Wyspa, której nie było

Okładka książki Wyspa, której nie było Joe Wilson
Okładka książki Wyspa, której nie było
Joe Wilson Wydawnictwo: Dwukropek literatura dziecięca
literatura dziecięca
The Island that didn't exist
Dwukropek
2021-11-17
2021-11-17
Dominika Ciechanowicz
powieść przygodowa literatura brytyjska Wydawnictwo Dwukropek Dwukropek

A gdyby nagle ktoś powiedział wam, że zostaliście właścicielami wyspy? Maleńkiej kropeczki na mapie pośród bezmiaru wody…ale mimo wszystko to wasza, najbardziej prywatna z prywatnych, osobista wyspa, na którą można uciec przed całym światem. Myślę, że większość z nas przyjęłaby taki nieoczekiwany prezent od losu bez wahania.
Książka, którą chcemy dziś wam przedstawić to literacki debiut Joe’go Wilsona, dziennikarza sportowego, który zabiera nas w niesamowitą podróż, gdzie wyobraźnia nie zna granic. Powieść powstawała piętnaście lat, ale jak rany…warto było czekać! Debiut niesamowicie udany, a wydanie dzięki Wydawnictwo Dwukropek jak zwykle cudowne, tak więc w ręce młodego czytelnika trafia wyjątkowa historia w pięknej, twardej oprawie. Już po samej tytułowej ilustracji wiemy, że będzie się działo.
Główny bohater to dwunastoletni Rixon i to właśnie on po śmierciznanego jedynie z opowieści mamy, dalekiego wuja staje się beneficjentem jego testamentu, a co za tym idzie – otrzymuje w spadku wyspę. Chłopiec jest raczej samotnikiem, a mama, z którą mieszka pracuje na kilka etatów. Spędza więc czas w domu nad książkami. No i oczywiście w świecie własnej wyobraźni. Jakim wspaniałym darem okazuje się dla niego wyspa! I niewielkie znaczenie ma fakt, że zaznaczona jest tylko na jednej, bardzo starej mapie i praktycznie nikt nie wierzy w jej istnienie. Rixon jest właścicielem wyspy, a jako właściciel zrobi wszystko, aby upewnić się o jej istnieniu. Tym bardziej, że intryguje go zawartość koperty dyskretnie wręczonej przez prawnika zawierającej wycinki z gazet, ciąg matematycznych działań i dziwny rysunek. Co nasz bohater znajdzie na tajemniczej wyspie? Czy starczy mu odwagi, aby zmierzyć się z niebezpieczeństwem i ochronić tych, którzy stali mu się najbliżsi? Jakie tajemnice skrywało życie wuja Sylwestra? I co zrobić, aby ocalić świat przed zagładą? Wcale nie przesadzę twierdząc, że w kilka chwil życie naszego bohatera wywraca się do góry nogami i chłopiec musi gwałtownie dorosnąć, gdyż podejmowane przez niego decyzje będą miały olbrzymi wpływ na życie innych. Nieoczekiwana przygoda, nowi przyjaciele, najwspanialszy prezent w postaci własnej wyspy, ale także odpowiedzialność, zazdrość, walka o dominację, troska o bezpieczeństwo bliskich, skomplikowane relacje rodzinne, tęsknota z nieobecnym rodzicem i smutek w powodu ciągle pracującej mamy – płynąc poprzez lekturę ma się wrażenie, że jest w niej wszystko, co najpotrzebniejsze młodemu czytelnikowi. Cała książka jest przygodą, a każda strona niesie ze sobą niespodzianki i nieoczekiwane zwroty akcji, którym nierzadko towarzyszy mnóstwo emocji. Czyta się lekko, szybko i bardzo, bardzo przyjemnie. Prawdziwa powieść przygodowa dla młodych czytelników! Polecamy ogromnie, a jak nie macie jeszcze prezentu na zakończenie roku dla żądnych przygód moli książkowych – ta książka będzie idealna.

Książka, którą chcemy dziś wam przedstawić to...

Książka jest wciągająca- wystarczyło mi 4 godziny, by przeczytać ja od początku do końca. Podoba mi się zwłaszcza jej język. Jednak wiele zdarzeń jest trochę według mnie naciąganych albo zbyt nieprawdopodobnych, jak na przykład rozładowanie się telefonu, akurat gdy był najbardziej potrzebny, lub rozmawianie z mewami.

