The Laws of Human Nature

Okładka książki The Laws of Human Nature Robert Greene
Okładka książki The Laws of Human Nature
Robert Greene Wydawnictwo: Viking nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Laws of Human Nature
Viking
2018-10-23
2018-10-23

7/10
1. Prawo irracjonalności
Uważamy się za osoby panujące nad sobą, racjonalne, w praktyce jednak kierują nami nieracjonalne emocje. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennych sytuacjach wydłużać czas reakcji. W celu większej racjonalności warto zwrócić uwagę na 3 aspekty:
A. Uprzedzenia:
Błąd potwierdzenia- poszukujemy informacje, które są potwierdzeniem naszych idei i zdań na pewne tematy
Błąd przekonania- wiara, że jeśli będziemy bardziej emocjonalnie angażować się w jakiś temat, wyobrażenie na jego temat będzie prawdziwsze
Grupowa stronniczość- z większą łatwością wierzymy w to, co grupa do której przynależymy
Stronniczość obwiniania- unikamy odpowiedzialności za nasze błędy i obwiniamy innych w przypadku niepowodzeń
Błąd wyglądu- osoby wyglądające atrakcyjniej uznajemy za dobre
Stronniczość wyższości- uznajemy się za bardziej racjonalnych od innych
B. Czynniki zapalne
Należy się ich wystrzegać, bowiem intensyfikują pewne negatywne uczucia. Do przykładowych czynników zapalanych autor zalicza chociażby skrajny stres, wspomnienia, nagłe zyski i straty, kontakt z osobami wywołującymi silne uczucia
C. Rozwijanie racjonalności
Warto zwrócić uwagę na swoje zachowanie w stresie, zbadać co jest przyczyną naszych odczuć i zapisywać to na bieżąco. Zanim zdecydujemy się na odpowiedź, w pierwszej kolejności powinniśmy dać sobie chwilę na przemyślenie.
2. Prawo narcyzmu
Każdy z nas jest w większym lub mniejszym stopniu narcyzem. Wykazywanie w nadmiernych stopniu takich zachowań może doprowadzić do blokowania empatii w stosunku do innych osób.
Narcyzm sprawia, że jesteśmy uzależnieni od uwagi innych, przejmujemy się opiniami i wymagamy kontroli we wszystkim.
Warto skupić się na rozwoju umiejętności empatii. W tym celu nie dajmy przezwyciężyć się uprzedzeniom, słuchajmy drugich osób, bądźmy otwarci na nowe odkrycia, nie zakładajmy, że mamy z kimś wspólne poglądy.
Autor wyróżnia 3 rodzaje empatii: instynktowną (mimika twarzy, ton, głosu, mowa ciała- warto używać dublowania zachowań, aby zbudować nieświadome połączenie i zrozumienie),analityczną (zbieranie informacji o innej osobie przed jej oceną),korzystanie z informacji zwrotnych (możemy dopytywać o uczucia i myśli)
3. Prawo odgrywania ról
Każdy z nas próbuje prezentować się z dobrej strony, ale nasze prawdziwe uczucia i pragnienia często zauważalne są w wyniku obserwacji mowy ciała.
Każdy z nas powinien dążyć do perfekcji w czytaniu innych i odpowiedniego prezentowania się. Warto zwracać uwagę na sygnały niewerbalne i odpowiednio zarządzać tym, jak jesteśmy postrzegani. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dostosowanie języka niewerbalnego i emocji do grupy, pozostawienie elementu tajemniczości. Manifestujmy podczas prezentacji cechy, które są powszechnie pożądane, np. uczciwość, szczerość- przyczynia się to do budowania pozytywnego wizerunku
4. Prawo kompulsywnego zachowania
Charakter często kształtowany jest przez geny, rodziców i własne doświadczenia. Charakter to w istocie sposób działania w określonych sytuacjach, pewien wzór w decyzjach i działaniach.
Warto testować ludzi i obserwować ich zachowania, poprzez stawianie ich w trudnych sytuacjach (żarty, krytyka). Zerwijmy kontakty z toksycznymi ludźmi, starajmy się pracować nad własnym charakterem, który można zmienić.
5. Prawo pożądliwości
Zwracajmy uwagę na to, czego oczekują i pragną inni, na ich marzenia. Pragniemy tego, czego nie posiadamy.
Aby pobudzić pożądanie warto udawać niedostępnego, niejasnego, stworzyć atmosferę tajemniczości. Postarajmy się, byśmy byli kojarzeni z czymś nowym, trochę buntowniczym, jednocześnie egzotycznym.
6. Prawo krótkowzroczności
Mamy tendencję do intensywniejszego reagowania na bezpośrednie zagrożenia. Podkreślamy to co widzimy teraz, zamiast spojrzeć na szerszy kontekst.
Skupiamy się na tym, co aktualne i dramatyczne. Bardzo ważne jest, aby zachować dystans i nie poddawać się modom czy nowinkom.
7. Prawo defensywności
Każdy z nas uważa się za inteligentnego, dobrego i niezależnego- bronimy te 3 przekonania.
Jeśli chcemy kogoś do czegoś nakłonić, warto robić to w taki sposób, aby myślał, że sam wpadł na ten pomysł. Nie bójmy się okazywać uznania innym, potwierdzajmy indywidualność i inteligencję, nie naciskajmy, przyjmijmy postawę niższości, prośmy o rady, sprawy, by inni czuli się w centrum uwagi, zadawajmy pytania, chwalmy cechy, których nie są pewni.
8. Prawo samosabotażu
Nasze postawy wpływają na interpretacje i reagowanie zarówno na ludzi, jak i na wydarzenia. Może to doprowadzić do tego, iż tworzymy okoliczności, których się boimy i przed którymi się przestrzegamy.
