Okładka książki Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem Ross W. Greene
Ross W. Greene Wydawnictwo: Mamania Seria: MĄDRZY RODZICE poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
MĄDRZY RODZICE
Raising Human Beings: Creating a Collaborative Partnership with Your Child
Mamania
2019-05-29
2019-05-29
Dorota Skowrońska

'Porozumienie przez współpracę' to książka inspirująca do stworzenia partnerskiej relacji ze swoim dzieckiem, która da mu solidny fundament, potrzebny do rozłożenia skrzydeł i wzbicia się w powietrze.
Pod koniec rozdziałów znajdziemy serię pytań i odpowiedzi oraz historie rodzin, które pomagają objaśnić myśli przewodnie. Świetnie ilustrują one zaproponowane rozwiązania i rozwiewają wszelkie wątpliwości. Bycie idealnym rodzicem jest nieosiągalne. Książkę czyta się sprawnie, język jest zrozumiały, a treść daje motywację do polepszenia swoich relacji z dzieckiem.

"Powody, dla których twoje dziecko postępuje właściwie, zależą w dużej mierze od tego, jak je wychowujesz i jak podchodzisz do pomagania mu, gdy ma trudności ze spełnieniem oczekiwań." ❤️

Czy możliwe jest rozwiązywanie problemów z dzieckiem w sposób oparty na komunikacji i wzajemnym szacunku?
Zdecydowanie tak!
Problemy, które twoje dziecko napotyka w życiu, nie muszą wywoływać konfliktu między wami.
Zastanawialiście się dlaczego nam, dorosłym, tak trudno jest rozwiązywać problemy, współdziałając z dziećmi?
Zamiast porozmawiać i znaleźć wspólne rozwiązanie, zdecydowanie bardziej wolimy upierać się przy swoim i żądać bezkompromisowego podporządkowania się naszym decyzjom.
STOP.
Zastanówmy się, co dajemy do zrozumienia poprzez takie podejście?
Czy zdanie, argumenty, uczucia i obawy naszych dzieci nie są równie ważne, jak nasze?
Jedną z najważniejszych cech dobrego rodzica jest bycie wspomagającym, dlatego powinniśmy odłożyć swoje hipotezy na temat danego problemu, a w zamian tego drążyć.. by uzyskać informację od dziecka. Nie zakładajmy z góry, że wiemy, co jest przyczyną problemu. Pytajmy, rozmawiajmy, znajdźmy wspólne rozwiązanie.
Początkowo może być to trudne, ponieważ ten sposób znacząco różni się od sposobu, w jaki sami byliśmy wychowywani.
Warto jednak pamiętać, jaki cel nam przyświeca! Chcemy wychować osoby, które potrafią się nawzajem słuchać.
Jeśli i Ty masz takie same priorytety, poznaj trzy etapy porozumienia przez współpracę: Empatia, Precyzowanie Obaw i Zaproszenie.
Już dziś sięgnij po tą ważną książkę!

Szczerze mówiąc zawsze sceptycznie podchodzę do tego typu "poradników", jednak ten bardzo pozytywnie mnie zaskoczył! Zdecydowanie idzie w parze z moim sposobem myślenia o wychowaniu dzieci.
Nie sztuką bowiem jest karać, czy zabraniać. Sztuką jest uważnie się przyglądać, czy dziecko potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajcie "nieodpowiednie" zachowanie zawsze ma swoje głębsze powody. Naszym zadaniem jest je poznać. Tylko wtedy będziemy w stanie wypracować wspólne rozwiązanie!
[współpraca barterowa]

Zdecydowanie tak!
Problemy, które twoje dziecko napotyka w życiu, nie muszą...

Mam poczucie, że ostatnio bardzo dużo mówi się o budowaniu relacji. Myślę także, że jest to szczególnie ważne ze względu na czasy w jakich żyjemy i doświadczenia, które nas dotykają pośrednio lub bezpośrednio.
👶🏼👧🏼Ale dziś o budowaniu partnerskiej relacji z dzieckiem...
Książka „Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem” zainteresowała mnie z punktu widzenia osoby pracującej z dziećmi. Autor podkreśla rolę współpracy jako sposobu rozwiązywania problemu, dotarcia do dziecka, komunikacji z nim oraz wzajemnym szacunku i relacji. Na karuzeli zamieściłam kilka kluczowych (w moim odczuciu ) myśli z książki. Ostatnio w rozmowie z moją mamą wspólnie przyznałyśmy, że „Bycie dobrym rodzicem oznacza granie kartami, które się dostało”. To przyjęcie dziecka takim, jakie jest. To także zastanawianie się, poszukiwanie rozwiązań.
W książce znajdziemy opisy sytuacji, które są niezwykle bliskie wielu rodzicom (w niektórych z nich odnalazłam swoje zachowania, gdy byłam dzieckiem😊-moja mama, to miała cierpliwość😊). Są tu także ciekawe pytania, na które autor udziela rzeczowych odpowiedzi. Przede wszystkim książka zachęca rodziców, by dobrze poznali swe dziecko i jego możliwości oraz próbowali znaleźć nić porozumienia pomiędzy oczekiwaniami dorosłych i dzieci. Gdy teraz pomyślę o współpracy, przypomnę sobie słowa "ROZWIĄZNIE PROBLEMU TO COŚ, CO ROBISZ Z DZIECKIEM, WSPÓŁDZIAŁASZ". Współpraca to także wspieranie dziecka i wybór rozwiązania dobrego dla obu stron. Priorytetem zawsze powinno być DZIECKO jako OSOBA, a nie nasze wyobrażenie o nim. Uważam, że książka powinna znaleźć się w każdej placówce edukacyjnej!

