Zły dotyk. Nie!

Okładka książki Zły dotyk. Nie! Delphine Sauliere
Okładka książki Zły dotyk. Nie!
Delphine Sauliere Wydawnictwo: Muchomor komiksy
38 str. 38 min.
komiksy
Stop aux violences sexuelles faites aux enfants
Muchomor
2019-09-25
2019-09-25
38 min.
Maria Skowrońska

Na półkach: , , , , , ,

To komiks po który powinien sięgnąć każdy rodzic.

Więcej na: https://www.instagram.com/p/ClgBcQ3t1XA/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

To komiks po który powinien sięgnąć każdy rodzic.

Więcej na: https://www.instagram.com/p/ClgBcQ3t1XA/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Dotyk i bliskości to jedne z wielu kluczowych dla rozwoju dziecka elementów. Dają mu poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Jednak dotyk i bliskość mają również swoje granice, których nikomu nie wolno przekraczać. Zdarza się, że dotyk boli, nawet gdy nie pozostawia śladów na ciele. Potrafi boleśnie zranić duszę.

Molestowanie seksualne to temat trudny i bolesny. Tym trudniejszy, gdy dotyka niewinne dzieci. „Zły dotyk. Nie!” Delphine Sauliere i Gwénaëlle Boulet to książka, której rolą jest uświadamiane i przestrzeganie dzieci oraz rodziców przed niepokojącymi zachowaniami o podłożu seksualnym wobec dzieci.

Książka została podzielona na 3 części: 1) wstęp skierowany do dorosłych, w którym zawarto m.in. statystyki dotyczące przemocy seksualnej, 2) przykłady 6 sytuacji wykorzystywania seksualnego dzieci w formie komiksów z omówieniem sposobów prawidłowych reakcji w momencie ich zaistnienia oraz 3) zakończenie z małym słownikiem słów niewesołych oraz użytecznymi adresami i numerami telefonów.

Prezentacja sytuacji zagrożenia w formie komiksów nie tylko przyciąga uwagę, ale pozwala na ukazanie w firmie rysunkowej tego, co w wersji tekstowej mogłoby nie wybrzmieć aż tak trafnie – przede wszystkim emocji, jakie towarzyszą dzieciom, które stykają się z molestowaniem. Ilustracje autorstwa Marii Spenale są proste, wyraziste i bardzo czytelne.

Tekstu jest niewiele, jest on bardzo przystępny i zrozumiały. Całość nie epatuje drastycznymi opisami czy przykładami. Jest wyważona i idealnie wprowadza w temat bez zagłębiania się w szczegóły. Tu autorki pozostawiły wybór rodzicowi czy temat rozwijać czy ograniczyć wyłącznie do treści zawartych w publikacji.

Podstawowym przesłaniem książki jest nauczenie młodych czytelników, jak się bronić. Obrona na ta powinna opierać się na dwóch filarach: ROZMOWIE z zaufanym dorosłym i PRZEŁAMANIEM WSTYDU. Autorki podkreślają również, że reakcja na zło jest ważna nie tylko dla ofiary, ale i dla potencjalnych ofiar przestępcy.

To ważna książka, którą powinno poznać każde dziecko. Dostępna w ofercie Wydawnictwa Muchomor.

Molestowanie seksualne to temat trudny i bolesny. Tym...

www.drobnymmaczkiem.com

„Przemoc seksualna wobec nieletnich jest prawdziwym problem społecznym. Od lat 90. XX wieku nastąpił w Polsce wzrost tego typu przestępczości.

W 2017 roku policja prowadziła dochodzenie w sprawie 3500 takich przypadków, a w 2018 – 3600. Te liczby nie pokazują jednak faktycznej skali problemu, gdyż wielu przestępstw nikt nie zgłasza policji.
Ofiarami mogą stać się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Przemocy dopuszczają się nie tylko osoby obce, ale także członkowie rodziny lub znajomi. Takie przypadki są najtrudniejsze do ujawnienia.
Przestępcy pochodzą ze wszystkich warstw społecznych”

Pierwsze zdania w notce dla dorosłych przyprawiają o zawrót głowy. Na pewno nie jest to łatwa książka zarówno dla dziecka jak i rodzica, ale jest to BARDZO WAŻNA książka. Czytałam ją z przerażeniem. Książka została przygotowana przez specjalistów, którzy na co dzień mają styczność z przypadkami przemocy seksualnej wobec dzieci. Najbardziej uderzające dla mnie (oprócz oczywiście samego faktu przemocy seksualnej) jest to, jak bardzo dzieci są w takich sytuacjach bezbronne i jak ciężko jest im szukać pomocy. W tym kontekście zaufanie i rozmowa z rodzicem czy inną osobą dorosłą to podstawa. Dziecko musi nam ufać, żeby zakomunikować problem. A my musimy umieć słuchać.

Autorzy na wstępie zaznaczają, że książka przeznaczona jest dla dzieci od siódmego roku życia. Wszystkie scenariusze molestowania przedstawione za pomocą krótkich komiksów to sceny (o zgrozo!) wzięte z prawdziwych zdarzeń, które bardzo często spotykają dzieci na całym świecie. Te historie mają nas skłonić do rozmowy o potencjalnym zagrożeniu ze strony niektórych dorosłych, o sytuacjach, które nie są dopuszczalne między dorosłym a dzieckiem i o bliskości fizycznej, która może niepokoić. Dziecko powinno wiedzieć, kiedy granice jego cielesności są przekraczane. Co więcej, powinno komunikować, kiedy takie sytuacje się dzieją. Po każdej z historii autorzy rozpatrują potencjalne scenariusze zachowania dziecka i podpowiadają co należy zrobić „jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.” Na końcu książki znajdziemy także „Mały słownik słów niewesołych” oraz telefony i adresy zaufania. Muszę przyznać, że przy pierwszym czytaniu wzdrygałam się na niektóre słowa używane lub definiowane w książce („pedofilia” czy „dobieranie się”) przeznaczonej przecież do czytania z dziećmi lub samodzielnie przez dzieci. Czy te słowa nie są aby „za mocne” dla siedmiolatka? Potem jednak pomyślałam, że w wiedzy i świadomości nie ma nic złego – ta książka to pretekst do rozmowy z dzieckiem o trudnych sytacjach, które niestety dzieją się na świecie. Rola rodzica jest tu kluczowa.

Moje dzieci są jeszcze za małe na wspólne czytanie tej książki, ale z pewnością do niej wrócę, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment. To pozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Nie zamykajmy oczu, nie zakładajmy, że ten problem nas nie dotyczy i że w „naszym gronie” takie rzeczy się nie dzieją. Tego nigdy nie wiemy. Ta książka nie ma straszyć dzieci przed „złymi dorosłymi”, ale ma za zadanie uświadamiać, że rzeczywistość jest złożona. Są ludzie dobrzy i są ludzie niebezpieczni. Chrońmy nasze dzieci poprzez otwartą rozmowę, budowanie więzi i zaufanie.

www.drobnymmaczkiem.com

• Dla dzieci
  • Dziecięce 2
  • Do kupienia
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Komiks
  • W bibliotece Gdańsk
  • W bibliotece Słupsk
  • Z polecenia

Dodaj cytat z książki Zły dotyk. Nie!