Ani bezrobocie ani opieka społeczna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Jeżeli bezrobocie jest postrzegane jako stan nieunikniony, to postulowanie istnienia społeczeństwa bez bezrobocia może być wyrazem naiwności i skłonności do utopii, o ile oczywiście nie wykaże się, że taka propozycja jest wykonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Taką tezę stawia przed sobą autor książki, prof. Jules Gazon, poszukując odpowiedzi na zasadnicze pytania stawiane przed polityką społeczną współczesnego świata. Czy bezrobocie uznawane przez teorię ekonomii za nieuniknione, można tolerować z etycznego punktu widzeniaa Czy można godzić się z tym, by dzieci rodziły się i wzrastały pozbawione jakiejkolwiek innej perspektywy niż wykluczenie ze świata pracya Czy efektywne jest płacenie bezrobotnym zasiłków, których wysokość stanowi około 90% kosztu przywrócenia ich do pracya Autor odpowiada na te pytania w sposób równie radykalny, co konkretny. Swoje rozważania rozpoczyna od refleksji etycznej, która opiera się jednak na szczegółowej i ścisłej analizie ekonomicznej. Jakie rozwiązania proponujea zainteresowanych zachęcamy do lektury.

justyna0770 | 2015-05-24