rozwińzwiń

Trouble in the West. Egypt and the Persian Empire 535-323 BCE

Okładka książki Trouble in the West. Egypt and the Persian Empire 535-323 BCE Stephen Ruzicka
Okładka książki Trouble in the West. Egypt and the Persian Empire 535-323 BCE
Stephen Ruzicka Wydawnictwo: Oxford University Press historia
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oxford University Press
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
angielski
ISBN:
1280594896
Tagi:
Starożytność Egipt Historia Egiptu Egipt w okresie późnym Iran i świat irański Achemenidzi Egipt pod panowaniem perskim Grecja i świat grecki
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Znakomita monografia, której Autor dokonuje reinterpretacji stosunków między achemenidzką Persją, Egiptem i światem greckich poleis. Główna teza Ruzicki jest taka, że to w istocie nie Grecja, ale Egipt był głównym celem polityki perskiej, że na jego odzyskanie poświęcono znacznie większą ilość sił i zasobów niż na wyprawy przeciwko Grecji. Te ostatnie zresztą ograniczyły się w zasadzie do początków V w. p.n.e., tymczasem walki o Egipt trwały tak naprawdę przez blisko dwa wieki. Dodajmy, że podbój Egiptu przez Kambyzesa w 525 r. p.n.e. nie sprawił, że kraj ten na stałe został perską prowincją. W V w. p.n.e. bunty były bardzo częste, natomiast od początków kolejnego stulecia aż do 340/339 r. p.n.e. pozostawał kraj nad Nilem niezależnym państwem.

Źródła greckie, które skupiają się przede wszystkim na sprawach Hellenów, marginalizują znaczenie Egiptu, a jeśli o nim piszą, to najczęściej o... greckich najemnikach służących zbuntowanym faraonom. Takie spojrzenie, którego przykładem jest Diodor Sycylijski, w oczywisty sposób przestawia akcenty i zaciemnia istotę relacji międzypaństwowych w V i IV w. p.n.e. Ruzicka zwraca też uwagę na problem tzw. kryzysu imperialnej Persji w IV w. p.n.e. Stawia całe zjawisko pod znakiem zapytania, wskazując na to, że wyprawa Artakserksesa III, która na kilka lat przed wyprawą Aleksandra Wielkiego doprowadziła do odzyskania Egiptu, była w istocie największą wyprawą w dziejach imperium Achemenidów. Skoro tuż przed upadkiem państwa Persja była w stanie wystawić taką gigantyczną armię i odnieść wielkie zwycięstwo, to jak to świadczy o rzekomym kryzysie?

Moim zdaniem jest to jedna z ważniejszych prac na temat polityczno-militarnych dziejów starożytności, jakie powstały w ostatnich latach. Dobrze, że wykorzystała tę monografię M. Kaczanowicz w swojej książce na temat Egiptu w epoce późnej. Koncepcje Ruzicki są jednak ważne nie tylko z perspektywy egiptologa, ale także historyka Grecji i Persji.

Tomasz Babnis

Znakomita monografia, której Autor dokonuje reinterpretacji stosunków między achemenidzką Persją, Egiptem i światem greckich poleis. Główna teza Ruzicki jest taka, że to w istocie nie Grecja, ale Egipt był głównym celem polityki perskiej, że na jego odzyskanie poświęcono znacznie większą ilość sił i zasobów niż na wyprawy przeciwko Grecji. Te ostatnie zresztą ograniczyły...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Starożytność
    1
  • Iran i świat irański
    1
  • Antyk
    1
  • Perskie
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Egipt
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Trouble in the West. Egypt and the Persian Empire 535-323 BCE


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne