Oszukać śmierć

978-83-61732-98-3
Medycyna
zdrowie, medycyna
OLA336

W tej fascynującej książce dr Sanjay Gupta – neurochirurg, główny korespondent medyczny stacji CNN oraz poczytny autor – opisuje niewiarygodne fakty naukowe, dzięki którym te niemal cudowne uzdrowienia mogły nastąpić. Grupa śmiałych lekarzy w zadziwiający sposób ratuje pacjentów, nie przyjmując do wiadomości faktu, że ich życie na zawsze się skończyło. Przedłużone zatrzymanie akcji serca, „śmierć mózgowa”, brak oddechu przez ponad godzinę – wszystkie te stany były kiedyś uznawane za nieodwracalnie śmiertelne, dziś jednak jest inaczej. Rewolucyjne postępy w medycynie w fascynujący sposób umożliwiają zacieranie granicy między życiem a śmiercią.
Posługując się przykładami z życia oraz korzystając z szerokiego dostępu do najnowszych badań medycznych, dr Gupta przedstawia dramatyczne relacje z pionierskich prac lekarzy i naukowców, którzy zmieniają nasze postrzeganie mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu w obliczu śmierci. Dr Gupta opisuje eksperymenty z terapeutyczną hipotermią umożliwiające ratowanie znajdujących się w śpiączce ofiar udarów i ataków serca, operacje ratujące życie, prowadzone jeszcze w łonie matki, oraz badania nad hibernacją zwierząt, która w przyszłości mogłaby pomóc w ratowaniu życia rannych żołnierzy na odległych polach bitew. Autor przedstawia niesamowite opisy przypadków, które odmienią i wzbogacą nasze postrzeganie prawdziwej natury życia i śmierci.

źródło opisu: www.laurum.pl

źródło okładki: www.laurum.pl

BookBasset | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

Wszyscy wiemy, że kiedyś nas spotka, ale naturalnie staramy się odwlec ten moment jak długo się da. Niniejsza książka opowiada właśnie o tej odwiecznej i nieustannej walce medycyny ze śmiercią.

W swojej książce Gupta rozpatruje naprawdę różnorodne aspekty tego zagadnienia. Zaczynając od schładzania jako obiecującej metodzie w ratownictwie, a kończąc na cudownych ozdrowieniach i relacji osób, które przeżyły doświadczenie śmierci (ang. NDE). Niech jednak nikogo nie odstrasza okładka sugerująca, że jest to dzieło jakiegoś szarlatana, który radzi świeczki zapachowe do leczenia białaczki. Autor opisuje tutaj wszystkie zjawiska z perspektywy poważnego naukowca, który stara się dogłębnie zrozumieć dane zjawiska i w tym celu rozmawia z niezliczoną ilością badaczy, lekarzy i pacjentów.

Pod względem merytorycznym mogę i muszę się jedynie doczepić tego, że autor omija tutaj tak ważny temat jak śmierć kliniczna i jej stwierdzenie. Fakt. Wspomina o tym, ale brakowało mi tutaj bardziej jasnego...

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

Życie jest barwniejsze i dziwniejsze od niejednej powieści. W swej książce, opartej wyłącznie na faktach, Gupta z finezją i przystępnie dla laików (czyli większości czytelników) przybliża najnowsze osiągnięcia lekarzy wyrywających pacjentów spod kosy śmierci. Oczywistym jest, że technika wciąż idzie naprzód, lecz metody opisywane przez autora są nowatorskimi zastosowaniami już znanych technik. Fascynująca jest na przykład opowieść o hipotermii, kilka godzin spędzonych w lodowatej wodzie może uratować człowieka. Przy przywracaniu akcji serca Gupta opowiada się przeciw stosowaniu metody „usta-usta” i za skupieniem się na samym masażu serca.
Najnowsze badania możliwe są dzięki agencjom wojskowym. Doświadczenia na szczurach pozwoliły odkryć nowe zastosowanie siarkowodoru; gaz ten wstrzymuje wszelkie procesy życiowe u kuzynów myszy. Daje to niezbędny czas. Podobnie hibernacja czy kriogenika. Wstrzymanie procesów życiowych zapobiega nieodwracalnemu uszkodzeniu mózgu.
W jednym z...

Milagros_xd | 2012-12-29

Opis najnowszych technik używanych w celu ratowania życia - hipotermia w celu leczniczym i inne pomysły na wydłużeniu "złotej godziny" pacjenta.

Pocahontas | 2013-06-24

Dla zainteresowanych najnowszymi technikami ratowania życia ludzkiego.

Milena | 2016-10-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane