Taki to tautogram

Agrafka
2023-08-31
2023-08-31
tautogram opowiadania

"Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego... I co dalej? Tu historia się urywa, a z kolei moja bierze swój początek - nie tylko jedna, lecz wiele tematycznych utworów, będących zarazem tautogramami, łamańcami językowymi, jak i groteskami."

To część opisu z okładki. I to wystarczyło, żebym nabrała ochoty na tę lekturę. Chciałam sprawdzić, jak pani Ewa poradziła sobie z tymi łamańcami językowymi i co tutaj nawymyślała. I co? Kurcze! Już dawno tak się nie ubawiłam podczas czytania książki!!! Niektóre wyrazy mnie pokonały, język plątał mi się okropnie, były wyrazy, które czytając zlewały mi się a nawet rzekłabym, że rozłaziły mi się podczas czytania. No takiej jazdy to ja jeszcze nigdy nie miałam! Ubaw miałam sama z siebie. A nawet rodzina ze mnie się śmiała, bo niektóre teksty im starałam się przeczytać. I wierzcie lub nie, ale niektóre wyrazy składałam jak mój syn w 2 klasie podstawówki.

Każdy tekst jest na konkretną literę i jeden jest mega krótki, a drugi jest dosyć długi. Jednak bez względu jak długi jest tekst i momentami wydawałoby się, że nie ma on ładu czy składu, to w cale tak nie jest. Autorka przemyślała całościowo każdy tekst i choć czasem faktycznie niektórych wyrazów nawet znaczenia nie rozumiem, to mam wrażenie, że są one tak połączone, by tworzyły całość. Czasem satyryczne czy groteskowe teksty, innym razem coś na wesoło. Więc naprawdę można bardzo ciekawie spędzić czas z tą nietypową lekturą. No i świetnie pomaga przy poprawnej wymowie, bo czytając na głos te teksty ćwiczymy poprawną polszczyznę! Świetna pomoc zarówna dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych! A tak pisze o tych historiach sama autorka:

" Najzabawniejszą stroną pisania tych wszystkich historii jest to, że na tę samą literę można skonstruować, jak z klocków, poważną fabułę przywołującą przełomowe odkrycia, jak i wspomnieć o nie mniej istotnej w historii ludzkości siermiężnej sławojce!"

Wg encyklopedii PWN tautogram to "utwór wierszowany, w którym każdy wiersz lub każdy wyraz zaczyna się od tej samej litery". W książce "Taki to tautogram" autorka wręcz zadziałała. Napisała bowiem krótkie opowiadania, w których każde zaczyna się od innej litery alfabetu. A w danym opowiadaniu wszystkie słowa zaczynają się od tej samej litery!
Zaznaczyć należy, że nie jest to książka dla każdego. Nie czyta się ją łatwo i szalenie szybko. Jednakże jest ona wartościową lekturą. Groteskowe historie, w których łamańce językowe przeplatają się z satyrą ozdobione są ciekawymi grafikami. A wszystko przemyślane i napisane z sensem. I oczywiście zaczynające się od tej samej litery.
Chylę czoła przed talentem i wielką pracą autorki.
Recenzja zamieszczona również na moim instagramie (https://www.instagram.com/p/Cz58VqYthUC/ )

Zaznaczyć należy, że nie jest...

Dodaj cytat z książki Taki to tautogram