Dialog, nr 6 (643) / czerwiec 2010. Wiara bez Boga

Wydawnictwo: Instytut Książki
Dialog, teatr, dramat
czasopisma
Róża_Bzowa

Miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej teatralnej, filmowej, radiowej, telewizyjnej. PL ISSN 0012-2041 Nr indeksu 355542 W numerze 6/2010: W czerwcowym numerze „Dialogu” o religii bez Boga we współczesnej myśli postsekularnej, w kinie i teatrze. Agata Bielik-Robson i Piotr Morawski ujawniają do czego religia potrzebna jest filozofom, teoretykom myśli politycznej i artystom. Sztuka...

PL ISSN 0012-2041
Nr indeksu 355542

W numerze 6/2010:
W czerwcowym numerze „Dialogu” o religii bez Boga we współczesnej myśli postsekularnej, w kinie i teatrze. Agata Bielik-Robson i Piotr Morawski ujawniają do czego religia potrzebna jest filozofom, teoretykom myśli politycznej i artystom. Sztuka Przemysława Wojcieszka „Piosenki o wierze i poświęceniu” i życie jej bohaterów stanowi w pewnym sensie przełożenie teorii na praktykę. Tekst Justyny Kozłowskiej o Simone Weil łączy kwestie filozoficzne z teatralnymi odsyłając wprost do ostatniej premiery Krystiana Lupy „Persona. Ciało Simone”. Krystyna Duniec pisze o cyklu przedstawień teatralnych Krystiana Lupy inspirowanych biografiami Andy’ego Warhola, Marilyn Monroe i Simone Weil oraz o wpisanych w te spektakle strategiach autobiograficznych reżysera. Hubert Michalak pisząc o najważniejszych rolach teatralnych sezonu wiele miejsca poświęca Sandrze Korzeniak w przedstawieniu „Persona. Marilyn”. Joanna Derkaczew zaś – nie bez związku z teatrem Lupy podejmuje kwestie ekshibicjonizmu i zarządzania intymnością we współczesnej sztuce i mediach elektronicznych.
Sztuka libańska, której autorami są Rabih Mroué i Fadi Toufiq stała się pretekstem do przyjrzenia się bliżej najnowszej historii tego kraju w kontekście konfliktów wojennych, o których wiele opowiada ostatnio kino. Marta Minakowska pisze o izraelskich filmach poświęconych wojnie w Libanie: „Walc z Baszirem” i „Liban”. Piotr Kletowski więcej miejsca poświęca natomiast współczesnemu kinu libańskiemu.
Na koniec powracamy do spraw i kontekstów religijnych i filozoficznych – w sztuce Johna Jesruna „Firefall”, analizowanej i komentowanej przez Bonnie Marrancę oraz w omówieniu książki Samuela Webera „Teatralność jako medium”, którego podjął się na naszych łamach Jakub Momro.

SPIS TREŚCI

SKRZYNKA NA EMALIE

VARIA
NOWE SPEKTAKLE:
Czarni na czerwonym
Daniela Danisa „powieść mówiona”
O jednego człowieka mniej
SZTUKI PRZECZYTANE: