Sceny z życia ludzi

Okładka książki Sceny z życia ludzi Piotr Pawłowski
Okładka książki Sceny z życia ludzi
Piotr Pawłowski Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-05-17
2023-05-17

Życie to coś więcej niż spis zmarnowanych szans...
Współczesna Polska, jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie. Jedna noc, jeden dzień, kilkadziesiąt godzin. Dziesięć opowieści o ludziach z różnych środowisk, którzy za chwilę dokonają najtrudniejszych w życiu wyborów. Matka samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna, mieszkaniec domu spokojnej starości terroryzowany przez współlokatora, narkomanka uciekająca przed widmami przeszłości, bezdomny, do którego nieoczekiwanie uśmiechnie się los… Niemal pokonani przez życie, sfrustrowani, rozgoryczeni, ale wciąż walczący o siebie i swoje miejsce w świecie.Sceny z życia ludzi to poruszające historie o tym, co może się wydarzyć, gdy człowiek postępuje wbrew człowiekowi. Historie o tym, że z takiej konfrontacji ludzkich postaw nikt nie wyjdzie bez strat, nikt nie zazna spokoju.

Życie to coś więcej niż spis zmarnowanych szans...

"Sceny z życia ludzi" to zbiór dziesięciu poruszających opowieści, które umiejętnie wplatają wątki różnorodnych postaci z różnych środowisk w Polsce współczesnej, ukazując momenty ich życia, kiedy muszą podjąć trudne decyzje. Książka skupia się na temacie konfrontacji ludzkich postaw i konsekwencjach, które niesie za sobą działanie wbrew drugiemu człowiekowi.
Każda opowieść prezentuje unikalną postać, zmagającą się z własnymi problemami i przeciwnościami losu. Mamy matkę samotnie wychowującą niepełnosprawnego syna, narkomankę uciekającą przed swoją przeszłością, mieszkańca domu spokojnej starości terroryzowanego przez współlokatora oraz bezdomnego, który doświadcza nagłej zmiany w swoim życiu. Są to ludzie, którzy niekiedy są sfrustrowani, rozgoryczeni i pokonani przez życie, ale mimo to nie tracą nadziei i walczą o swoje miejsce w świecie.
Książka porusza temat konsekwencji, jakie niosą ze sobą decyzje podejmowane wbrew innym ludziom. Pokazuje, że zetknięcie się z odmiennymi postawami może prowadzić do strat i braku spokoju. Autor zdaje się ukazywać, że nasze działania wpływają na życie innych, a nasze wybory często mają konsekwencje dla wielu osób. Jest to książka, która wyróżnia się na tle innych, dając czytelnikowi wiele do myślenia. Przenosi nas w świat bohaterów, którzy walczą z przeciwnościami losu, pokonują swoje słabości i szukają swojego miejsca w świecie. Mocnym punktem tej lektury jest różnorodność perspektyw, w jakie wkładamy się podczas poznawania kolejnych historii. To sprawia, że czytanie staje się jeszcze bardziej fascynujące.
Uważam, że nieco trudno jest określić jakie mam odczucia po przeczytaniu tej książki. Jest to niewątpliwie lektura, która zostaje w pamięci, ale może nie wszystkim przypadnie do gustu. Pomimo tego, warto zdecydować się na lekturę "Scen z życia ludzi", zwłaszcza jeśli lubimy literaturę nieszablonową, angażującą emocjonalnie i pobudzającą do przemyśleń.

Jednym z atutów tej książki jest również intrygująca okładka, która zachęca do sięgnięcia po lekturę. Kolejnym plusem jest wyraźne oddanie różnych etapów życia bohaterów, co pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie ich wyborów i zachowań.
Podsumowując, "Sceny z życia ludzi" to zbiór opowieści pełnych emocji, zaskakujących zwrotów akcji i głębokich refleksji. Książka ta jest inna od innych, co sprawia, że warto jej dać szansę i sięgnąć po nią. Piotr Pawłowski w sposób subtelny i inteligentny ukazuje różnorodność ludzkich doświadczeń, przekonując nas, że każdy wybór w życiu ma swoje konsekwencje, i że nikt nie wychodzi z takiej konfrontacji bez strat. "Sceny z życia ludzi" to lektura, którą warto wchłonąć, zastanawiając się nad swoimi własnymi wartościami i postawami wobec innych ludzi.
Moja ocena: 9/10

Każda opowieść...

Każdy w życiu dokonuje pewnych wyborów, mniejszych bądź większych, bardziej lub mniej znaczących. Czasami spontanicznie, innym razem z poczucia obowiązku, pod presją lub dla wygody. Różne są motywy. Każda decyzja niesie konsekwencje i może znacznie zmienić kierunek, w którym podążamy. Dziesięć różnych osób z odmiennym bagażem doświadczeń znajduje się w momencie, w którym będą musieli dokonać wyboru zmieniającego ich życie. Dziesięć kadrów z życia różnych osób, które stoją na rozstaju dróg i próbują zawalczyć o siebie.

Opis książki oraz okładka przykuły moją uwagę. Rzadziej sięgam po krótkie formy literackie, gdyż wolę bardziej zżyć się z bohaterami, ale ta książka mnie zaintrygowała i postanowiłam dać jej szansę.