Zmieńmy swoje nastawienie, poprzez ograniczenie negatywnych postaw, takich jak: wrogość (atakowanie, oskarżanie innych- lepiej zachować neutralność),niepokój (aby poradzić sobie z ciągłym zarządzaniem detalami kluczowe jest spokojne i kojące nastawienie),unikanie (unikamy wyzwań i odpowiedzialności- nie bójmy się nowych rzeczy),depresja (czujemy się wówczas niekochani i niechciani- poprawiajmy nastrój poprzez angażowanie w pozytywne aktywności).
Jednocześnie warto przyjmować pozytywne podejście, polegające na traktowaniu przeciwności jako szansy na naukę czegoś, przekraczaniu osobistych granic. Pamiętajmy, że nastawienie ma wpływ na naszą energię i zdrowie
9. Prawo represji
Każdy z nas ma swoją ciemną stronę. Każdego dnia próbuje się przebić na zewnątrz, co w sposób szczególne zauważalne jest w przypadku stresu, starzenia się czy poczucia zranienia.
Należy zaakceptować swoją ciemną stronę. Uznajmy ją jako część osobowości, nie przejmujmy się opiniami innych, wyrażajmy się asertywnie.
10. Prawo zazdrości
Porównujemy się do innych, jednocześnie zaprzeczamy jakoby miałaby być to zazdrość.
Unikajmy nadmiernej uwagi w swoją stronę- ujawniajmy swoje wady, wtedy nie będziemy postrzegani jako lepsi, jednocześnie nie eksponujmy sukcesu na oczach innych osób.
Każdy z nas powinien samodzielnie rozpoznać sytuacje, w których jesteśmy zazdrośni. Aby temu przeciwdziałać, warto zbliżać się do osób, do których żywimy zazdrość (oni również mają swoje problemy),porównujmy się do tych, co mają mniej, przekształcajmy zazdrość w inspirację (motywacja do doskonalenia się),nie ograniczajmy się do gratulacji innym (aktywnie dążmy do współodczuwania szczęścia).
11. Prawo wielkości
Na każdym kroku podkreślamy swoje sukcesy, bagatelizujemy jednocześnie wkład innych osób w nasze osiągnięcia i tworzymy zgubne poczucie wyższości.
Warto nauczyć się rozpoznawać, w jakich sytuacjach czujemy się zbyt pewni siebie. Najczęściej typowymi sygnałami są głośne mówienie, ignorowanie rad, przypisywanie sobie zasług nie zwracając na pomoc zespołu, odrzucanie krytyki
12. Prawo sztywności płci
Człowiek niezależnie od płci posiada cechy męskie i żeńskie. Niektóre z nich są tłumione, aby przystosować się lepiej do społeczeństwa, w konsekwencji tracimy własne poczucie wartości.
Wykorzystujmy najlepsze męskie i żeńskie cechy. Przykładowo mężczyźni bardziej koncentrują myślenie na kategoriach i procesach liniowych, a kobiety zwracają uwagę na całość i relacje. Mężczyźni próbują bezpośrednio przezwyciężyć przeszkody, a kobiety poszukują pośrednie rozwiązania. Mężczyźni za niepowodzenia obwiniają otoczenie i chcą samodzielnie szukać rozwiązań, a kobiety są otwarte na pomoc.
13. Prawo bezcelowości
Kierowanie się bieżącymi instynktami sprawia, że czujemy się, jakbyśmy dryfowali bez większego celu.
Każdy z nas powinien odnaleźć własne poczucie celu. Należy odkryć powołanie (zastanówmy się, kiedy instynktownie byliśmy przyciągani do pewnych dziedzin),używajmy bólu do pobudzania się (frustracja jest oznaką postępu, a krytykę innych można wykorzystać w sposób pozytywny),stwórzmy drabinę malejących celów (małe sukcesy są sukcesem do długoterminowych celów)
14. Prawo zgodności
Chcielibyśmy być postrzegani jako postępowi i niezależni, jednak nie jesteśmy w stanie uniknąć tego, że opinie innych mają na nas wpływ.
Nieświadomie naśladujemy innych i działamy tak jak oni. Warto rozwijać grupową inteligencję- zastanówmy się, jak grupa na nas wpływa i jakie niesie to ze sobą konsekwencje.
15. Prawo niestałości
W wielu kwestiach mamy mieszane uczucia, co jest naturalne z punktu widzenia człowieka.
Możemy zarówno kogoś kochać i nienawidzić, podziwiać i zazdrościć
16. Prawo agresji
Pod przykrywką posiadamy swoją agresywną stronę. Najbardziej zaciekli agresorzy to osoby, które są wysoce niepewne.
Istotne jest bycie świadomym, że my również mamy skłonności do agresji. Warto jednak tę agresję ukierunkować w celach szlachetnych, jak chociażby rozwiązanie problemu lub wykonanie produktywnej czynności.
17. Prawo krótkowzroczności pokoleniowej
Nie da się ukryć, że pokolenie w którym się rodzimy wpływa na to, kim się stajemy.
Aby wykorzystać ducha czasu, warto przeciwstawiać się przeszłości i wartościom, które są ideałem dla naszych rodziców- mamy zupełnie inne perspektywy niż oni. Łączmy różne epoki, angażujmy się w kontaktu z różnymi pokoleniami. Szukajmy podobnych momentów w przeszłości, gdy nasze pokolenie również było sfrustrowane.
18. Prawo zaprzeczenia śmieci
Boimy się myśleć o śmieci, zachowujemy się, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, ale w rzeczywistości śmierć może nas dosięgnąć niemalże w każdej chwili.
Kiedy uświadomimy sobie, że nikt nie jest nieśmiertelny i że życie jest krótkie, wówczas powinno nas to jeszcze bardziej zmotywować do działania.

