Medytacje o filozofii pierwszej

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Meditationes de prima philosophia
filozofia i etyka
Oceansoul

Kartezjusz (Rene Descartes, 1596-1650)- wielki francuski filozof i matematyk, nazywany ojcem nowożytnej filozofii. Do jego głównych dzieł należą Rozprawa o metodzie, Zasady filozofii, a także jedno z najbardziej doniosłych dzieł w historii myśli nowożytnej Medytacje o filozofii pierwszej.

jatymyoni | 2014-02-27
Przeczytana: luty 2014

Ciekawa książka ukazująca sposób prowadzenia myśli i dowodzenia przez Kartezjusz.Przyjemna i sprawiająca dużo radości lektóra. Dowody na istnienie Boga trochęmnie śmieszą, gdyż po co byłaby wiarra, jeżeli można tego dowieść jednoznacznie.Śmieszy mnie zawsze podawanie jako pewnik, że 2+2=4, gdyż to zależy od układu.
W układzie dziesiętnym tak, w układzie trójkowym jest to 11.

Piktor | 2017-06-07

Dużo bardziej zajmujące dzieło od "Rozprawy o metodzie". Jakkolwiek trochę to przykre, że Kartezjusz wychodzi od godnego najwyższej pochwały sceptycyzmu, a kończy wznosząc gmach dość śmiał, to jest to gmach mimo wszystko imponujący, zaś do pewnego momentu jego tok myślowy jest świetny i podążanie za nim to przyjemne ćwiczenie dla umysłu. I inspirujące do pociągnięcia rozważań na tematy metafizyczne we własną stronę, oby nieco bardziej sceptyczną od tak dumnego ze swego sceptycyzmu Kartezjusza.

6.5/10

Mikołaj | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, 02 Filozofia
Przeczytana: 27 października 2014

Klasyka, Kartezjusz to prekursor filozofii nowożytnej. Każdy zainteresowany filozofią musi "Medytacje o pierwszej filozofii" przeczytać.

Lazarescu | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2017, Studia