Słownik polszczyzny politycznej po 1989 roku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
słownik, polityka
Pistacia

Książka obejmuje skrzydlate słowa polskiej polityki, tzn. często powtarzane wyrazy i wyrażenia, których autorstwo – nie wszystkim dobrze znane – można przypisać uczestnikom polskiego życia publicznego, przede wszystkim politykom lub osobom angażującym się w politykę, np. Alleluja i do przodu!, Anan Kofan, Balcerowicz musi odejść, becikowe, bulterier Kaczyńskich, bura suka, Buzek na wózek. Liczba haseł wynosi około 500, liczba skrzydlatych słów jest większa, gdyż ich oboczne postaci są gromadzone w jednym artykule hasłowym. Oprócz zwykłych haseł w książce znajdują się artykuły problemowe, np. dyskredytacja językowa, eufemizm, inwektywa, manipulacja, nowomowa, slogan, stygmatyzacja. Książkę otwiera przedmowa prof. Jerzego Bralczyka.

[opis wydawcy]

ajda | 2016-07-15