7/10
1. Prawo irracjonalności
A. Uprzedzenia:

Mam mieszane uczucia.

Z jednej strony dobrze i miło było sobie przypomnieć wszystkie wnioski, do których doszedłem w swoim 33 letnim życiu.

Z drugiej, dla kogoś, kto nigdy nie zaglądał w głąb siebie lub nie obserwował ludzi i nie próbował ich analizować, zrozumieć - książka będzie absolutnie przełomowa oraz odkrywcza.

Dla mnie? Zdecydowanie za długa, wręcz niepotrzebnie rozwlekła, dodatkowe kilkadziesiąt stron opowiadań nie wnosi zbyt wiele. Historie, do których odnosi się autor, mają w większym stopniu charakter historyczny, anegdotyczny niż badawczy.

Ale rozumiem, taki specyficzny styl. Może wymóg wydawcy?
Osobiście po kilku stronach przeskakiwałem rozdziały tego typu, prosto do "Interpretacji", gdzie faktycznie kryje się wartość tej książki.

Może kiedyś do niej wrócę, w ramach ponownego utrwalenia. :)

Mam mieszane uczucia.

Dla mnie? Zdecydowanie za długa, wręcz niepotrzebnie...

Cudowna książka, w której możemy poznać lepiej i siebie i innych ludzi, z wielką chęcią polecam aczkolwiek jest ona książką zdecydowanie nie do przeczytania w jeden wieczór

To zdecydowanie najlepsza książka na temat tego co kłębi się w głowach ludzi. Dzięki niej również sporo dowiedziałam się o samej sobie (zarówno te dobre rzeczy jak i te paskudne strony które się często wypiera :p ). Podsumowanie? To jedna z najlepszych książek mojego życia i określiłabym ją wręcz istną Biblią wiedzy o człowieku. Czytałam trochę książek psychologicznych ale żadna nie zachwyciła mnie tak jak ta, Robert Greene to nieźle ogarnięty gość. Nie wiem co może się w tej książce nie podobać, jakby ktoś miał jakieś konstruktywne uwagi co do tej książki to chętnie bym się dowiedziała, by... Konstruktywnie się pokłócić XD :D Żarty żartami, a ja polecam ją serdecznie ;)

