Degradacja mitu w literaturze fantasy

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego
978-83-7481-242-9
fantastyka, filozofia, mit
Antares

Przedmiotem badania przedstawionego w niniejszej pracy jest zjawisko degradacji mitu i jego uobecnienie w literaturze fantasy. Oznacza to, że zagadnienia podejmujące kwestie związków fantasy z baśnią, eposem oraz legendą zostaną w tym wypadku objęte przez fenomenologiczną epoche, a w badaniach skupimy się tylko na opisie mitu, symbolu religijnego, mitologemu oraz metafory mitologicznej w literaturze. Omówiona zostanie też degradacja, która podlega nie tylko na desakralizacji, rozproszeniu, próbach racjonalizacji mitu czy też jego banalizacji i infantylizacji, ale także na powrocie do instruktażowych, to jest moralnych i poznawczych funkcji mitu, wprowadzanych wraz z elementami znaczeń odmitycznych do literatury fantasy.

[ze Wstępu]

Antares | 2010-09-06
Przeczytana: lipiec 2010

Pozycja od początku do końca bardzo interesująca. Autor porusza te kwestie, o których w polskiej literaturze naukowej dopiero się napomyka z niejakim zawstydzeniem. Fantastyka bowiem traktowana jest jako jakaś taka brzydsza odmiana kultury popularnej, a tą ostatnią przecież nauki społeczne lubią się zajmować. W każdym razie dr Trocha rzetelnie opisuje ujawnianie się treści mitycznych w fantastyce na różnych poziomach, w różny sposób, posiłkując się ciekawymi przykładami i cytatami. A źródeł i przeczytanych książek za sobą autor ma naprawdę niemało! Polecam każdemu, kto chciałby połączyć fantastykę z filozofią i spojrzeć na swój ulubiony gatunek literacki z nieco innej perspektywy.

Dziejba | 2015-01-05
Aevenien | 2011-02-22