rozwińzwiń

Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna

Okładka książki Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna Lucyna Kopciewicz
Okładka książki Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna
Lucyna Kopciewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375877748
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Codzienność, performatywność, demokracja Simlat-Żuk Beata, Lucyna Kopciewicz
Ocena 0,0
Codzienność, p... Simlat-Żuk Beata, L...
Okładka książki Pedagogika wczesnej edukacji. Dyskursy, problemy, otwarcia Simoneta Babiaková, Józefa Bałachowicz, Martin Blaszk, Jolanta Bonar, Dorota Bronk, Mariana Cabanová, Alena Doušková, Joanna Maria Garbula, Katarzyna Gawlicz, Jolanta Góral-Półrola, Maria Groenwald, Adam Jagiełło-Rusiłowski, Małgorzata Karczmarzyk, Bronislava Kasáčová, Iga Kisa-Bogorodź, Dorota Klus-Stańska, Iwona Kopaczyńska, Lucyna Kopciewicz, Małgorzata Kowalik-Olubińska, Katarzyna Krasoń, Jolanta Kruk, Małgorzata Kwiatkowska-Góralczyk, Iwona Majcher, Anna Malenda, Maria Marcińczuk, Astrid Męczkowska-Christiansen, Marta Mosiołek, Ewa Mroczka, Teresa Neckar-Ilnicka, Anna Nitecka-Walerych, Agnieszka Nowak-Łojewska, Marzenna Nowicka, Agnieszka Olczak, Natalia Pater-Ejgierd, Štefan Porubský, Teresa Sadoń-Osowiecka, Małgorzata Sławińska, Bogusław Śliwerski, Jolanta Sokołowska, Anna Strzelecka-Ristow, Małgorzata Suświłło, Ewa Szatan, Agnieszka Szplit, Grażyna Szyling, Petronela Tabačáková, Fengling Tang, Ružena Tomkuliaková, Janina Uszyńska-Jarmoc, Anna Wasilewska, Monika Wiśniewska-Kin, Zuzanna Zbróg, Małgorzata Żytko
Ocena 7,0
Pedagogika wcz... Simoneta Babiaková,...
Okładka książki Koniec mitu niewinności? Płeć i seksualność w socjalizacji i edukacji Krzysztof Arcimowicz, Ewa Bochno, Iwona Chmura-Rutkowska, Izabela Desperak, Ewelina Flatow, Katarzyna Gawlicz, Lucyna Kopciewicz, Bartłomiej Lis, Alina Łysak, Dorota Pankowska, Piotr Perkowski, Wojciech Siegień, Renata Szczepanik, Anna Wójtewicz, Anna Wołosik, Edyta Zierkiewicz
Ocena 0,0
Koniec mitu ni... Krzysztof Arcimowic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1802
1146

Na półkach: ,

Znalazłam tę książkę na Legimi i trochę z ciekawości postanowiłam przeczytać. ,,Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna" to praca naukowa zrealizowana w 2002 roku. Swoim zakresem obejmuje badania naukowe przeprowadzone wśród polskich i francuskich studentów na kilku uczelniach, na kierunkach informatyka, ekonomia i nauki pedagogiczne. Myślę, że jak na czas kiedy badania były przeprowadzone tematyka jest wyprzedzająca znacznie swoje czasy i w dużej mierze już wtedy próbująca pokazywać zjawiska, o których dopiero od niedawna próbujemy mówić głośno.

Przemoc symboliczna to nic innego jak wszelkiego rodzaju zachowania dyskryminujące i te które nie da się łatwo zaklasyfikować. Z pewnością każdy z nas kiedyś z czymś takim się spotkał. Najlepiej jest to pokazane we fragmencie dotyczącym kobiet studiujących na polskich uczelniach technicznych. Jeszcze raz podkreślę, już w 2002 roku w trakcie badań przeprowadzonych przez Lucynę Kopciewicz zostało sformułowane i głośno powiedziane, że kobiety na uczelniach technicznych są gorzej traktowane tylko dlatego, że są kobietami. Przekonanie o tym, że nie mogą lub nie powinny studiować informatyki tylko dlatego, że według profesorów, rodziców, współstudentów to nie jest miejsce dla nich, jako kobiety nie będą w stanie pojąć tego czego się uczą. Jest to szokujące i porażające. To nastawienie zmienia się trochę jeśli chodzi o ekonomię. ALe także tutaj jest jasna granica. Mężczyzna studiuje ekonomię być coś osiągnąć, kobieta by posiadać ,,nudną" pracę. Dopiero w przypadku nauk pedagogicznych następuje przechylenie skali. Tutaj kobieta jest ,,na swoim miejscu" . W polskiej części badań ta dysproporcja pomiędzy płciami jest szokująca i porażająca także dlatego, że sformułowane to zostało dwadzieścia lat temu a dopiero od niedawna próbujemy o tym głośno rozmawiać i z tym walczyć, pokazując, że stereotypy dotyczące płci nie odpowiadają współczesnym czasom i współczesnym zapotrzebowaniom na rynku pracy.

We francuskiej części badań ta dysproporcja nie istnieje. Tam cezurą nie jest płeć ale uczelnia na której się studiuje. Im bardziej prestiżowa tym wyższa świadomość swojej pozycji i większa pewność siebie. Świadomość płci w żaden sposób nie wpływa na wybór kierunku czy profilu zawodowego.

Chciałabym powiedzieć, że dużo się zmieniło od czasu gdy te badania zostały przeprowadzone. Na pewno obserwujemy zmiany i te zmiany zachodzą stosunkowo szybko ale jednak nie dość szybko. Myślę, że gdyby ktoś pokusił się o powtórzenie tych badań, różnica nie byłaby aż tak bardzo różna. Nadal istnieją podziały, nadal instynktownie kierujemy pewne zawody, zadania nie w kierunku osób posiadających odpowiednie kompetencje ale w pierwszej kolejności łączymy je z płcią. Z pewnością ważna książka, ważne spojrzenie, które sporo wyjaśnia i spoko wyciąga na światło dzienne. Chyba jedynym minusem i przeszkodą jest bardzo naukowy, badawczy język publikacji, której niestety nie da się czytać bez przygotowania i skupienia.

Znalazłam tę książkę na Legimi i trochę z ciekawości postanowiłam przeczytać. ,,Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna" to praca naukowa zrealizowana w 2002 roku. Swoim zakresem obejmuje badania naukowe przeprowadzone wśród polskich i francuskich studentów na kilku uczelniach, na kierunkach informatyka, ekonomia i nauki pedagogiczne. Myślę, że jak na czas kiedy badania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • EmpikGo
    1
  • 2022
    1
  • Legimi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobiecość, męskość i przemoc symboliczna


Podobne książki

Przeczytaj także