Książka składa się z dziesięciu krótkich opowieści, ale przedstawionych w poruszający i skłaniający do przemyśleń sposób. To kadry z życia bohaterów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji i muszą podjąć bardzo ważną decyzję. Niestety wiąże się ona z konsekwencjami dla innych osób. Wszystkie te opowieści łączy oryginalność. Poznaje się je z zaintrygowaniem, chociaż same w sobie niosą wiele smutku, czasem przygnębiają i pokazują ludzi, którzy prawie się poddali, których życie ułożyło się zupełnie inaczej niż chcieli, których mocno obciąża przeszłość. Pojawiają się też elementy na pograniczu rzeczywistości i wyobraźni, które dodają barw jak chociażby w opowieści o pewnej podróży pociągiem. Każda z historii jest inna, jedna dotyczy bezdomnego, który dostaje szansę na poprawienie swojego losu. Czy z niej skorzysta? Inna opowiada o rodzicach, którzy stracili swoje dziecko. Czy będą w stanie się z tą stratą pogodzić? Kolejna pokazuje jak zgubna może być chciwość. Na mnie największe wrażenie wywarły cztery opowieści: Mortus, Jacek, Władysław i Paweł. Poruszają, zaskakują i zapadają w pamięci.

„Sceny z życia ludzi” to jak tytuł wskazuje przedstawione skrawki z życia bohaterów, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. To dziesięć opowieści, które wywołują emocje i poprzez oryginalność i element zaskoczenia działają na wyobraźnię i zapadają w pamięci. Warta uwagi książka, którą Wam polecam.

Do przeczytania książki pana Piotra Pawłowskiego niewątpliwie przekonała mnie intrygująca okładka. Niespecjalnie chciałam zagłębiać się w opis by przez pewien czas, zanim sięgnę po środka książki zostać jeszcze z tym pierwszym wrażeniem wywołanym przez obraz.
Bohaterami książki Sceny z życia ludzi są: Wiktoria, Maurycy, Anna, Dominik, Agata, Mortus, Jacek, Konrad, Władysław i Paweł. Każdą z tych postaci poznajemy na innym etapie życia, przypatrujemy się ich krótkim momentom z życia, które powodują, że mimowolnie zaczynamy oceniać ich postępowanie. Poznajemy matkę samotnie wychowującą niepełnosprawnego syna, narkomankę, która ucieka od wspomnień z przeszłości, mieszkańca domu spokojnej starości, który jest terroryzowany przez współlokatora, bezdomnego, którego w końcu spotka coś dobrego.
Szczerze powiedziawszy, nie do końca wiem, jak ubrać w słowa emocje, jakie towarzyszą mi po przeczytaniu książki. Od dawna nie doświadczyłam takiego książkowego rozdroża. Zazwyczaj wiem, czy dana książka spełniła moje oczekiwania, albo wręcz przeciwnie, nie spodobała mi się. A tutaj mam problem z tym co czuję. Zdecydowanie nie jest to zła pozycja, ale też wywołała u mnie książkowego wow. Z jednej strony chciałabym ją ogromnie polecić, bo jest to zdecydowanie książka inna niż wszystkie, które do tej pory przeczytałam, a z drugiej nie czuję tego czegoś magicznego co łączy czytelnika z książką. Myślę, że problem tkwi w tym, że ja nie do końca zrozumiałam, o co autorowi chodzi. Ja wiem, o czym jest ta książka, ale chyba nie zrozumiałam jej przekazu. A może zrozumiałam, tylko nie potrafię, nie chcę tego przepuścić przez siebie. Zdecydowanie jest to lektura, którą muszę w sobie jeszcze przetrawić. Ale to dobrze, bo świadczy tylko o tym, że nie pozostałam obojętną na to, co autor ma do przekazania.
Gdybym miała wyróżnić, którą z opowieści postawiłabym na Agatę i Mortusa. Do ich opowieści było mi najbliżej, zwłaszcza tej dotyczącej Agaty, bo było w niej coś, co spowodowało, że zobaczyłam w niej siebie. Ode mnie 7/10. Mam nadzieję, że moje niezdecydowanie popchnie kogoś w stronę tej książki.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Chcę Wam zaprezentować książkę jaką właśnie skończyłam czytać: "Sceny z życia ludzi" autor: Piotr Pawłowski.

Książka składa się z 10 opowieści o osobach z różnych środowisk, którzy muszą dokonać trudnych wyborów. Akcja książki rozgrywa się współcześnie w Polsce. Powyższy tytuł porusza temat tego co może się wydarzyć gdy człowiek postępuje przeciwko innemu człowiekowi. Znajdziemy tu między innymi historię narkomanki, która ucieka przed widmami przeszłości czy mieszkańca domu spokojnej starości, który jest terroryzowany przez współlokatora. Znajdziemy tu również historię bezdomnego, ukazującą to, że dobro wraca oraz samotnej mamy wychowującej niepełnosprawnego synka, do której po traumie jaką ją spotkała ktoś wyciąga rękę. Co mogę powiedzieć? Jest to jedna z tych książek, która sprawia, że mogą stanąć Wam w oczach łzy oraz skłoni Was do pewnych przemyśleń.

Jeśli lubicie nieszablonową i dającą do myślenia literaturę to tę książkę powinniście przeczytać.

#współpracarecenzencka

• Prawdziwa historia
  • Nowości 2023
  • Książki 2023
  • Biblioteka!

Dodaj cytat z książki Sceny z życia ludzi