Marzenia się spełniają. Mroczne opowieści

Okładka książki Marzenia się spełniają. Mroczne opowieści Elizabeth Lim
Okładka książki Marzenia się spełniają. Mroczne opowieści
Elizabeth Lim Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Mroczne Opowieści literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Mroczne Opowieści
Wydawnictwo Olesiejuk
2022-08-18
2022-08-18
2020-06-23

Nie było jej dane przymierzyć pantofelek... macocha zła, magia zakazana, Kopciuszek sprzedany, królewicz jej nie poznał... interesujący cd bajki.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

„– Ta dzi­siej­sza mło­dzież – burk­nął, gdy miał pew­ność, że kró­le­wicz go nie usły­szy. – Dopro­wa­dzi to kró­le­stwo do ruiny”.
Po Lustereczko, Lustereczko powiedz przecie... przyszła kolej na Marzenia się spełniają. Jak wypadł mroczny retteling Kopciuszka?
Historia zaczyna się, tak, jak w oryginalnej wersji Disneya, chociaż nie do końca. Kopciuszek idzie na bal, gdzie poznaje przystojnego nieznajomego, a kiedy wybija północ, ucieka, gubiąc szklany pantofelek. A na drugi dzień rozpoczynają się poszukiwania tajemniczej dziewczyny, która zgubiła pantofelek. Kiedy arcyksięcia przybywa do domu naszej głównej bohaterki, niestety nie jest to szczęśliwe zakończenie, tylko początkiem czegoś, co może zagrozić szczęściu nie tylko jej, ale też królestwu. Kopciuszek zatrudnia się jako nowa pokojówka w pałacu, po nie udanej próbie walki, wkrótce odkrywa spisek, który zagraża rodzinie królewskiej...
„– Jak mo­głeś?”
Czy wszyscy w pałacu są dobrymi ludźmi? Kto okaże się wrogiem a, kto przyjacielem?
Chcę od razu powiedzieć, że ta historia również bardzo mi się spodobała, jak poprzednia. Ella jest oprócz tego, że jest wrażliwa i ma dobre serce, udawadnia z każdą stroną, że jest odważną i silną mając przy tym dobre serce...
„Nie­ważne, jak bar­dzo pra­gnęła znów go spo­tkać.

Nie zamie­rzała się przej­mo­wać pogło­skami o balu nie­za­leż­nie od tego, czy były praw­dziwe, czy też nie.”
Bardzo się cieszę, że nie czekała, aż dobra wróżka uratuje ją z opresji. W tej książce występują bohaterowie, których nie było, zwłaszcza jedna poboczna bohaterka zyskała moją sympatię. Podtytuł "Co by było, gdyby Kopciuszek nie przymierzył pantofelka?" oprócz tego mówi, co by się stało w wypadku, jeśli nie wszystko poszło dobrze...
„– Jest powód, dla któ­rego zaklę­cie trwa­ło tylko do pół­nocy."
Ponadto Elizabeth Lim przekazuje czytelnikom, że czar Dobrej Wróżki nie jest wystarczające na happy end, bo magia ma określony czas, a wszystko, co dobre to się kończy...

#świetnyrettelingKopciuszka#Kopciuszek jakosilnaodważnabohaterka#nowi bohaterowie,których nie było w oryginalnej wersji#Babidi, babidi bum!samo nie wystarczyna"żyli długo i
szczęśliwie"#wyrafinowana intryga,która manaceluodsunięcieodwładzykrólaijego syna

Historia zaczyna się, tak, jak w oryginalnej wersji Disneya, chociaż nie do...

Hej🦄
Czy lubicie historię o Kopciuszku? Jak Wam przypadł do gustu sposób przedstawienia miłości w tej bajce? Dla mnie to trochę ciężki orzech do zgryzienia - z jednej strony uwielbiam tę opowieść, ale z drugiej… Cóż, mnie akurat nie przekonuje miłość od pierwszego wejrzenia i zawsze z niedowierzaniem przyglądałam się poczynaniom księcia. Miałam wiele pytań. Czy on tak na serio? Jeden raz zobaczył jakąś panienkę i już dla niej chce ruszyć świat w posadach? To naprawdę tak działa? Za każdym razem, gdy oglądałam bajkę, to zastanawiałam się nad tymi kwestiami i dochodziłam do wniosku, że książę to bardzo głupi mężczyzna. Gdyby trafił na kogoś niedobrego, to mógłby wyjść z tej jego fiksacji na punkcie dziewczyny niezły problem. Dokładnie te kwestie (i znacznie więcej) porusza książka „Marzenia się spełniają. Mroczne opowieści” od Elizabeth Lim. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to świetnie napisana powieść - czyta się gładko i bardzo przyjemnie. Do tego pojawia się szorstki, ale przy tym bardzo cenny głos rozsądku w postaci ciotki Karola, przez co mamy szansę spojrzeć na historię z zupełnie innej perspektywy.

