Zeszyt do historii

Novae Res
2019-01-01
2019-01-01
młodzieżowa

To książka, którą czyta się jednym tchem. Od deski do deski w jeden dzień. Świetny humor, ciekawe i życiowe postacie. Naprawdę polecam! 😉

Bardzo ciekawa młodzieżówka....

Bardzo ciekawa młodzieżówka....

Spodziewałam się czegoś więcej po opisie, aczkolwiek jak na debiut daje mocną piątkę :)

Książka opowiada historię Zosi, nieśmiałej , mającej swój świat nastolatki, która chce być bardziej otwarta na innych ludzi. Zosia ma swoją paczkę przyjaciół, zespół muzyczny i nawet sama śpiewa. Wiele się zmienia gdy poznaje Maxa, który przyjechał z Ameryki. Przyjaźń a nawet początek miłości, to ryzyko, które warto podjąć. Miło jest nie być samemu, życie jest wtedy bardziej kolorowe. Warto jest być otwartym na innych

"Zeszyt do historii" autorstwa Angeliki Jędryki miałam możliwość poznać dzięki Book Tour zorganizowanego przez Czytam Dla Przyjemności, bardzo dziękuję.

Książka miałam wrażenie na początku, że jest przeznaczona dla młodzieży, ale czytając jako mama nastoletnich dzieci mogłam ich oczami spojrzeć na rozterki, pewne sytuacje inaczej potraktować.
Myślami również wróciłam do czasów szkolnych, do moich problemów i lęków dorastającego człowieka.

Zosia po trudnych latach szkolnych w podstawówce i w gimnazjum jest nieśmiała, unikającej uwagi osobą.
Swoją nieśmiałość próbuje zwalczyć nagrywając filmiki kiedy śpiewa piosenki i zamieszcza je w internecie. Prowadzi również pamiętnik pod nazwą "Zeszyt do historii".
Zosia jest uczennicą 3 klasy liceum, do jej klasy dołącza nowy uczeń Max, który po rozwodzie rodziców przeprowadza się ze Stanów.
Znajomość początkowo nie zapowiada się korzystnie, chłopak dokucza Zosi.
Jednak kiedy polonistka prosi ją o pomoc w nauce polskiego nowemu koledze mają szansę bliżej się poznać.
Jak rozwinie się ich znajomość?
Czy będą dla siebie wsparciem?

Po przeczytaniu tej książki myślę, że autorka przekazuje nam że nie należy chować się w swojej skorupie, a wyjść do ludzi. Należy wierzyć w siebie i dać szansę innym na zaistnienie w naszym życiu.
Opowieść ukazuje rozterki młodych ludzi, dopiero wkraczających w dorosłość, pierwsze miłości, pierwsze poważne decyzje.
Polecam młodym czytelnikom, ale i rodzicom może czasem łagodniejszym okiem spojrzymy na problemy nastolatków.
Po przeczytaniu epilogu miałam niejasne odczucia, liczę jednak na kontynuację książki i wyjaśnienie pewnych spraw. Jednak gorąco zachęcam was do przeczytania książki i wyrażeniu swojej opinii.

Myślami również wróciłam do...

To barwna,zabawna ( lecz dająca ) do myślenia.Opowieść o dorastaniu ,latach szkoły.
Pierwszych uczuciach.
Bohaterka Zosia ,jest troszkę na uboczu.
Ale nie jest hejtowanam
Lubi muzykę,poznaję Maxa.
Czyta się dobrze,są zabawne sytuację.
Dla mnie dobra.

Pierwszych uczuciach.
Bohaterka Zosia ,jest troszkę na uboczu.
Ale nie jest hejtowanam
Lubi muzykę,poznaję Maxa.
Czyta się dobrze,są zabawne sytuację.
Dla mnie dobra.

Akcja powieści "Zeszyt do historii" rozgrywa się w ciągu jednego roku szkolnego - ostatniego roku liceum. Główna bohaterka powieści, Zosia, gra w amatorskim zespole muzycznym i jednocześnie przygotowuje się do matury. Poznajemy pierwsze przyjaźnie i miłości dziewczyny, która w poprzedniej szkole nie była zbyt popularna. Zofia jest bardzo nieśmiała i niełatwo jej zjednać sobie ludzi. Mimo to odnajduje się w grupie przyjaciół, z którymi chodzi do jednej klasy. Do grona przyszłych maturzystów dołącza Max, którego matka po rozwodzie postanowiła wrócić do Polski. Chłopak zna nieźle język polski, lecz musi się nauczyć nowej kultury, poznać nasze zwyczaje i przesądy oraz poprawić ortografię. W nauce pomaga mu Zosia. Dzięki tej współpracy oboje mają szansę nauczyć się czegoś nowego. Początkowo jest ciężko, dwójka młodych nieustannie wszczyna kłótnie, lecz z czasem pojawia się nić sympatii. Za sprawą Amerykanina dziewczyna powoli zmienia swój światopogląd, zyskuje nową perspektywę. Czy ten związek ma szansę przetrwać? Śledzimy losy młodych ludzi do matury, dowiadujemy się jakie mają plany na dalsze życie, po czym następuje niejasny w wymowie epilog. Jego sens może zostać odkryty w kolejnej części historii Zosi, o ile powstanie kontynuacja powieści.
Książkę czytałam z przyjemnością, przy okazji wspominając własne lata licealne. "Zeszyt do historii" to powieść młodzieżowa, lecz nie przeszkadzało mi to w odbiorze. To książka, którą poleciłabym dorastającej dziewczynie. Napisana lekko i z wyczuciem, bez zbędnych wulgaryzmów. Bohaterowie są zadziwiająco dojrzali jak na swój wiek a jednocześnie wiarygodni. Przez te kilkaset stron Zosia stała mi się bliska. Mam nadzieję, że ułoży sobie życie.