👶🏼👧🏼Ale dziś o budowaniu partnerskiej relacji z dzieckiem...

Rodzicielstwo to naprawde trudny orzech do zgryzienia.😬
Umiejętność rozmowy, rozwiazywania problemow, cierpliwość, pomysłowość, otwarty umysł a do tego wszystkiego miłość i umiejętność regulowania swoich emocji- lista wydaje się nie mieć końca.

Gdy sama zostałam mamą moje oczekiwania zderzyły się z realiami.
Przyznam, że to było bolesne.😬

Tu, po raz kolejny miałam szansę zastanowić się nad różnicami w teorii i praktyce przy okazji wartościowej książki, ktora chciałabym Wam zaprezentować.

@Wydawnictwomamania wiedzie prym wśród publikacji, które uczą rodziców brać oddech na zupełnie nowej, rodzicielskiej drodze w całkowicie odmiennym światopoglądzie niż do tej pory. ❤️
Dokładnie tak samo jest z książką "Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem"- od kiedy skończyłam ją czytać czuje się całkowicie otrzeźwiona.😊

Czy wiesz, czego oczekujesz od swojej roli rodzica?
To pytanie jest dosyć trudne.

Każdy chce być kochany, zrozumiany, wysłuchany, ale co z naszym dzieckiem?
Czego chcemy od niego: kontroli czy poczucia sprawczosci, może wpływu?

Droga, która przychodzi nam przejść z maluchami polega na odkrywaniu.
Kolejno: siebie i swojego dziecka.
To nie tylko nasze cechy czy oczekiwania, ale także umiejetności, sposoby radzenia sobiew rozmaitych sytuacjach.

Czy wiesz, że konflikty często rodzą się z niedopasowania?
Naszych oczekiwań do możliwości, narzucania zasad przy znajomości odmiennych realiów, umiejętności społecznych do roli w społeczeństwie.

Książka Rossa W. Greene'a to holistyczny zbiór będący wsparciem i kopalnią rozwiązań przy jednoczesnym wykorzystaniu bliskosciowego wychowania i działaniu w zaufaniu.

Czy warto?🤔
Jako mama, która przeczytała zdecydowaną większość pomocy rodzicielskiej widze w tutaj ogrom praktycznej wiedzy gotowej do wykorzystania.
Jeśli zaczynasz stawiać pierwsze kroki w budowaniu świadomości w wychowaniu to zdecydowanie Ci ją polecam! 😊

Rodzicielstwo to naprawde trudny orzech do zgryzienia.😬

Gdy sama zostałam mamą moje oczekiwania zderzyły się z realiami.
Przyznam, że to było bolesne.😬

Tu, po raz kolejny miałam szansę...

Partnerska relacja, brak podporządkowania i empatia w czystej postaci... 🤲🏻

Na wymienionych wyżej składnikach optymalnych stosunków w rodzinie oparł swą metodę oddziaływań wychowawczych ojciec i psycholog kliniczny dr Ross W. Green. W książce "Porozumienie przez współpracę" proponuje konkretną koncepcję wychowania dzieci, ugruntowaną poprzez teorię i praktykę.

Bez kar i nagród. Motywowanie bez przymusu. Stawianie na talenty i kompetencje. Niekończące się próby wzajemnego zrozumienia i docierania. Rozwiązywanie problemów, a nie ich zamiatanie pod dywan. Wsparcie mentalne. Uważnego słuchanie... - to tylko wybrane kolejne komponenty systemu zbudowanego wokół tytułowego zagadnienia. Autor namawia rodziców także do swoistego przewartościowania życia, kierowania się dobrem obopólnym, jak również podaję masę przykładów i historii rodzin borykających się z różnymi problemami uwikłanymi w coraz to dynamiczniejszej codzienności.

W skrócie, jest to poradnik dedykowany konkretnej grupie osób, które szukają złotego środka względem tego, w jaki sposób współdziałać z dzieckiem w różnym wieku: od najmłodszych lat po nawet i wiek studiów.

Czy jest to jednak książka dla "specjalistów" (pedagogów, nauczycieli, terapeutów etc.)? Hmm... Nie sądzę.