Nastoletni Rixon otrzymuje w spadku po wujku wyspę. Problem tkwi w tym, że miejsca tego nie ma na mapach i nikt nie wie, gdzie go szukać. Chłopiec postanawia odnaleźć wyspę zwaną Kruszynką, a gdy ostatecznie dociera na miejsce, spotyka się z czymś czego nie mógł się spodziewać.

Książka ta jest debiutem i spełnionym marzeniem autora, który tworzył tekst...15 lat. W wolnych chwilach dawał upust swojej wyobraźni, aby ostatecznie oddac w ręce młodych czytelników książkę, którą mogę zaliczyć do przygodowych. Czyta się błyskawicznie, ciągle się coś dzieje, dlatego przebrnięcie przez fabułę nie zajmuje duzo czasu. Młodsi czytelnicy z pewnością uznają "Wyspę..." jako wciągającą i ciekawą. Szalona przygoda i odważne dzieci to znany motyw, który sprawdza się wśród nastoletnich książkoholikow.

Bardziej uważni czytelnicy dostrzegą pouczające sytuacje. Ujrzą różnice między niewinnością dzieciaków i zachłannością dorosłych. O postępie, który w dużym stopniu odebrał umiejętność porozumiewania się z innymi, o braku zrozumienia, gdy człowiek zaślepiony jest rządzą chwały.

Książka Joe Wilsona jest bardzo fajną lekturą, pełną przygody i barwnych bohaterów. Pozwala "poszaleć" wyobrazni i świetnie prezentuje się na półce.

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia idziecie na odczytanie testamentu wujka, którego nigdy nie poznaliście. O którym wiecie tylko to, co opowiedziała wam mama. Wyobraźcie sobie, że nie dostajecie pieniędzy, domu, samochodów, a jedynie... a może aż... wyspę. Tyle że nikt nie wie, czy naprawdę istnieje. A, i jeszcze wy macie jedynie dwanaście lat, co oznacza, że nie macie za bardzo możliwości i środków na przeprowadzenie poszukiwań.

Kiepska sprawa, prawda? A to właśnie to, co przytrafiło się Rixonowi Websterowi, bohaterowi książki Joe Wilsona pt. "Wyspa, której nie było" od Wydawnictwo Dwukropek

Po raz kolejny mamy zaszczyt patronować świetnej powieści przygodowej skierowanej do czytelników w wieku Wojtka. Powieści z intrygującą i oryginalną fabułą, pełną tajemnic i przygód. Czyli ze wszystkim tym, co sprawia, że podczas lektury młodzi odbiorcy przekonują się, jak świetną rozrywką jest czytanie i jak wielu emocji dostarcza.

Wilson proponuje nam oryginalną opowieść, której punktem wyjścia jest niecodzienny zapis w testamencie, jednak to dopiero początek przygody i znacznie bardziej skomplikowanej intrygi, niż się z początku wydaje. Mamy tu bowiem do czynienia nie z jedną, a z kilkoma układającymi się warstwowo tajemnicami, które odmienią życie młodego bohatera i zmuszą go do podjęcia niejednej nieoczekiwanej decyzji.

Jednocześnie w tej ciekawej i porywającej przygodzie nie brakuje uniwersalnych tematów, takich jak skomplikowane relacje rodzinne (pokazane bez lukru i taryfy ulgowej),tęsknota za nieobecnym rodzicem, stawianie czoła wyzwaniom, przyjaźń, zazdrość, odwaga i zaufanie. Wszystko to doprawione szczyptą niesamowitości, ale znajdującej racjonalne wytłumaczenie w przebiegu fabuły.

"Wyspa, której nie było" to świetna powieść dla żądnych przygód i emocji czytelników, którzy lubią historie pełne tajemnic i wyzwań. Którzy pragną wyrwać się wraz z bohaterem z szarej codzienności i ruszyć w nieznane, w poszukiwaniu tego, w co wielu dorosłych nie jest w stanie uwierzyć. Napisana z lekkością, pełna zwrotów akcji powieść będzie doskonałą rozrywką na długie wieczory, a także dobrym prezentem na mikołajki lub gwiazdkę. Nas wciągnęła od pierwszych stron i cieszymy się, że możemy ją wam polecać.

• Literatura młodzieżowa
  • Dojrzewanie, dorastanie
  • Chcę przeczytać, już ją mam
  • Przygodowo-podróżnicze
  • Czekam na kontynuację

Dodaj cytat z książki Wyspa, której nie było