Odcienie tożsamości. Literatura żydowska jako zjawisko wielojęzyczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
83-227-2282-6
literatura żydowska
puella

W języku polskim pojęcie ,,literatura żydowska" ma co najmniej dwojakie znaczenie: w węższym odnosi się do twórczości w języku żydowskim, czyli jidysz, w szerszym do twórczości żydowskich autorów w różnych językach. Z czego wynika specyfika literatury żydowskiej i jej wielojęzyczności, niespotykana w żadnym innych wypadku Jakie więzi są bliższe: czy z literaturą języka, którym dany pisarz żydowski operuje, czy też z tradycją judaizmu Autorka próbuje odpowiedzieć na wiele podobnych pytań, omawiając utwory wybranych pisarzy, zarówno tych tworzących w języku jidysz i hebrajskim, jak i tych, do których pełnego określenia potrzebny jest łącznik, a więc polsko-żydowskich, amerykańsko-żydowskich czy brytyjsko-żydowskich.

Dorota | 2016-11-09
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2016