Ziarna, pestki, orzechy, czyli niesamowite nasiona

Okładka książki Ziarna, pestki, orzechy, czyli niesamowite nasiona Szymon Jastrzębowski
Okładka książki Ziarna, pestki, orzechy, czyli niesamowite nasiona
Szymon Jastrzębowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Koło Wiedzy popularnonaukowa
popularnonaukowa
Koło Wiedzy
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2019-01-01
2019-01-01
dla dzieci

Okładka książki Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych Szymon Jastrzębowski, Jacek Marek, Tomasz Związek
Puszcza Kampin... Szymon Jastrzębowsk...

Naukowiec - badacz nasion dzieli się wiedzą. Informacje podane w zrozumiały sposób. Fanie, że powstał tomik specjalnie dla tej tematyki. Nie wyczerpuje tematu, ale to solidna porcja wiedzy. Jeśli chcesz więcej to "Triumf nasion" jest bardzo dobrą lekturą.

Fachowa literatura popularnonaukowa dla dzieci.
Jak na mój gust za wiele różnorodnych historyjek.

Fachowa literatura popularnonaukowa dla dzieci.
Jak na mój gust za wiele różnorodnych historyjek.

Niby zwykły orzeszek, pestka, ziarno – a jednak w tytule czytamy „niesamowite”. Małe to, często nie rzuca się w oczy. Przypominamy sobie o nich najczęściej jesienią, gdy zbiera się dary jesieni potrzebne na robótki ręczne. Tymczasem drzemie w nich olbrzymia siła. Nasiona zazwyczaj kojarzą nam się z ogrodem, pokarmem ptaków, gryzoni. Tymczasem zajmują one też ważne miejsce w diecie człowieka. I co ciekawe – sięgamy po nie dość często, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kawa, kakao, mąka, kasza, płatki. Nawet mięso i jajka mają wiele wspólnego z nasionami. Przewodnikami po świecie nasion, pestek i orzeszków są wiewiórka Tosia i wróbel Wojtek. Razem z nimi dzieci odwiedzają las karboński, w którym zamiast drzew rosną olbrzymie skrzypy i paprocie. W lesie obserwują żółty proszek, który tak naprawdę jest pyłkiem, pełniącym w rozmnażaniu roślin olbrzymią rolę. Ta książka to kompendium wiedzy na temat nasion, które często są większe, mniejsze, mają fikuśne kształty i stonowane kolory. Okazuje się, że nasionka potrafią odpoczywać i jest to … ewolucyjna zdobycz roślin. W nasionkach, pestkach, orzechach drzemie ogromna siła. Widać to po okazałych roślinach i owocach, które właśnie najczęściej z takich nasion powstają. Niektóre z nich mają skrzydełka albo włoski, które pomagają im w przemieszczaniu się. Dmuchanie w puszystą kulkę dmuchawca przyczynia się do rozsiewania nasion mniszka lekarskiego, Są nasiona, które są jak kapoki pływackie – nie nasiąkają wodą, utrzymują się na wodzie – po prostu pływają i nie toną. Nasiona potrafią też wędrować po świecie – są po trosze takimi „pasażerami na gapę”. Przyczepiają się do sierści żubra, dzika i potem wyrastają w innych miejscach. Niektóre rośliny strzelają nasionami – owocnie dosłownie eksplodują. Niecierpek pospolity, tryskawiec sprężysty są jak działa armatnie.

Jest tutaj mnóstwo ciekawostek przyrodniczych, które zachęcają i mniejszych i większych do obserwacji. Wiewiórka Tosia i wróbelek Wojtek co rusz mają przygotowane zadanie do czytelników – zostały one wszystkie opisane w specjalnych kącikach zadań. Można pobawić się w sójkę i poukrywać różne przedmioty – po tygodniu należy wszystkie te skarby odnaleźć. Wśród zebranych żołędzi należy wyselekcjonować te, które mają malutką dziurkę. Przy pomocy nożyka można rozkroić owoc dębu i zobaczyć, kto w tej dziurce mieszka. Można z dziećmi wybrać się na wyprawę – pozbierać różne nasiona: żołędzie, kasztany, orzeszki grabu – potem już w domu obrać ich łupiny i zobaczyć na własne oczy, jak ten nasz „skarb” wygląda w środku. Można pobawić się też w kiełkowanie nasion. Zadania są dokładnie opisane, łatwe do wykonania. Bardziej lub mniej pracochłonne. Niekiedy łączą się z wyprawą w naturę, by poszukać kasztanów, żołędzi. Innym razem trzeba pobuszować w szufladzie z przyprawami, gdzie można znaleźć kminek, kumin, kardamon, czarnuszkę czy kozieradkę.

Książka pokazuje, jak świat nasion, pestek, orzechów jest różnorodny – pod względem kształtów, barw, smaków, zastosowania, substancji odżywczych. To duża porcja wiedzy podana w atrakcyjny sposób – ze względu na treść i wiele kolorowych ilustracji.

• Przyrodnicze dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Dziecięce 2
  • Samodzielne
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Niedokończone/przekartkowane

Dodaj cytat z książki Ziarna, pestki, orzechy, czyli niesamowite nasiona