Kojarzysz książki, których treść znasz bez konieczności przeczytania w całości?
Których temat jest powtarzalny, jeśli siedzisz w temacie, a większa część została opisana w skrócie na ostatniej stronie?
No cóż...

Znowu się na to nadziałam. Co nie oznacza zarazem, że "Porozumienie przez współpracę" jest bez jakiejkolwiek wartości. Znajdziemy tu podstawowe zasady demokratycznego podejścia do edukacji czy elementy koncepcji, zdaje się już klasycznej, porozumienia bez przemocy. W książce zaprezentowano sprytnie miks różnych idei, które jednak dla wspomnianych speców będą czymś standardowym, niczym nowym, skupiskiem tego, co znane i powszechnie uznawane. Lektura ponadto jest bardzo luźna w tonie - nie jest to oczywiście pozycja naukowa ani pop, ale język dla mnie aż miejscami zbytnio casualowy, tak to ujmę. Poradnik jak poradnik. Dla rodziców może się przydać, choć z tej perspektywy trudno mi ocenić. Dla nauczycieli zaś no... niekoniecznie.

@autodydaktyczna

Partnerska relacja, brak podporządkowania i empatia w czystej postaci... 🤲🏻

Bez kar i...

Rodzice maja w zwyczaju wydawać polecania dziecku i czekać na ich spełnienie. Autor wskazuje odmienny sposób podejścia do dzieci. Sposób, w którym należy uważnie słuchać potrzeb, zmartwień najmłodszych. Sposób, w którym nie ma strony wygranej i przegranej a współżycie w rodzinie nie jest nasiąknięte przemocą.
Polecam, gdyż niektórzy ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, ze przez pewne schematy szkodzą dzieciom a nie im pomagają.

Polecam, gdyż niektórzy ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, ze...

Po "Porozumienie przez współpracę" dra R. W. Greena sięgnęłam w czasie, w którym aż pulsowało od dynamicznych zmian w naszej rodzinie. Najstarszy syn wyprowadził się z domu i łączy pracę ze studiami, dwóch młodszych nastoletnich przechodzi mniej i bardziej burzliwy etap dojrzewania, a najmłodszy zaczął pierwszą klasę. Nowe rozdania, nowy układ sił w rodzinie, mnóstwo problemów i moje odwieczne pytanie, na ile my jako rodzice mamy wpływ na nasze dzieci? Na ile jesteśmy odpowiedzialni za to, jakimi są ludźmi...

Autor książki w sposób bardzo przystępny, posiłkując się życiowymi przykładami, podpowiada, jak wspólnie z dzieckiem rozwiązywać problemy, które pojawiają się na każdym etapie rozwoju. Z szacunkiem dla niego i jego potrzeb, ale tak, żeby rozwiązanie było realistyczne i satysfakcjonujące dla obu stron. Również dla zaniepokojonych problemem rodziców, którzy chcą mieć wpływ na swoje dzieci...

Co mnie w tej książce najbardziej ujęło?
Otóż autor trafnie definiuje rolę rodzica jako wspomagającą, bo tak naprawdę powinniśmy pogodzić się z tym, że symfonia niezależnych od nas czynników ( jak choćby geny, środowisko, kolejność narodzin ) determinuje to, jakie są i będą w przyszłości nasze dzieci. My możemy je jedynie wspierać i starać się mieć dobry wpływ na ich życiową postawę i system wartości.

"Najpierw zastanówmy się nad najbardziej istotnym zadaniem w rozwoju twojego dziecka: MUSI ONO ODKRYĆ, KIM JEST - poznać swoje umiejętności, upodobania, przekonania, wartości, cechy charakteru, cele i ukierunkowanie - oswoić się z tym, a potem dążyć do życia z tym w zgodzie.
Ty jako rodzic masz podobne zadanie: też musisz odkryć, kim jest twoje dziecko, oswoić się z tym i pomóc mu żyć z tym w zgodzie".

Przyznaję, to wspólne odkrywanie, kim są nasze dzieci bywa momentami trudnym wyzwaniem, ale ja lubię o nim myśleć jak o fascynującej przygodzie.
Bo czy może być coś piękniejszego od patrzenia, jak z ziarenka wyrasta silne drzewo? Z niemowlęcia mieszczącego się w dłoni - dojrzały, świadomy siebie człowiek...
Przeczytajcie! Naprawdę warto!
To książka na każdy czas, ale może być pomocna szczególnie w tym obecnym, który generuje tak wiele napięć i problemów... kiedy o "porozumienie przez współpracę" jest naprawdę trudno...

książka do wielokrotnego czytania, przeglądania, wracania. Momentami żmudna, ale bardzo przydatna i wspierająca

2089

Jak i po co rozwiązywać konflikty z dzieckiem przez współpracę. Bardzo dużo przykładów i pokazanie procesu krok po kroku.

• RODZICIELSTWO
  • Guidebooks