Hobbes. Filozofia Wielkiego Lewiatana

Tłumaczenie: Alicja Paleta
Cykl: Odkryj filozofię (tom 24)
Wydawnictwo: Hachette Polska
La filosofia del Gran Leviatano
filozofia, etyka
Trojka

Thomas Hobbes (1588-1679) to jeden z najbardziej błyskotliwych, a jednocześnie najbardziej zapomnianych filozofów XVII wieku. Pamiętamy jego myśl zwłaszcza ze względu na znaczący wkład w rozwój idei społecznych i politycznych. Według Hobbesa władza powinna czerpać swe korzenie z racjonalnych decyzji jednostek zdeterminowanych, by stworzyć władzę suwerena i obrońcy, której ucieleśnieniem jest państwo. Obowiązek posłuszeństwa wobec tej najwyższej władzy wynika z warunków umowy społecznej ustanowionej i podpisanej przez te same jednostki. Paradoksalnie, scentralizowana i absolutna władza, w teorii Hobbesa pojawiająca się w figurze potwora Lewiatana, stanowi dla myśliciela najlepszą gwarancję wolności ludzi wobec samych siebie.

źródło opisu: Hachette, 2018

źródło okładki: Hachette, 2018

Adrian Pezda | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Hobbes należy do tych „złych” filozofów, którzy nie opowiedzieli się za demokracją. Z tego też powodu jego myśl stanowi ciekawą alternatywę dla dzisiejszych czasów, choć jego wizja państwa idealnego zakrawa o antyutopię. Przejdę jednak do samej książki.

Na początek trzeba zwrócić uwagę na fakt, że twórcy poszli na łatwiznę przy tworzeniu okładki – karykatura przedstawiająca Hobbesa została już wcześniej wykorzystana, by reprezentować sobą Pascala. Moim skromnym zdaniem jest to wielkie faux pas. Miło byłoby posiadać kolekcję, na okładkach której znajdują się wizerunki wszystkich ważnych filozofów. Okazuje się jednak, że nie możemy na to liczyć, bowiem zestaw karykatur jest ograniczony. Aż nie chce mi się tego komentować.

Sam tekst został za to napisane wcale dobrze. Mamy biografię filozofa, kontekst historyczny jego dzieł, przedstawienie pokrótce najważniejszych utworów i skupienie się na tym, co było esencją i celem filozofii Hobbesa – polityce Lewiatana. Mamy cytaty,...