rozwińzwiń

po kanałach

Okładka książki po kanałach Beata Głowacka
Okładka książki po kanałach
Beata Głowacka Wydawnictwo: Ostatnia Sobota Lata poezja
38 str. 38 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Ostatnia Sobota Lata
Data wydania:
2022-12-31
Data 1. wyd. pol.:
2022-12-31
Liczba stron:
38
Czas czytania
38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367092487
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
68
68

Na półkach:

Dlaczego ja, ty?
„po śmierci ludzi
nie zamykam drzwi
boję się żyjących”

Po śmieci kogoś z rodziny pozbywamy się zalegającej nam i do niczego niepotrzebnej garderoby, może i części nieprzyjemnych wspomnień związanych z tą osobą. Autorka opowiada kilka historii rodzin dotkniętych alkoholizmem. Jedną z nich jest historia Tereski, która straciła męża, alkoholika, „plastikowy worek”, „nie ma czasu na łzy trzeba załatwić formalności”, nikt jej nie współczuje, nikt jej nie pomaga. Sama wychowuje syna na poczciwego lekarza. Po jakimś czasie i Tereskę znajdujemy martwą po zimie w kanałach.

Ile warte jest nasze życie? Czy takie dziecko po przeżytych traumach będzie normalnie funkcjonować? Ile musimy poświęcić, by wychować drugiego człowieka?

Osoby doświadczone przez DDA potrzebują więcej miłości niż przeciętny człowiek, ciepła i przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, bycia komuś potrzebnym i ważnym. Potrzebują akceptacji i bliskości po trudnych doświadczeniach z dzieciństwa.

„jako mała dziewczynka widziałam ojca
śpiącego z ptaszkiem na wierzchu
głośno chrapał
z kącików ust leciała mu ślina
wszystko potem nasączone było tym obrazem”

Córki alkoholików bardzo często wykazują postawy introwertyczne, nie czują stabilizacji emocjonalnej. Mają skłonności do niskiej samooceny oraz do impulsywnych działań kierowanych emocjami. Dziecko alkoholika uczy się, jak przetrwać, bo wyrasta w atmosferze lęku i bezradności. Często potrzeby, emocje i tęsknota za bezpieczną bliskością są ignorowane bądź spotykają się z negatywną reakcją otoczenia. Tutaj autorka zsyła nam babcię Mariannę, z „babcią rozmawiamy bez słów”, jest osobą bliską, ciepłą, współczującą, natomiast „z babką matką ojca”, nie czujemy jakiejkolwiek więzi, występuje między nimi różnica pokoleniowa. Podejście do spraw związanych z kobiecością, chociażby w kwestii poronień, które w tamtych czasach były czymś normalnym, naturalnym i nikt tego nie rozdmuchiwał, bo takie było życie. Stało się i trzeba żyć dalej. A dziś wszystko się nagłaśnia w telewizji, robi się szopki z czyjegoś cierpienia, a przecież nie ona jedna straciła dziecko i nie ostatnia, „nie mam jej, czego przebaczać, a w imieniu innych nie mogę”.

„i dlatego ci którzy mają coś do powiedzenia
milczą”

„Po kanałach” to „historia pewnego życia”, to opowiadanie o przetrwaniu osoby dotkniętej przez DDA i o tym, czego nie zdążyliśmy wypowiedzieć za czyjegoś życia, wyrzucając swój żal, ból oraz o tym, jak życie potrafi kobietę doświadczyć i mimo wszystko potrafi ona wstać i walczyć o siebie i o swoje priorytety, czasem nie mając wyjścia, a chcąc lepszego życia dla następnego pokolenia, musimy podjąć walkę o siebie i najbliższych.

Dlaczego ja, ty?
„po śmierci ludzi
nie zamykam drzwi
boję się żyjących”

Po śmieci kogoś z rodziny pozbywamy się zalegającej nam i do niczego niepotrzebnej garderoby, może i części nieprzyjemnych wspomnień związanych z tą osobą. Autorka opowiada kilka historii rodzin dotkniętych alkoholizmem. Jedną z nich jest historia Tereski, która straciła męża, alkoholika, „plastikowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki po kanałach


Podobne książki

Przeczytaj także