Kosmoboty. Nocne strachy

Children Are Important
2023-03-28
2023-03-28
41 min.

Seria „Kosmoboty” ukazała się nakładem Wydawnictwa Children Are Important. Książki przedstawiają przygody kosmicznych robotów, braci Maxa i Dexa, którzy zabierają młodych czytelników do swego kosmicznego świata. W pierwszej części „Nocne strachy” poznajemy bohaterów i strachy, które mogą być kłopotliwe. Max właśnie przeprowadza się do własnego pokoju, a Dex pozostaje w do tej pory wspólnym. Odtąd chłopiec nie może niestety dobrze spać, bo nocą dręczą go koszmary. Bezsenność i nocne strachy odbijają się na nim w ciągu dnia. Chłopiec nie chce się przyznać nikomu do swoich problemów, ale nie potrafi też sobie z nimi sam poradzić. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/05/kosmoboty-nocne-strachy-dzien-bohatera.html

Poznajcie niezwykłą rodzinę kosmicznych robotów - Kosmobotów zamieszkującą bliżej nieokreśloną przestrzeń kosmiczną.

Dex i jego starszy brat Max właśnie oczekują wielkiej zmiany - już niedługo Max ma się przeprowadzić do swojego nowego pokoju na poddaszu, a to oznacza, że Dex wreszcie będzie miał tylko dla siebie całą przestrzeń ich dotychczasowego wspólnego pokoju. Wydaje się, że coraz więcej zaczyna ich dzielić, bo Max staje się z wiekiem poważniejszy - przecież należy już do juniorbotów, więc zabawki powoli idą w odstawkę na rzecz książek. Własny pokój to potwierdzenie jego "dorosłości".

Z okazji tej ważnej zmiany, chłopcy dostają w prezencie od rodziców najnowsze model kosmicznie czadowych kapsuł do spania, dzięki którym będą mogli komunikować się ze sobą przebywając w osobnych pokojach. I wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zakłócić radości i zachwytu z posiadania przez Dexa własnego pokoju, jednak kiedy zapadał zmrok, wyobraźnia młodszego kosmobota nie pozwala mu zasnąć. Cienie ujmują przyjaznego klimatu pokojowi, a cisza tylko napędza tryby jego wyobraźni. Dex, nie mogąc zasnąć, zaczyna tworzyć "Księgę potworów", w której daje upust kłębiącemu się w nim lękowi i przelewa na papier dręczące go lęki rysując różnego rodzaju stwory, które mogą czaić się w mroku. Z każdą nocą, księga zapełnia się coraz to nowszymi stworami i straszydłami.

Po jakimś czasie rodzice z niepokojem zauważają wyczerpanie syna po nieprzespanych nocach. Podejmują decyzję o szybkim działaniu i wtajemniczają w swój plan Maxa.

Czy braciom uda się wspólnymi siłami poskromić nocne strachy? Przekonajcie się sami.

Książeczka uświadamia małemu czytelnikowi, że mrok i wyobraźnia potrafią płatać figle i każdy z nas może się bać, tak po prostu, czegokolwiek. A czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze - pomoc i wsparcie najbliższych.

"Kosmoboty" to seria książek o kosmicznych robotach, dwóch braciach, którzy zmagają się z podobnymi problemami, jak nasze pociechy. Tom pierwszy, jak wskazuje sam tytuł, opowiada o nocnych strachach i potężnej dziecięcej wyobraźni, która w ciemności potrafi płatać nieprzyjemne figle. Jest to również chwytająca za serce publikacja, pięknie prezentująca wyjątkową braterską więź, której nie zniszczy ani rozłąka (w tym przypadku do drugiego pokoju),ani różnica wieku, ani nawet wymyślone, czające się o zmroku, przerażające potworki. Co istotne, to właśnie starszy brat okazuje się tym, który zostaje obdarzony pełnym zaufaniem i w umiejętny, nietuzinkowy sposób, tak, by nie ośmieszyć ani nie zawstydzić Dexa, zwalcza niechciane wizje i raz na zawsze przełamuje lęki przed potworami.

Pierwsze, co zachwyca, gdy sięga się po tę książeczkę, to przepiękne, duże, proste, barwne i jakże klimatyczne ilustracje, które podbiją serca zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Przyciągają uwagę, wspaniale obrazują opowieść i zachęcają do wspólnej rozmowy. Szczególnie usatysfakcjonowane będą dzieci interesujące się tematyką kosmiczną, Ewelinie Kaczmarczyk nie można odmówić rozmachu, zatem każda rozkładówka dostarcza wielu wrażeń i emocji.

Książeczka w niezwykle przyjemny, obrazowy sposób prezentuje młodemu czytelnikowi, iż lęk przed ciemnością nie jest powodem do wstydu, zdarza się każdemu, bez względu na wiek czy płeć, a ukrywanie go przed najbliższymi może odbić na zdrowiu. Wszystkie problemy stają się łatwiejsze, gdy pokonuje się je razem i tak właśnie jest przypadku naszych bohaterów. Bardzo spodobało mi się, iż autorka nie bagatelizuje strachu dziecka, a jednocześnie wspaniale pokazuje, że często to wyobraźnia go potęguje. Strach może mieć wielkie oczy, ale dzięki szczerej rozmowie i wsparciu najbliższych, bardzo łatwo go przegonić .

"Nocne strachy" jest wyjątkową, niebywale ciepłą, otulającą niczym kocyk, wartościową pozycją, jaka pięknie prezentuje wzruszające, nadzwyczaj ważne relacje między rodzeństwem, które może na siebie liczyć w każdej sytuacji. To także sugestywnie nakreślona, angażująca historia, jaka mistrzowsko rozprawia się z wszelkimi dziecięcymi lękami i udowadnia, że niektóre rzeczy dzieją się tylko w naszej głowie, za sprawą jakże cudownej i potrzebnej wyobraźni, którą czasem trzeba na noc ujarzmić za pomocą specjalnych, naprawdę przyjemnych sposobów! Bezsprzecznie, jest to książka, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. My jesteśmy absolutnie zachwyceni! Polecam całym sercem!

Max i Dex to bracia kosmoboty. Max właśnie przeprowadza się do własnego wyremontowanego pokoju, a Dex niegdyś ich wspólny zyskuje tylko dla siebie. Od kiedy jednak zostaje w nim sam, nie może dobrze spać, bo nocą odwiedzają go potwory. Nie sypia więc dobrze co później odbija się na nim w ciągu dnia.
Nie chce się przed nikim w rodzinie przyznać do swoich problemów. Ciężko jednak samemu stawić czoła nocnym strachom. Czy przyjdzie mu zatem ktoś z pomocą?

Ewelina Kaczmarek tworzy ciekawe pozycje dla dzieci, w których zawsze możemy zwrócić uwagę na jakiś ważny problem. Tym razem mierzymy się z nocnymi koszmarami, które każdej nocy nie pozwalają spać Dexowi. Kosmobot stara sobie poradzić z tym problemem sam, jednak to niczym walka z wiatrakami. Czuje, że sam sobie z tym jednak nie poradzi. Szuka sposobów, jakby pozbyć się tych nieproszonych potworów.

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego z nas, a zwłaszcza u młodego pokolenia. Kiedy jest się wyspanym, lepiej się funkcjonuje. Natomiast jeśli nawiedzają koszmary, momentalnie odbija się to na zdrowiu. Człowiek jest senny, nie może się skoncentrować, a w najgorszym wypadku zasypia w najmniej odpowiednim momencie.

„Choć Dexowi doskwierały problemy ze snem, to ani myślał wspomnieć o tym komukolwiek. Palący wstyd nie pozwalał my na wyjawienie prawdy.”

Młodzi nie potrafią sobie jeszcze poradzić z wszystkimi problemami, które pojawiają się w ich życiu, dlatego tak ważne jest to, aby był ktoś obok, kto może wspomóc w trudnych momentach. I co najważniejsze, nigdy nie powinniśmy się bać się poprosić kogoś o pomoc. To nie wstyd, kiedy w naszym życiu pojawia się jakiś problem.

Max i Dex to dwa urocze kosmoboty, które pokazują nam jak ważna jest więź braterska i że zawsze można na niej polegać. Zobaczymy też, że czasem dziecięca wyobraźnia potrafi zadziwić. Kiedy ma się rodzeństwo, ważne jest, aby utrzymywać z nim dobre stosunki. Kiedy wiemy, że gdzieś tam obok jest brat lub siostra na których możemy liczyć, łatwiej iść przez życie.

W książce znajdziemy piękne ilustracje wykonane przed Adę Konewki, które dodają uroku tej pozycji.

"Kosmoboty. Nocne strachy" to przygody dwóch braci, którzy zabiorą was do kosmicznego świata robotów. Sprawdźcie dlaczego Dex nie może spać nocami i jak sobie poradzi z tym kłopotem. Polecam.

Nie chce się przed nikim w rodzinie przyznać do swoich problemów. Ciężko...

• Serie
  • W mojej domowej bibliotece