Dwanaście świątecznych dni

Zielona Sowa
2023-10-25
2023-10-25
32 min.

Nie spodziewałam się świątecznej książki w duchu ekologii, a tu proszę - zaskoczenie i to pozytywne.

Ten picturbook to eko odliczanie do świąt, czyli książka, która pokaże najmłodszym czytelnikom, że nawet w okresie świątecznym można pomyśleć o naszej planecie.

Tak jak Mikołaj, który zauważa, że leśne zwierzaki w ferworze świątecznych przygotowań nie zwracają uwagi lub też lekceważą tworzący się wokół nich bałagan skałdający się ze sterty śmieci. Niepotrzebne czapeczki, rozrzucone kubeczki, zniszczone skrzydełka i rękawiczki, wszystko to tworzy sterty śmieci, z którymi czas zrobić porządek!

Mikołaj zostawia swoim leśnym przyjaciołom list, w którym zachęca zmiany - jak na niego zareagują zwierzaki?

Książki z jasnym i bardzo dosadnym przekazem ubrana w zabawną, częściowo rymowaną historyjkę. Ta pozycja może też z powodzeniem pełnić rolę wyszukiwanki, bo liczenia i szukania tutaj nie brakuje, a przy okazji najmłodsi mogą się czego nauczyć.

Nie da się ukryć, że sam zamysł tej książki jest mocnym odzwierciedleniem tego co dzieje się na świecie w okresie przedświątecznym - jeszcze większe zakupy, ogrom niepotrzebnych rzeczy, które mają często tylko jedno życie i co gorsze, nie zawsze lądują w koszu.

To książka, która reprezentuje całkiem inną magię świąt, składająca się że współpracy i wspólnego, ważnego dla wszystkich celu.

W krainie Świętego Mikołaja trwają przygotowania do świąt. A z każdym dniem mieszkańcy robią coraz większy bałagan. Mikołaj nie może już dłużej patrzeć na piętrzące się wszędzie stosy śmieci i pisze do swoich leśnych przyjaciół list. Na szczęście zwierzątka w samą porę wzięły się do pracy. Dzieki współpracy wszystkich mieszkańców ich kraina odzyskała dawny blask, a na dodatek powstało 5 wspaniałych koszy do recyklingu.

"Dwanaście świątecznych dni" to bogato ilustrowany picturebook, w którym dla naszych dzieci skrywa się bardzo ważny przekaz. Zawsze powinniśmy pamiętać o planecie, dbać o porządek i segregację śmieci nawet w święta.

• Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Dla dzieci
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Dwanaście świątecznych dni