Książka "Prawa Ludzkiej Natury" autorstwa Roberta Greena to fascynująca podróż przez psychologię ludzkiego zachowania. Green eksploruje tajniki ludzkiej natury, odkrywając prawa i wzorce, które kierują naszymi działaniami. Jego wyważone podejście do analizy ludzkiego charakteru i motywacji przynosi wyjątkowo cenne spojrzenie na to, co nas napędza i kształtuje. Choć niektóre z koncepcji mogą być kontrowersyjne, książka wzbogaca naszą wiedzę na temat samego siebie i otwiera oczy na złożoność ludzkiego umysłu. Bez wątpienia jest to lektura godna uwagi dla każdego zainteresowanego głębszym zrozumieniem ludzkiej psychiki.

Książka to w zasadzie przytaczanie założeń społeczno-psychologicznych (często odczarowywanie mitów) przeplatane z długimi przykładami historycznymi. Jeśli ktoś szuka piguły informacyjnej to nie przebrnie przez te ksiazkę, jednak jeśli lubisz zagłębić się dokładnie w jakiś przykład, poznać dogłębnie historie będzie to świetny wybór. Do każdego założenia autor przytacza jakaś postać historyczną, przedstawia jej życie a na końcu dokonuje analizy z bardziej naukowego punktu widzenia . To długa ksiazka, ale naprawdę satysfakcjonująca

Dużo powierzchownej wiedzy wymieszanej z pop-psychologią w populistycznym sosie pracującym na wysoki wynik w tabelach bestsellerów. Jednak treści jest tyle, że i tak prawie każdy znajdzie tutaj dla siebie coś nowego i ważnego.
Odstręcza jedynie namawianie czytelnika, żeby nowo zdobytą wiedzę wykorzystywał w celu optymalizacji swojej szeroko rozumianej wydajności. No nie jest to dobry, europejski, bezinteresowny humanizm ;)

Olbrzymia dawka wiedzy, ciekawe historie, godna polecenia.

Olbrzymia dawka wiedzy, ciekawe historie, godna polecenia.

Audiobook. Mocarny, ponad 30 godzinny audiobook. To ogromne studium nad ludzką naturą. Autor przeanalizował chyba każdy możliwy aspekt, który składa się na osobowość, czyny i myślenie wraz z naturą ludzi. W książce znajdziemy wiele historycznych przykładów na stawiane przez autora tezy, a każdy możliwy aspekt rozkładany jest niemalże na czynniki pierwsze i zestawiany z tymi postaciami. Niezwykle trudno w tak krótkiej recenzji oddać całość tej książki. Faktem jest, że momentami książka jest nużąca oraz to, że kilkukrotnie mamy analizowaną podobną cechę jak poprzednio. Te wady są jednak w pełni akceptowalne, bowiem książka przekazuje ogrom wiedzy. Mi osobiście poszerzyła horyzonty, nie tylko na temat ludzkiej natury, ale również na temat złożoności człowieka jako takiego. W książce znajdziemy również wątki filozoficzne (ja je akurat lubię),przez co może być ona nieco trudna w odbiorze. Problem stanowi również rozmiar tego audiobooka. Łapałem się na tym, że po 20h ciężko było mi przypomnieć sobie co autor analizował na początku - i tu wychodzi przewaga książek papierowych nad audiobookami.
Reasumując - Prawa ludzkiej natury - to EPIKA. Myślę, że książkę należy polecić każdej osobie, która chce przedzierać się przez meandry ludzkiej natury. Myślę, że spodoba się ona również osobom o naturze analitycznej (sam takową posiadam),bo analiz tu bez liku. Być może dobrym pomysłem byłoby zgłębianie jej nie na raz, ale kilkukrotnie. Polecam ją również osobom głodnym wiedzy historycznej, bo autor całkiem trafnie dobiera przykłady z historii. Myślę, że książka zawiera w pewnym sensie clue rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to CIĘŻKA i MOZOLNA praca - dokładnie taka jaka jest ta książka. Jednak przetrwanie tej mordęgi wywrze na pewno niesamowite wrażenie na czytelniku i pozwoli poszerzyć zarówno zakres wiedzy jak i odmianę sposobu myślenia.

Super, git elo

Super, git elo