Autorka faktycznie włożyła czas i pracę, by stworzyć jakąś wartościową relację między Karolem i Kopciuszkiem. Doceniam to, że w książce pojawiło się krytyczne spojrzenie na miłość od pierwszego wejrzenia - serce to nie wszystko, trzeba też działać w zgodzie z rozumem. To, że Karol poznał pewnej nocy jakąś dziewczynę, o której nikt nic nie wiedział, nie znaczyło, że od razu miał się z nią żenić. Ciotka Karola podniosła wiele ważnych kwestii odnośnie zachowania tajemniczej damy na balu - krytykowała jej zachowanie, poddawała w wątpliwość motywy i srogo oceniała cechy charakteru. Choć jej wyobrażenia o dziewczynie nie były trafne (w końcu Kopciuszek może pochwalić się złotym sercem i pragnieniem czynienia dobra),to dały do myślenia głównej bohaterce i motywowały do działania. Poza tym było to bardzo trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość - powiew świeżości w pokoju pełnym woni miłości.

Powieść „Marzenia się spełniają” rozbudowuje wiele wątków, których nie znajdziemy w oryginalnej historii - myślę, że wyobraźnia autorki zadziałała świetnie.

Książę Karol nie jest najmocniejszym bohaterem - zdecydowanie bardziej interesująco jawi się jego ciotka. Postać mężczyzny jest… dość mdła. Karol nie ma mocnego charakteru i zaskakująco łatwo poddawał się Kopciuszkowi. Należy nadmienić, iż jest on słodki, uroczy i misiowaty. Dawno nie miałam styczności z kimś takim, więc chyba odzwyczaiłam się od pewnych zachowań i cech takich osobistości - miękkich, lekkich, zawsze pełnych oddania i czci. Karol nie jest trudnym mężczyzną czy wymagającym bohaterem - jest zaskakująco prosty i łatwy w obsłudze. Na dobrą sprawę wystarczy posłuchać kilku pierwszych zdań, które wypowiada w danej konwersacji, i możemy pominąć resztę - książę niczym nie zaskakuje. Jego usposobienie do świata, w ogóle cała osoba, przywodzi mi na myśl muzykę relaksacyjną, którą można puścić z YouTube’a. W tle pływają delfiny, żółwie i różnokolorowe rybki. Przyjemny odcień toni morskiej koi nerwy, a ruchy fauny i flory sprawiają, że stres zupełnie opuszcza pomieszczenie. Dokładnie taki jest książę - bezproblemowy, miły, kojący i delikatny. Nie znajdziemy w nim silnego, niezależnego mężczyzny, który stawia czasami na swoim i nie boi się kłótni. Zasadniczo nikt taki absolutnie nie jest potrzebny Kopciuszkowi - Karol z dziewczyną pasują do siebie perfekcyjnie. Zbyt mocne charaktery nie odnalazłyby się dobrze w tej historii. Nie jest to minus, ale warto zaznaczyć (gdyż nie każdy przepada za takimi delikatnymi klimatami),że główne postacie są jak surowe pianki. Mięciutkie i słodkie.

Kopciuszek to wytrwała dziewczyna - w swoim życiu doświadczyła wielu upokorzeń, a starta najbliższych i przykre doświadczenia z wrednymi siostrami oraz potworną macochą nie pozostały bez echa. W książce obserwujmy rozwój jej postaci - pod wpływem nowych znajomości i otoczenia Kopciuszek nieco się zmienia. Z szarej myszki w kogoś, kto w pokoju pełnym ważnych ludzi nie boi się zabrać głosu. Myślę, że ten proces zajął jej nieco zbyt dużo czasu i powinna była wcześniej się ujawnić. A w takim wypadku historia mogłaby jeszcze bardziej skoncentrować się na interakcji między Karolem i Kopciuszkiem. Mimo wszystko właśnie tego mi zabrakło - jeszcze więcej poznawania się, dzielenia przeżyciami i tworzenia wspólnej historii.

W książce obserwujemy kilka postaci na raz - podążamy za Kopciuszkiem, Karolem, ale też i arcyksięciem oraz księżną. Każdy dostał swój czas z czytelnikiem, by można było go dobrze poznać. Narracja jest trzecioosobowa, co akurat mi nie przeszkadzało.

Jak naprawdę rzadko, bardzo przypadła mi do gustu pewna postać drugoplanowa, a była nią księżna, ciotka Karola. Jak już wspomniałam, jej świeże spojrzenie na świat (pomimo sędziwego wieku) jest świetnym elementem tej historii i w genialny sposób posuwa ją dalej. Kobieta ma swoje wady i ciężko byłoby przy niej spędzić nawet jeden dzień przez jej trudny charakter, jednak nie można nie doceniać jej pozytywnych cech. Wszelkie niedoskonałości tej postaci zostały w moich oczach odkupione, a już zwłaszcza, gdy dowiadujemy się całej historii księżnej, ciągnącej się za nią przeszłości i doświadczonych niesprawiedliwości.

Ukłony dla tłumacza! Często zapominamy, że książki przekładane z innych języków czyta się dobrze nie tylko (a może i nawet nieczęsto) z uwagi na geniusz autora, ale też przez kunszt tłumacza.

Moja ocena: 7/10.

Hej🦄

Marzenia się spełniają? Chyba jednak tak. Dla fanów kopciuszka pozycja must read, bardzi fajna inna odsłona, troszkę mroczna ale mimo wszystko bardzo podona do oryginalu, co by bylo gdyby nie bylo krysztalowego pantofelka. . Bardzo polecam

• Literatura młodzieżowa
  • Chcę kupić