Dzikie łabędzie

Wydawnictwo: Media Rodzina
De vilde svaner
Arek

Inne wydania

Pawła Pawlaka, znakomitego i nagradzanego wielokrotnie ilustratora urzekł w tej baśni jej egzystencjalny, elegijny ton. Jego ilustracje oddają całą niezwykłość i urodę tego tekstu, całą jego poezję. Eliza i jej bracia-łabędzie budzą tęsknotę za światem szlachetnych uczuć, a ich przygody przyciągają swoją egzotyką. Do książki dołączono płytę z tekstem baśni. Czyta Jerzy Stuhr.

Marysieńka | 2012-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Baśnie Andersena czytałam z ksiązki, która stanowi chyba najbardziej znany ich zbiór. "Dzikie łabędzie" są jedną z moich ulbionych bajek tego pisarza. Zły czar, zaklęcie zamieniają braci naszej bohaterki w łabędzie. Potrzeba wielkiej ofiary ze strony dziewczyny, ogromnej siostrzanej miłości, narażenia wręcz zycia, by zebrać odpowiednie ziele, utkać z jego włókien materiał, uszyć koszule i nie powiedzieć w tym czasie słowa do nikogo, nawet do ukochanego męża...Uznana za czarownicę kobieta do ostatniej chwili szyje koszule i niemal w ostatniej chwili rzuca je na łabędzich braci...Wiadomo, jak to baśń, kończy się dobrze i niesie za sobą naukę...Jest to jedna z piękniejszych opowieści Andersena. Polecam.

Steppenwolf | 2015-01-29

Więcej w tym krótkim utworze mądrości niż w niejednym opasłym tomiszczu.

książek: 1991

Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.

Nemerle | 2014-09-18
Przeczytana: 16 września 2014

Przepiękna baśń, pełna uroku. Jest w niej coś niezwykle ciepłego, a zarazem wzruszającego, a co ważniejsze bez zbędnej ckliwości. Jak cień dzieciństwa i echo odległych podań ludowych.

Turms | 2012-06-26
Przeczytana: 2000 rok

Jedna z najlepszych baśni Andersena jaką czytałem.

Tara | 2012-11-02

Jako dziecko uwielbiałam tą książkę.

książek: 1936
mamase | 2011-07-30

Jedna z piękniejszych baśni Andersena, o miłości i poświęceniu. Tak naprawdę to zrozumiałam ją dopiero u progu dorosłości.

fantaghirooo | 2016-12-02
predator_rusyfikator | 2016-08-10