Ksiażkę miałam możliwość przeczytać dzięki Book tourowi zorganizowanemu przez blog Czytam dla przyjemności. Jest to książka przeznaczongłównie dla młodzieży, co nie przeszkodziło mi w jej przeczytaniu i przeniesieniu się dzięki temu do moich lat spędzonych w szkole średniej. bohaterką powieści jest Zosia bardzo nieśmiala dziewczyna wycofana do ludzi po prześladowaniu jej przez rówieśników w szole podstawowej i gimnazjum. Akcja ksiażki rozgrywa się gdy Zosia jest w 3 klasie liceum. Bohaterka próbuje walczyć ze swoją nieśmialością śpiewa w zespole Bez Nazwy, swoje wykonania utworów innych autorów zamieszcza w internecie. W pozbyciu nieśmialości pomaga jej również pamietnik umieszczony w zeszycie pod nazwą "Zeszyt do historii". Tak jak każda nastolatka przeżywa swoje miłości i rozterki. Więcej wam nie zdradzę.Jeśli chcecie poznać dalsze losy Zosi między nnymi czy zaprzyjażniła się z nowym uczniem Maxsem półamerykaninem? czy udało się jej umówić z Patrykiem w którym podkochiwała się od poczatku liceum?. Zapraszam do przeczytania jej historii. Mi osobiście książka się podobała. Czytało się ją lekko i przyjemnie. Fajnie było się znowu poczuć jak nastolatka i wrócić do czasów swojego liceum.

Książkę otrzymałam w ramach organizowanego book tour Czytam dla przyjemności i dzięki autorce Angelice Jędryka „Zeszyt do historii”.
Książka przeniosła mnie w lata mojej nauki w liceum, przeżywałam na nowo te same emocje i pierwsze miłości, zauroczenia jak nasza bohaterka.
Główna bohaterka Zosia to zalękniona, przeraźliwie nieśmiała, ale z dobrym serduchem dziewczyna, w podstawówce i gimnazjum gnębiona przez swoich rówieśników, odnajduje się w muzyce, opisując swoje przeżycia w pamiętniku.
Dopiero przejście do liceum daje jej szansę na „nowe” życie i „nową” ja. Poznaje nowych, cudownych ludzi, którzy bardzo jej pomogli, a nawet zmienili, na jej drodze stają również Ci co chcą ją wykorzystać, czy się temu podda? Jednak w głębi duszy dalej pozostaje tą nieśmiałą dziewczynką. Czy zdoła pokonać swoje demony? Musicie sami koniecznie przeczytać :)
Książka jest cudowna, powinna być lekturą obowiązkową dla dorosłych i dla młodzieży. Czyta się ją ze łzami w oczach, ale i z nadzieją, na lepsze jutro.
Książka ta na długo pozostanie w mojej głowie i w moim sercu.
Dziękuję Pani Angelice Jędryce za możliwość przeczytania tak wzruszającej książki, życzę dalszych sukcesów :)

Zeszyt do historii. Bardzo fajna książka, która przeczytałam dzięki Book Tour.
Bardzo przyjemnie się czytało i jeszcze przywróciła mi wspomnienia sprzed prawie 30 lat, gdy ja zaczynałam naukę w liceum, czasem w bohaterce widziałam siebie, zalęknioną szara myszkę..Nieśmiała ale bardzo życzliwa dziewczyna poznaje życie, bo czas szkoły maturalnej ,to doskonała lekcja życia..wszystko jest nowe, ciekawe, przerażające , ale piękne...
Fajna , przyjemna historia, czasem warto się zatrzymać na chwilkę, by oddać się refleksji.
Polecam bardzo ,
Autorce życzę kolejnych ciekawych historii i dużo sukcesów.

Zeszyt do historii. Bardzo fajna książka, która przeczytałam dzięki Book Tour.

• Egzemplarz recenzencki
  • Ślepy traf - moje tabula rasa
  • W prywatnej biblioteczce
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Zeszyt do historii