Prawda nie krzywdzi

Emil Szweda Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2022-07-04
2022-07-04

Przeciętna pozycja jako kryminał/thriller, ale zważywszy, że to pisarski debiut stawiam "6", gdyż może być ona początkiem i zapowiedzią czegoś znacznie lepszego. Intryga kryminalna niezbyt wyszukana, choć za ciekawie pomyślane i opisywane uznać można jej tło - wizję Warszawy cierpiącej na deficyt wody w kranach w wyniku, m.in. długotrwałej suszy, ale też wskutek działań przestępczych. Główny bohater - sierżant policji – ukazywany w sposób typowy dla tego nurtu powieści kryminalnych, gdzie pojawiają się realistyczne i często tragiczne w swych wyborach i decyzjach postacie. Jego życiem w dużej mierze kierują traumy, a nawet obsesje z młodości. Inni bohaterowie, łącznie z jego policyjną partnerką, pokazani bardzo powierzchownie. Wątki intrygi kryminalnej powiązane momentami bardzo luźno, a przebiegiem akcji zbyt często kieruje zwykły przypadek. Dialogi - przeciętnie napisane.
Zdecydowanie zbyt duża liczba usterek redakcyjnych (książkę czytałem w wersji e-booka).

Co za debiut! Co za kryminał!
Zachwyca oryginalnością poruszonych tematów oraz świeżością pomysłów na pokierowanie wykreowanymi bohaterami i fabułą. Emil Szweda jako debiutant prozatorski ruszył nieprzetartym szlakiem, ryzykując tą historią - czy zdobędzie sympatię czytelników? Moją już ma.

Autor poruszył w swojej książce kilka znaczących i intrygujących wątków. Najpierw jest morderstwo matki i syna - czy winien jest mąż i ojciec? Domniemany sprawca dzień wcześniej rozpoczął śledztwo w sprawie innej śmierci - człowieka sprawującego ważną funkcję w wodociągach miejskich. Czy ta śmierć ma związek z awarią i brakiem wody w większości stolicy? Z czasem okazuje się, że wątek wodociągów ma drugie a nawet trzecie dno...

Świetnie połączone wątki! Takich zależności nie sposób się domyślić... A ogród inżyniera - cudownie się o nim czytało.

W międzyczasie na jaw wychodzi tajemnica przyjaciela Krausa - Jacka; pojawia się też zagrożenie życia oraz pewien romans... Poznajemy również przyczynę paranoi Kornela na punkcie białych samochodów... Większość wątków usatysfakcjonowała mnie swoim zakończeniem, poza jednym - finałem życia prywatnego głównego bohatera.

Możecie mi wierzyć, że Szweda nie pozwala czytelnikowi na nudę... A wszystko to w obliczu suszy - uzmysławia nam, jak nasze miasta mogą wyglądać za kilka lat, jeśli nic nie zmieni się w gospodarce wodnej... Czy czekają nas panika i kolejki w celu zdobycia choć minimalnych zapasów butelkowanej wody? Oby ten wątek książki "Prawda nie krzywdzi" pozostał literacką fikcją.

Całość recenzji: https://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2022/09/emil-szweda-prawda-nie-krzywdzi.html

Co za debiut! Co za kryminał!

"Liczą się detale".

To nie przypadek, że tuż przed lekturą tej książki, zobaczyłam w mediach wyschniętą Wisłę i usłyszałam o postępującej od kilku lat suszy hydrologicznej. To nie przypadek, gdyż potwierdza to jedynie fakt, że inspirację do dobrych książek stanowi samo życie, a czasami fikcja literacka niespodziewanie czeka tuż za naszymi drzwiami, zacierając granicę pomiędzy tym, co jest, a tym co mogłoby się wydarzyć.

Emil Szweda to znany czytelnikom branży finansowej, dziennikarz ekonomiczny, który do trzydziestki pracował w takich redakcjach, jak PAP, Prawo i Gospodarka, Parkiet, Puls Biznesu, czy Manager Magazin. Autor był także analitykiem rynków finansowych. "Prawda nie krzywdzi" to jego debiut literacki.

Bliska przyszłość. Wraz z pierwszą bezśnieżną europejską zimą, na nasz kontynent przybyła niespotykana od stuleci susza. Racjonowanie wody w domach mieszkańców Warszawy staje się więc codziennością, ale pewnego dnia z kranów nie leci nawet kropla tego życiodajnego płynu. W tym samym czasie sierżant policji Kornel Kraus przybywa na miejsce zabójstwa kobiety i jej syna. Początkowo sprawa wydaje się prosta, ale gdy śmierć dopada także głównego inżyniera miejskich wodociągów, śledztwo zaczyna zmierzać w zupełnie nowym kierunku.

Emil Szweda swoim debiutem prozatorskim zabiera czytelników do świata, gdzie woda staje się ropą dwudziestego pierwszego wieku, a ludźmi nadal targają te same namiętności i żądze, co w poprzednich stuleciach. Tym samym, książka ta dość znacząco wpisuje się w coraz modniejszy w ostatnim czasie segment eko kryminału, a także w pewnym stopniu, powieści eko futurystycznej. Klasyczna zagadka kryminalna zostaje bowiem piórem autora nierozerwalnie złączona z tematyką ekologiczną, fundując czytelnikowi skomplikowaną intrygę z takimi wątkami, jak wielkie pieniądze, miłość i korupcja. Śledztwo protagonisty z warstwą ekologiczną zapewnia dynamiczną akcję z odpowiednim stopniowaniem dramaturgii, a w zakończeniu, wyrazisty finał.

