Dziecko. Ciąża - poród - macierzyństwo

Okładka książki Dziecko. Ciąża - poród - macierzyństwo Stanisław Pogorzelski, Magdalena Szwedkowicz-Kostrzewa
Okładka książki Dziecko. Ciąża - poród - macierzyństwo
Stanisław PogorzelskiMagdalena Szwedkowicz-Kostrzewa Wydawnictwo: Buchmann poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Buchmann
2010-01-01
2007-01-01
ciąża poród macierzyństwo

Miałam okazję czytać angielski i amerykański poradnik dla przyszłych mam. Dzisiaj przyszła kolej na polski. Trudno je do siebie porównywać, bo książka, o której chcę Wam dzisiaj opowiedzieć ma niewielkie rozmiary. Kupiłam ją bardzo dawno temu na jakiejś wyprzedaży za 10 złotych i dopiero teraz nadarzyła się okazja, żeby do niej zajrzeć.

Zakres tematyczny tej książki jest dosyć szeroki, bo oprócz zagadnień związanych z ciążą i porodem, znajdzie tu też tematy dotyczące pierwszych lat życia dziecka. Opisany został przebieg ciąży, badania i wizyty lekarskie, dolegliwości ciążowe, poronienia, możliwe aktywności fizyczne w tym okresie, jak wygląda seks w ciąży oraz zalety szkół rodzenia. Następnie autorzy starają się dopomóc przyszłym matkom w wyborze szpitala, w którym będą chciały rodzić, opisują jak wygląda poród, czego można się w jego trakcie i po nim spodziewać. W końcu czytamy o połogu i macierzyństwie, a dokładnie między innymi o badaniach i szczepieniach w pierwszych latach życia dziecka, jego rozwoju, o tym jak przygotować dom na pojawienie się nowego członka rodziny. Znajdziecie tu też wskazówki na temat karmienia piersią, żywienia dzieci, kąpieli i przewijania maluszków. Opisane zostały również choroby wieku dziecięcego, a ostatni rozdział poświęcony został ojcom.

W związku z tym, że autorzy zdecydowali się na 176 stronach opisać aż tyle zagadnień, trudno, żeby tematyka została przedstawiona wyczerpująco. Może są osoby, dla których taka garść informacji w zupełności wystarczy. Ja czułabym pewien niedosyt, gdyby miał to być jedyny poradnik, po który mogłabym sięgnąć. Traktuję go raczej jak pewnego rodzaju uzupełnienie po poprzednich lekturach z tego zakresu, w którym szczególną uwagę zwróciłam na zagadnienia dotyczące naszej polskiej służby zdrowia. Opieka lekarska nad ciężarną w Polsce różni się od tej w Anglii czy Ameryce, nieco inaczej podchodzi się u nas do porodu, inne badania i szczepienia przechodzą małe dzieci. Autorzy wspominają też o akcji "Rodzić po ludzku", która od lat prowadzona jest w Polsce. Nie zawsze są to w pełni aktualne dane, bo w służbie zdrowia dosyć często zachodzą zmiany, poza tym medycyna cały czas idzie do przodu, więc trudno, żeby autorzy nadążali za wszystkimi zamianami. Do tego nie jest to najnowsza pozycja, więc tym bardziej nie można mieć o to pretensji. Myślę, jednak że daje ona pewne wyobrażenie o tym czego możemy się spodziewać podczas wizyt u lekarza i pobytu w szpitalu.

Oceniam tę książkę raczej średnio i nie polecam jej jako jedyne źródło wiedzy o ciąży, porodzie i macierzyństwie, jedynie jako uzupełnienie. Poradnik został wydany na kredowym papierze i wzbogacony wieloma kolorowymi zdjęciami, ale niestety całość została okraszona też kilkoma błędami edytorskimi. Mimo to nie uważam, żeby czas spędzony na tej lekturze był stracony, udało mi się wyciągnąć z tej publikacji kilka ciekawych informacji, ale nie da się ukryć, że na tle pozostałych przeczytanych przeze mnie poradników ten wypada dosyć słabo.

Zakres tematyczny tej książki jest...

"Każdy z nas ma coś do zaofiarowania swojemu dziecku"

Książka przybliża w zarysie tematykę ciąży, porodu oraz macierzyństwa. Daje dzięki temu ogólne pojęcie o tych sprawach.

"Każdy z nas ma coś do zaofiarowania swojemu dziecku"

Bardzo dobry poradnik. Konkretne informacje. Każdy przyszły rodzic powinien przeczytać.

• Wychowanie dzieci
  • X-2013