Sam i Watson patrzą sercem

2021-04-01
41 min.
Bożena Sęk

Okładka książki Coś i Nic Anna Paszkiewicz, Katarzyna Walentynowicz
Coś i Nic Anna Paszkiewicz, K...
Okładka książki Sposób na zmartwienie Hallee Adelman, Sandra de la Prada
Sposób na zmar... Hallee Adelman, San...
Okładka książki Kłap! Co w zębach zgrzyta Anna Czerwińska-Rydel, Anna Gensler
Kłap! Co w zęb... Anna Czerwińska-Ryd...

Tematyka warta uwagi ale moim zdaniem te ilustracje - urwane kocie nogi, Frankenstein nie są dla dzieci.

Książek o emocjach jest więcej niż samych emocji. I bardzo dobrze! bo wiadomo, że nie każdemu przypadnie do gustu jedna metoda.

Autorka cyklu o Samie i Watsonie proponuje rozwiązania, które pasują mnie i moim dzieciom. Nie jakieś wymyślne i wymagające mnóstwa czasu. Ale przy tym biorące pod uwagę wrażliwość dziecka.

To moja ulubiona część. O tym, jak do Sama przyjeżdża ukochany wujek, Co ważne, wujek wraca ze szpitala, bo uległ poważnemu wypadkowi. Została mu na twarzy duża blizna. Sam boi się tego, czy jej wygląd nie zmieni jego uczuć do wujka
Na szczęście jest Watson, który opowiada historię o swoim wujku bez nogi i o patrzeniu sercem. To metoda, którą sama chętnie stosuję do swoich znajomych i przyjaciół. Pozwala docenić człowieka za to, jakim jest człowiekiem a nie za to, jak wygląda

Podoba mi się ta książka. Mam nadzieję, że powstanie więcej książek w tym cyklu

To moja ulubiona część. O tym, jak do Sama przyjeżdża...

Jest to seria książek o dwójce przyjaciół: chłopcu o imieniu Sam i jego kocie Watsonie. Wspólnie pomagają młodym czytelnikom zrozumieć ich uczucia i emocje.

Sam i Watson patrzą sercem to nasza pierwsza książka z tej serii. Już od pierwszych stron wiedziałam, że skrywa w sobie wielką mądrość i wrażliwość. Książka w prosty i zrozumiały dla dziecka sposób tłumaczy jak zachować się, gdy ktoś w bliskim otoczeniu zostanie okaleczony. Mądry kot Watson zawsze służy pomocą i dobrą radą, zatem: PATRZEĆ SERCEM to zwracać uwagę na to, co czujesz, a nie na to, co widzisz!

Historii z przygodami Sama i Watsona jest kilka. My dopiero zaczynamy swoją znajomość z tym sympatycznym duetem. Wiem jednak na pewno, że pozostałe książki też znajdą się w naszych zbiorach 🤩

Ta część serii, którą wam dziś pokażę zachwyciła nas od pierwszego wejrzenia ❤️ Dawno nie czytałam tak prostego a jednocześnie tak mądrego tekstu o miłości, oswajaniu lęku oraz inności.

Wujek Sama kilka miesięcy wcześniej miał poważny wypadek. Właśnie wyszedł ze szpitala i przyjeżdża do chłopca w odwiedziny. Sam boi się tego spotkania. Wujek ma blizny i jeździ na wózku inwalidzkim. Z pomocą chłopcu przychodzi jego niezwykle mądry kot Watson. Opowiada mu historię własnego wujka, który dawno temu stracił nogę i wzbudzał przez to w nim ogromy strach. Watson jednak postanowił patrzeć na niego sercem i nie zwracać uwagi na to, co dostrzegały oczy. W końcu kochał swojego wujka najbardziej na świecie, mimo iż ten fizycznie się mocno zmienił. Watson poradził Samowi, aby w ten sam sposób popatrzył na własnego wujka.

To przepiękna, ciepła i wzruszająca historia. Pełno w niej miłości i to ona jest najlepszym lekarstwem na wszystkie lęki. Daje piękne świadectwo tego, jak powinniśmy na siebie nawzajem patrzeć.

Książka została również bardzo ładnie zilustrowana. Ciepłe kolory wspaniale podkreślają jej przesłanie.

Moim zdaniem tę historię po prostu trzeba znać 🤩 Bardzo polecam!

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Lubię mądre serię dla dzieci, lubię, kiedy bohaterami są zarówno ludzie, dzieci, jak i zwierzęta. Świetnie sprawdzają się także duety w postaci dziecka i zwierzęcia. W tym przypadku mówimy o chłopcu i kocie.

"Sam i Watson patrzą sercem" to kolejna propozycja recenzencka, jaka dotarła dotarła nas od Wydawnictw Adamada. Jest to krótka książka autorstwa Ghislaine Dulier oraz Berenqere Delaporte. Opowiada ciekawą historię z życia Sama oraz jego towarzysza - kota Watsona. Zbliżają się bowiem odwiedziny jego wujka - wujka, który całkiem niedawno miał wypadek i odniósł pewne obrażenia. Rozmowa z Watsonem sprawia jednak, że Sam zaczyna wyobrażać sobie dość straszne rzeczy. Ucięta noga, oszpecona twarz. Jednak Watson, jak na mądrego kota przystało zauważa, że zewnętrzne cechy nie powinny wpływać na to, co czujemy do danej osoby. Watson namawia chłopca, by patrzył na wujka sercem. Jest to bardzo ważne zagadnienie, które musi być poruszane w książkach nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Choć w przypadku książki “Sam i Watson patrzą sercem” odnosi się to wyłącznie do człowieka po wypadku, oszpeconego, w którego wyglądzie zewnętrznym mogło się coś zmienić, odwracalnie lub nie, o tyle możemy to podciągnąć po wiele innych tematów - kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną i wiele więcej. Warto czytać naszym dzieciom takie książki, by od najmłodszych lat uczyli się patrzeć sercem!

Ostatnia polecana przez nas książka odnosi się bezpośrednio do znanego powiedzenia: “Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” (A. de Saint – Exupery, “Mały Książę”. W tej pozycji bohaterowie zwracają uwagę, że w życiu trzeba kierować się także sercem, a nie ufać jedynie naszym oczom. Podkreślają oni, że empatyczne podejście do drugiego człowieka pozwala dojrzeć więcej. W książce poruszony jest bardzo ważny wątek niepełnosprawności i wyglądu, które nie powinny stanowić kryterium oceny innych dlatego, że wartość drugiej osoby zależy od tego, jakim jest ona człowiekiem, a nie jak ona wygląda na zewnątrz.

Warto również wspomnieć o ważnym atucie tej książki – jakim jest charakterystyczna grafika. Grafika przybiera postać rysunków, które w prosty sposób możemy przerysować dziecku na papier i na takim materiale opracowywać przeczytaną historię. Również dobrym pomysłem w przypadku pracy z tą książką jest przerysowanie głównego bohatera – nadanie mu innego imienia, np. imienia dziecka i czytanie historii z perspektywy dziecka. Taki zabieg może stanowić wyjście do rozmowy o tym – jak nasze dziecko zachowałoby się w takiej sytuacji, co by powiedziało czy co poczuło.

Psychotka Daria Kaźmierczyk - Romańczyk
psycholog, biblioterapeuta i bajkoterapeuta