojennych, w których zdaniem autorów ważniejsze (a przynajmniej bardziej godne opisania) jest to, który generał należał do której opcji politycznej, niż sam przebieg działań wojennych. Tak podana historia (prawie wyłącznie w aspekcie politycznym) jest po prostu NUDNA.

- Zbyt rozwlekłe objętościowo opisywanie powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, w stosunku do państwa podziemnego w trakcie wojny. Stwarza to wrażenie, że partyzantka antykomunistyczna była nawet liczniejsza i aktywniejsza od antyhitlerowskiej. O tym, że tak na pewno nie było, świadczą chociażby liczby podane w samej pozycji.

- Ciągłe, aż do przesady, podkreślanie, że PRL nie było państwem suwerennym. O ile w czasach stalinowskich wszyscy rzeczywiście tak to odczuwali, to później, poczynając od epoki Gomułki, nikt nie odbierał tego w ten sposób – w mojej opinii walczono raczej z wewnętrznym ustrojem niż zewnętrznym okupantem (a przynajmniej ja i moje pokolenie tak to odbieraliśmy).

- Przekreślanie wszelkich pozytywnych dokonań PRL. Usiłowanie sprawienia wrażenia, że wtedy w kraju nie wydarzyło się NIC dobrego. Jest to ogromne przekłamanie, wystarczy porównać systemy edukacji i opieki zdrowotnej dla najuboższych u nas i w USA.

- Niewskazanie istoty RWPG i ciągłych kłopotów gospodarczych PRL wynikłych z kolonialnego traktowania „demoludów” przez ZSRR. Istotą RWPG, zwłaszcza w późniejszym okresie, po wprowadzeniu rozliczeń w „rublach transferowych”, było kolonialne traktowanie handlu. Wszystkie transakcje z ZSRR były ustawione na szkodę mniejszych państw. W książce w ogóle temat ten jest przemilczany, przez co odnosi się wrażenie, że niedobory na rynku były wynikiem WYŁĄCZNIE złych rządów polskich komunistów.

- W innych niż gospodarcze kwestiach, książka podkreśla zależność PRL od ZSRR aż zbyt przesadnie i w przejaskrawiony sposób, pomijając momenty, w których władze PRL przeciwstawiły się Kremlowi (choćby w przypadku reakcji na katastrofę w Czarnobylu).

- Choć najczęściej podręcznik stara się być obiektywny, to trafiają się pojedyncze przypadki w notkach o postaciach, gdy autorzy bardziej akcentują pewne fakty, przemilczając inne. Sprawia to, że pewne kontrowersyjne postacie są ukazane w konkretnym świetle (bardziej pozytywnie, bądź negatywnie). To samo dotyczy pewnych wydarzeń, gdzie użyto słów „niestety” bądź „na szczęście” opisując historyczne fakty, co ukazuje subiektywne podejście autorów do pewnych zjawisk, zwłaszcza w historii najnowszej.

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    256
  • Chcę przeczytać
    246
  • Posiadam
    155
  • Teraz czytam
    25
  • Historia
    19
  • Historyczne
    10
  • Ulubione
    10
  • 2014
    3
  • historia
    3
  • Historia Polski
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne