Prawdziwy cel

literatura młodzieżowa
Novae Res
2023-03-17
2023-03-17

Erick Walker ma dwadzieścia cztery lata i jest na ostatnim semestrze studiów. W tygodniu studiuje a w weekend chodzi na szkolenie prowadzone przez wojsko. Przez cztery lata trenują ich do pięciu lat obowiązkowej służby. Nauczono go, by być czujnym przez cały czas. Na kursie oglądanie wiadomości w domu należy do ich obowiązków. Absolwenci akademii muszą wiedzieć co dzieje się na świecie. W telewizji zauważa Jego - wyspiarza, któremu w czasie ataku terrorystycznego sześć lat temu, jego przyjaciółka zdjęła maskę na moment przed tym, jak ją zabił. Wspomnienia, strach i żal powracają. Zgłasza się na szpiega do opracowywania wyspiarskich organizacji terrorystycznych. Nie ma zamiaru rozpracować ruchów terrorystycznych wyspiarzy, tylko je wykorzystać. Musi wykonać swój plan. Wróg jego wroga jest jego przyjacielem.

Terrorysta. Tę twarz Erick rozpozna wszędzie. Osoba, która brała udział w ataku terrorystycznym przeprowadzonym przez wyspiarzy na szkołę pełną dzieci kontynentowców, w dodatku mężczyzna znajduje się blisko głowy ich państwa. Brak pewnych informacji, niepewność i bezsilność źle na niego działają. Świadomość, że osoby odpowiedzialne za atak są nadal na wolności jest nie do wytrzymania. Jego celem jest jedna osoba - osoba, która zabrała mu najlepszą przyjaciółkę. Chce dopaść go i zniszczyć. Wie, że łatwo nie będzie. Będzie musiał pilnować każdego swojego kroku i zachowywać się tak, by nie wydać się nikomu zagrożeniem. Czy wyspiarze uznają go za jednego z nich i uda mu się zrealizować plan?

Wyspa ewidentnie jest podzielona. Wyspiarze od prawie czterdziestu lat walczą z kontynentowcami. Wyspiarze są pełni złości z powodu swojej dyskryminacji. Złość ta musi znaleźć ujście. Nikt nie nauczył Ericka bycia podwójnym szpiegiem. Mimo tego musi wznieść się na wyżyny swojej kreatywności, chcąc doprowadzić swój plan do końca. Czy początkujący szpieg osiągnie swój cel?

"Prawdziwy cel" to książka, która mimo że sklasyfikowana została do kategorii literatury młodzieżowej jest stworzona również dla starszych czytelników i może głównie dla nich. Fabuła książki jest bardzo rozbudowana. Głównym tematem jest tu oczywiście wymierzenie sprawiedliwości i wypełnienie misji przez sprytnego i przebiegłego głównego bohatera. Zdeterminowany i waleczny mężczyzna, pomimo młodego wieku na swoich barkach niesie ciężki bagaż życiowych doświadczeń. Pełnych napięcia zwrotów akcji w niej nie brakuje a sama akcja mknie do przodu w zawrotnym tempie. P. Siwek od pierwszych stron wciąga nas w ten brutalny świat wywołując dreszcze i duże emocje.

Akcja nie zwalnia tempa aż do samego zakończenia. To piekielnie dobra książka o ciekawej tematyce. Książka cały czas trzyma nas w niepewności. Bohaterowie zostali świetnie wykreowani, na uwagę zasługuje również Kalei, dziewczyna która ma głowę na karku. Autor świetnie przedstawił tutaj bohaterów. Ich emocje, przeszłość, która ma wpływ na teraźniejszość. Są wzorem walki, siły i niezwykłej odwagi. Jeżeli lubicie książki oryginalne, ciekawe i trzymające w napięciu koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Niech "Prawdziwy cel" będzie Waszym celem do przeczytania.

Kiedy przyjaciółka Ericka ginie w zamachu terrorystycznym, a po latach jeden z przestępców występuje w telewizji u boku prezydenta, młody mężczyzna zaczyna podejrzewać, że intencje głowy państwa są bardziej brudne, niż można było przewidzieć. Bo jak inaczej wytłumaczyć propagowaną przez niego nienawiść do Wyspiarzy i walkę z terroryzmem, gdy w międzyczasie współpracuje z jednym z nich? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i odkryć zamiary prezydenta, Erick dołącza do organizacji terrorystycznej, wcielając się w ich rodaka.

Trudno jakkolwiek skategoryzować tą historię. Oficjalnie promowana jest, jako literatura Młodzieżowa, natomiast szczerze wątpię, aby tematyka oraz wiek bohaterów przypadły do gustu większości młodych ludzi. Ponadto otrzymujemy namiastkę literatury szpiegowskiej, aczkolwiek w tak luźnej formie, że w gruncie rzeczy i ten gatunek zbyt dobrze nie pasuje. Czy stanowi to w jakimś stopniu problem? Nie w tym przypadku.

Dość dobrze opisano proces pięcia się po szczeblach hierarchii wśród ludzi, uznawanych przez opinię publiczną, jako wrogów. Przyjemnie obserwowało się świat oczami Ericka. Jego analizy zachowań oraz techniki manipulacji uważam za naprawdę ciekawe. Co więcej: wbrew pozorom nie znajdziemy tu górującego wątku politycznego. Historia skupia się przede wszystkim na dedukcji, życiu Ericka, sytuacji i sposobu działania Wyspiarzy oraz na uzyskiwaniu zaufania. Wiem jednak, że książki o tak niewielkiej akcji mogą nudzić, a ta właśnie do takich należy.

Dawno nie czytałam książki z tak mgliście wykreowanymi postaciami. Najwięcej zarzutów mam do głównego bohatera, którego śmiało można uznać za człowieka bez osobowości. Trudno stwierdzić, w którym momencie udaję, a kiedy faktycznie jest sobą. Mogłabym pokusić się nawet o stwierdzenie, że chyba w żadnym momencie nie jest naprawdę sobą, tylko jakąś symulacją na potrzeby misji. Niby przechodzi jakąś przemianę wewnętrzną, aczkolwiek szczerze mówiąc została fatalnie ukazana, zaś jego przemyślenia tylko wszystko komplikują i sprawiają, że staje się to dla nas jeszcze bardziej niejasne.

Powieść nie zostaje w pamięci szczególnie długo. Nie jest również jakaś wybitna. Muszę jednak przyznać, że bawiłam się przy niej całkiem nieźle i choć próżno w niej szukać napięcia, to byłam ciekawa, jak potoczy się ta historia.

Jeśli lubicie takie klimaty, to warto sięgać po „Prawdziwy cel”.

Gdy jesteście zawiedzeni treścią książki, czytacie dalej czy odkładacie z powrotem na półkę?

Sięgając po "Prawdziwy cel" P. Siwek spodziewałam się zupełnie czegoś innego, niż ostatecznie otrzymałam. Książka ta klasyfikowana przez wydawcę do literatury młodzieżowej, niekoniecznie się do niej zalicza. Postacie są tutaj raczej starsze, a sama tematyka zmierza w stronę problemów politycznych czy też społecznych. Myślę, że z uwagi na jej treść można by ją było zaliczyć do powieści sensacyjnych, gdyż do tej kategorii lepiej by się wpasowała.

Erick, absolwent akademii wojskowej, pewnego dnia rozpoznaje w telewizji jednego z napastników, który niegdyś brał udział w jednym z zamachów terrorystycznych. Wspomnienie przyjaciółki, która zginęła podczas tego ataku nie daje mu spokoju już od dłuższego czasu. Chłopak postanawia wymierzyć sprawiedliwość, lecz zamiast inwigilować organizację terrorystyczną - staje się jej członkiem. Czy uda mu się dowieść prawdy? Kto tak naprawdę powinien ponieść tutaj winę?

Nad tym, dlaczego ostatecznie ta książka nie wywarła na mnie dobrego wrażenia, zastanawiałam się dłuższy czas. Wbrew pozorom, ostatecznie doszłam do wniosku, że problemem nie jest tutaj złe zakwalifikowanie jej do gatunku powieści młodzieżowej, choć to też trochę zawiodło moje oczekiwania. Myślę, że wszystko rozchodzi się tutaj o to, że w tej książce po prostu się mało działo, a przedstawiona treść nie wystarczyła, by choć trochę zamazać wyżej wspomniane niedopatrzenie.

Brak dostrzegalnego napięcia i większej ilości zwrotów akcji, spowodowały, że jako czytelnik bardzo szybko zaczęłam się nudzić. Nigdy nie przepadałam za wątkami politycznymi, a ta publikacja zdecydowanie mnie do nich nie przekonała. Plusem w tym wszystkim jest jednak to, że treść była zrozumiała, a w książkach o takiej tematyce bywa dość różnie. Oprócz tego warto też wspomnieć, że dzięki sposobowi pisania autora/autorki jest to powieść, którą czytało mi się dość szybko i przyjemnie.

W ostatnim czasie staram się częściej „zaprzyjaźnić się” z literaturą młodzieżową. Tak, bym mógł polecić książki dla osób, które jeszcze nie ukończyły osiemnastu lat, a mogły już zasmakować głębszych i ciekawszych treści. Z zainteresowaniem sięgnąłem po książkę autorstwa P. Siwek (P. Siwka?). Na czwartej stronie okładki zaznaczono, że jest to książka Młodzieżowa. Czy jest ona jednak dla młodzieży?

Okładka niewyróżniająca się z innych. Sylwetka mężczyzny w głębi zachodzące słońce, jakieś jezioro, może wyspa. O autorze/autorce nie znalazłem żadnej informacji. Ciężko stwierdzić, czy pisała to kobieta, czy mężczyzna. Czy ktoś młody (tak podejrzewam),czy może osoba dorosła? Wiele tu znaków zapytania, więc czas najwyższy przejść do zawartości lektury.

Po opisie z okładki spodziewałem się szybkiej akcji, błyskotliwych dialogów, szpiegowskiej intrygi. Spodziewałem się również, że bohaterzy powieści będą młodsi niż ci, których poznałem na kartach książki. Główną postacią Prawdziwego celu jest Erick Kahole, który kończy akademię wojskową. Chłopak, a właściwie już dorosły mężczyzna, nie jest w stanie wymazać ze swojej pamięci jednego z zamachów terrorystycznych, jaki wydarzył się w jego kraju, w archipelagu wysp Zjednoczonych Winand. Trauma jest nieodwracalna. W zamachu zginęła bowiem jego przyjaciółka. Pewnego dnia, oglądając telewizję, rozpoznaje jednego z agresorów. Postanawia zemstę. Żeby tego dokonać, musi stać się członkiem organizacji terrorystycznej, wejść w jej szeregi, by sprawiedliwości stało się zadość.

Z powyższego można stwierdzić, że powieść będzie ciągiem ciekawej i trzymającej w napięciu akcji. Niestety tak nie jest. Nie mamy tutaj żadnego napięcia, wszystko dzieje się w jednostajnym tempie. Kartek nie przerzuca się z myślą, że: o nie! Nie odłożę książki, muszę ją przeczytać do końca. Tu nie zarwiecie nocy, by dowiedzieć się, jak zakończyła się misja Ericka. Autor zmierza ku rozgrywkom politycznym, a sam nie przepadam za takim kierunkiem w literaturze (i w życiu).

Autor: P. Siwek
Erick kończy akademię wojskową. W jego pamięci wciąż jednak pojawia się wspomnienie zamachu na szkołę, w którym zginęła jego przyjaciółka. Zupełnie przez przypadek, pewnego dnia rozpoznaje jednego z napastników, który brał udział w zamachu terrorystycznym. Jego celem staje się zemsta i dowiedzenie prawdy. Czy uda mu się jednak to wszystko? Czy będzie to dla niego bezpieczne?

W książce było strasznie mało akcji. W większości nic się takiego nie działo co trzymałoby czytelnika w napięciu. Wszystko było zrozumiałe, ale wielkim minusem było to, że z kolei było bardzo przewidywalne. Po prostu szybko doszłam do wniosku co kto zrobił i dlaczego. Nie było wielkiego zaskoczenia. Książka jest zaliczona do literatury młodzieżowej, ale moim zdaniem nią nie jest. Nie ma tutaj młodych bohaterów tylko są starsi. Tematyka też bardziej przemówi do dorosłego czytelnika niż do nastolatka, bo większość z nich nie skupi się raczej na polityce i tym podobnych tematach. W dziele autora znajdziemy także wątek rasistowski.

Książka nie jest gruba co przemawia na jej korzyść. Szybko się ją czyta i co najważniejsze nie ma zbędnych opisów natury, miejsc, czy akcji jeśli takowa się właśnie pojawia. Trochę jednak szkoda, że tak mało się dzieje, bo można by było stworzyć z tego pomysłu świetną historię.

Polubiłam głównego bohatera i jego kolegę, z którym znali się od małego. Obydwoje byli w porządku ludźmi, byli po prostu godni zaufania. Opisy wysp sprawiły, że z łatwością mogłam sobie wyobrazić, gdzie działa się cała akcja. Było to fajne doświadczenie, bo znalazło się kilka takich miejsc, a nie jedno.

Autor ma przyjemny styl pisania. Sama osobiście już do tej książki nie wrócę, ale myślę, że jakby pojawiła się możliwość zrecenzowania kolejnej książki tego autora to z chęcią skorzystam i przeczytam.

Po lekturze jest jeszcze mój tata i ma takie same odczucia jak ja tyle tylko, że on zdecydowanie szybciej przeczytał tą historię. Doszliśmy do wniosku, że książka jest bardziej sensacyjna niż młodzieżowa.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Autor: P. Siwek

Lubię sięgać po różne gatunki literackie a moje wybory uzależnione są od aktualnych chęci. Jednego dnia ciągnie mnie do kryminału, kiedy indziej mam ochotę na przygodę. I właśnie tak trafiłam na powieść P. Siwek, ponieważ od dłuższego czasu chodziła za mną typowo przygodowa historia. "Prawdziwy cel" sugerował, że w lekturze odnajdę wszystko na czym mi zależy i muszę przyznać, że faktycznie tak było.

Fabuła była przemyślana od początku do końca a akcja dynamiczna, miejscami trzymająca w naprawdę fajnym napięciu. Niewątpliwym plusem był klimat i gęsta atmosfera a dojrzali bohaterowie wcale nie sugerowali, że trzymamy w dłoniach powieść dla młodzieży. I chociaż jest to opowieść nietypowa, którą trudno przełożyć na prawdziwe życie to w tle pojawiają się współczesne problemy i konkretne wartości, które w smaczny sposób uzupełniają dzieła.

Zjednoczone Winady leżą na archipelagu tropikalnych wysp i pochwalić się mogą własną historią. To tam żyje Erick, który wciąż rozpamiętuje przeszłość i zamach terrorystyczny, w którym zginęła jego przyjaciółka. Gdy pewnego dnia w telewizji chłopak rozpoznaje jednego z napastników, postanawia działać na własną rękę, by wymierzyć zasłużoną sprawiedliwość. Tylko czy na pewno wie jak prawidłowo postępować w tej sytuacji?

Młody szpieg, który kończy szkołę wojskową kieruje się wielką ambicją i ranami zadanymi w przeszłości. To mieszanka wybuchowa, która oczywiście zaprowadzi nas do kilku przykrych wydarzeń, być może zagrozi życiu Ericka a także mocno skomplikuje fabułę. Dużo będzie się działo, nie zabraknie emocji a sama historia nabierze tempa w drugiej części, gdy wszystko zacznie się na siebie nakładać. To pomysłowo napisana przygoda w połączeniu z sensacjom i elementami thrillera, która idealnie sprawdzi się jako wybór na leniwe popołudnie.

"Prawdziwy cel" to pościg za sprawiedliwością, ukrywanie prawdziwej tożsamości oraz leczenie ran po tragicznych wydarzeniach. Książka nabiera rozpędu wraz z kolejno przerzuconą stroną a losy bohatera wzbudzają szczere zainteresowanie. Jeśli więc szukacie ciekawej propozycji idealnej na nadchodzące ciepłe dni - warto dać szansę pomysłowi P. Siwek.

P. Siwek to bardzo tajemnicza osoba. Trudno dociec czy to autor czy autorka, a może jest to publikacja zbiorowa Jest to debiut autorski, książka została wydana w marcu 2023 roku przez wydawnictwo NOVAE RES. Powieść „Prawdziwy cel” sklasyfikowana została jako literatura młodzieżowa, chociaż moim zdaniem nic za tym nie przemawia. Nie ma tu młodocianych bohaterów, a tematyka jest trudna w odbiorze, dotyczy problemów politycznych i społecznych prowadzonych w Zjednoczonych Winadach, wyspiarze kontra kontynentowcy. „To my, kontynentowcy, najechaliśmy wyspiarzy. Zabraliśmy im ziemię, nazywamy ich naszymi obywatelami, ale nie mają prawa głosować w wyborach. Nasze i ich dzieci prawie nigdy nie uczą się w tych samych szkołach. Mają mniejsze szanse na awans i zajmowanie ważnych stanowisk. Nie pozwalamy im nawet studiować na uniwersytetach.” Mamy tu rasizm w czystej postaci, podobnie jak kiedyś między białymi i czarnymi. Tu też wyspiarze mają ciemniejszą karnację od kontynentowców.
Narracja w powieści jest pierwszoosobowa, prowadzona przemiennie przez Ericka i Dana. Głównym bohaterem i narratorem jest Erick Kahole. Był świadkiem zamachu terrorystycznego na szkołę, gdzie zginęło dwudziestu trzech niewinnych uczniów, w tym jego najbliższa przyjaciółka. Erick wziął sobie za cel dociec kto stoi za tym zamachem i ukarać winnego. Aby dowiedzieć się czy mu się to udało trzeba poznać treść książki. Cała intryga poprowadzona po mistrzowsku. Akcja książki wciąga od pierwszych stron, dużo się dzieje, odkrywane są kolejne tajemnice. Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, można ich polubić. Podobała mi się zwłaszcza postać Pingwin Cesarskiej. To ona i Kalei ukazane zostały w najlepszym świetle, obie inteligentne i sprytne. Poruszony został problem wzajemnego zaufania i przyjaźni. Książka przypadnie do gustu najbardziej wymagającym miłośnikom powieści sensacyjnych i szpiegowskim, z mnóstwem intryg. Publikacja dostępna jest również w wersji elektronicznej. Polecam czytelnikom w każdym wieku.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Literatura młodzieżowa jest na tyle różnorodna pod względem poruszanej treści, że autorom udaje się stworzyć coś nowego. Z tego też względu postanowiłam mieć na uwadze ,,Prawdziwy cel" P. Siwek, które to wydanie okazało się naprawdę interesujące pod względem treści. Ta lektura zainteresowała mnie swoją fabułą już w momencie, gdy znajdowała się w zapowiedziach. W odpowiednim czasie postanowiłam więc się na nią skusić. Z racji tego, że nie jest szczególnie obszerna, z powodzeniem udało mi się z nią zapoznać w jeden wieczór.

Kiedy miałeś okazję czytać o początkującym szpiegu? Erick przez cały czas miał świadomość tego, że w jego pamięci było wydarzenie zamachu terrorystycznego, w którym to zginęła jego przyjaciółka. Pewnego dnia podczas oglądania telewizji chłopak zauważył i rozpoznał jednego z terrorystów. Dla Ericka nie miało znaczenia nawet to, że nagnie prawo, gdyż zgodnie z własnym sumieniem chciał zadbać o wymierzenie sprawcom sprawiedliwości. Jego zadaniem była inwigilacja, by jeszcze szybciej mógł dotrzeć do prawdy. Czy udało mu się to zrobić?

,,Prawdziwy cel" P. Siwek to literatura młodzieżowa, która przypadnie do gustu miłośnikom powieści sensacyjnych oraz tych o wymierzaniu sprawiedliwości. Nie brakuje możliwości zapoznania się z nią w wolnym czasie, gdyż okazuje się naprawdę zajmująca. Idealnym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na tę propozycję także przez osoby dorosłe, gdyż okazuje się ona naprawdę ciekawie i zgrabnie napisana.

• Nowości 2023
  • W planach
  • Posiadam :)
  • Wspołpraca
  • 200-400

Dodaj cytat z książki Prawdziwy cel