Przy lekturze tej książki nie sposób nie zatrzymać się przy problemie braku wody, który niestety jak wszystko na to wskazuje, czeka nas w najbliższej przyszłości. Warszawa stworzona piórem autora doświadcza stanu suszy hydrologicznej, co pozwala pod dobrze skrojonym, kryminalnym płaszczem przemycić wyraźną refleksję w temacie aktualnego już procesu wysychania rzek. To oczywiście zgodnie z konwencją gatunku, w jakim obraca się Emil Szweda, wątek drugoplanowy, ale takie wstawki, jak chociażby puste krany w domach i obowiązek zapłaty za korzystanie z wody w restauracjach, pobudzają dość mocno wyobraźnię. Z pewnością powieści nie zaszkodziłoby jeszcze większe dopracowanie tej warstwy, gdyż ta angażuje równie mocno, co kryminalna.

Kornel Kraus, główny bohater debiutu Emila Szwedy to protagonista dość ciekawie sportretowany psychologicznie. Postać ta wyróżnia się na tle dość podobnych kreacji policjantów kryminalnych z tożsamymi problemami występującymi w tym środowisku. Bohater jest bowiem dzieckiem alkoholika z wyznaczonym sobie celem pod postacią odnalezienia sprawcy wypadku swojego ojczyma. Miłosny wątek, jaki pojawia się w związku z jego postacią, dodaje do fabuły nieco pikanterii.

Kryminał ekologiczny to swoiste novum na naszym rynku literackim, ale jestem przekonana, że zainteresowanie twórców tego typu gatunkiem będzie wzrastać wprost proporcjonalnie do zachodzących zmian w naszym ekosystemie. I bardzo dobrze, bo jeśli będą to takie książki, jak "Prawda nie krzywdzi" to w pewnym aspekcie wpłyną na świadomość proekologiczną dotyczącą pogłębiających się problemów współczesnej cywilizacji. A jeśli tak jak Emil Szweda, zaoferują rozrywkę czytelniczą na odpowiednim poziomie, której nie będziemy traktować wyłącznie jak "guilty pleasure" to tylko czytać takie debiuty.

"Liczą się detale".

Emil Szweda napisał kawał dobrego, intrygującego i wciągającego kryminału, po który może sięgnąć każdy bez względu na preferencje czy upodobania czytelnicze. Nie ma tu bowiem brutalnych scen, lejącej się strumieniami krwi czy makabrycznych opisów. Znajdziemy za to aktualne problemy społeczne, globalny kapitalizm, konsekwencje zmian wzorców pogodowych, biznesowe machlojki, korupcje oraz całe spektrum ludzkich przywar, słabości i mrocznych lęków. Dlatego jeśli szukacie niebanalnej literatury niosącej ze sobą coś więcej niż chwilową rozrywkę, to serdecznie polecam Wam tę wyjątkową prozę Emila Szwedy. Odkryjecie dzięki niej wszechobecny fałsz, obłudę, egoizm i hipokryzję naszego społeczeństwa, ukrytą za fasadą moralnych wartości oraz przekonajcie się, czy powiedzenie – ,,prawda nie krzywdzi. Czasem tylko boli.'' ma rację bytu. Must have zarówno dla fanów jak i anty-fanów gatunku.
CAŁA OPINIA W LINKU:

Całkiem niezły debiut.
Współczesna fabuła, wątek kryminalny na tle katastroficznej wizji Warszawy pozbawionej wody w wyniku wielomiesięcznej suszy – to była dla mnie wystarczająca zachęta by sięgnąć po powieść nieznanego mi autora. I generalnie nie zawiodłem się.
Emil Szweda wymyślił interesującą intrygę, z którą konsekwentnie i sprawnie sobie poradził. Nie ma tu wielkich fajerwerków i na pewno sama powieść nie jest żadnym przełomem w tym gatunku, ale widać, że autor solidnie się do niej przyłożył i wykazał dużą starannością w zakresie realizmu, zwłaszcza w tematyce technicznej.
Tym większym zgrzytem była dla mnie niedbałość o realia w zakresie policyjnej hierarchii. Wiadomo, że inspektora od sierżanta dzieli przepaść nie mniejsza niż biskupa od wikarego, a tymczasem w tej powieści w relacjach służbowych panuje powszechna poufałość i fraternizacja.
Mimo wszystko uważam powieść za wartą uwagi, a autora zachęcam do dalszych prób, bo ta pierwsza wypadła obiecująco.

Całkiem niezły debiut.

Książkę przeczytałam w 2 dni. Wciągnęła mnie niezmiernie i oprócz ciekawej fabuly, zaskakujacej akcji wydarzen, osobiscie zainteresowała mnie tematem suszy, ogólnego braku wody, ktora nas w przyszłości czeka. Prawda nie krzywdzi. Polecam z głębi mojego serca. Gosia

Świetnie napisana, trzymająca w napięciu, osadzona w bliskich realiach gospodarczych i geograficznych czym jednocześnie daje do myślenia. Świetny debiut!

• +2022
  • Być może
  • Kryminał sensacja thriller
  • 200-400
  • 2022 (przeczytane)
  • EbM

Dodaj cytat z książki Prawda nie krzywdzi