Pomyśleć ekonomię od nowa

Okładka książki Pomyśleć ekonomię od nowa Jörg Guido Hülsmann, Stephen Young
Okładka książki Pomyśleć ekonomię od nowa
Jörg Guido HülsmannStephen Young Wydawnictwo: Wydawnictwo Ekonomiczne Heterodox nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Rethinking Economics: An Introduction to Pluralist Economics
Wydawnictwo Ekonomiczne Heterodox
2018-01-01
2018-01-01
ekonomia lewica gospodarka kapitalizm antykapitalizm

trochę ciężko powiedzieć do kogo jest adresowana ta książka. dobierając teksty redaktor nie podołał z wyważeniem poziomu. rozdziały o marksizmie czy szkole austriackiej są napisane bardzo przyjemnie, jak dla kompletnych nowicjuszy, za to np. taki rozdział o postkeynesizmie wymaga już znajomości podstaw keynesizmu i generalnej terminologii. do tego sam apel o pluralizm w szkołach nie jestem przekonany, czy jest trafiony, bo już na pierwszym roku uczy się różnych, w tym historycznych, paradygmatów.

Sama książka jako wprowadzenie mające rozbudzić dalsze chęci do zgłębiania ekonomii heterodoksyjnej bardzo dobra. Najbardziej zaciekawił mnie chyba rozdział o ekonomii instytucjonalnej, ale to kwestia zapewne bardziej moich zainteresowań niż tego, że np. rozdział ten został jakoś wybitnie napisany.

Co do tematu książki - nie mam wiedzy ekonomicznej i trudno mi ocenić na ile heterodoksyjne ruchy ekonomiczne słusznie zarzucają nietrafność i upraszczanie świata ekonomii neoklasycznej, a na ile same mogą być zideologizowane. Mimo to można z nich wyciągnąć wiele cennych spostrzeżeń, a refleksja z zakresu metodologii i filozofii nauki zawsze na propsie dla rozwoju samej nauki.

Co do tematu książki - nie mam wiedzy ekonomicznej i trudno mi ocenić na...

Porządne, podstawowe omówienie wiodących nurtów ekonomii heterodoksyjnej. Wiadomo, że to nie jest dogłębna analiza przedstawionych nurtów, tylko książka popularyzatorska. Szeroko szkoły omawiają Screpani i Zamagini w "An outline of the history of economic thought", tylko ciekawe ile osób (w tym studentów, publicystów, ludzi hobbistycznie zainteresowanych ekonomią) przeczytałoby 600-stronnicową, naukową cegłę po angielsku?

Zarzuty o "stronniczość" pokazują jak bardzo potrzebne są takie pozycje o nauce *społecznej* jaką jest ekonomia.

Korekta i redakcja - miód. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką dbałością o kwestie techniczne w niszowym wydawnictwie naukowym.

Daję mniej gwiazdek niż książka o ekonomii heterodoksyjnej mogłaby dostać ze względu na silną stronniczość przestawionych tam argumentów i przykładów.

Świetny wstęp do zapoznania się z nurtami szkół heterodoksyjnych. Dostajemy krótkie, ale rzetelne wprowadzenia do dziewięciu szkół myślenia. Wszystko jest jasne i opowiedziane w przystępny sposób. Różnorodność tematów pozwala czytelnikowi naprawdę zrozumieć gamę problemów i tematów pomijanych w głównym dyskursie ekonomicznym.
Jeżeli miałbym wymienić jakieś problemy, to:
- zbyt krótko omówiono szkołę austriacką (jakkolwiek ta szkoła nie jest szczególnie skomplikowana, to pominięto część elementów które mogły by być przydatne dla czytelnika)
- trochę za mało ekonometrii, nawet na prosty przewodnik.
Nie zmienia to faktu że każdemu rozpoczynającemu przygodę z heterodoksyjną ekonomią mogę polecić tą książkę z całego serca.

Jeżeli miałbym wymienić jakieś problemy, to:
-...

Bardzo dobra pozycja wprowadzająca w nurty ekonomii heterodoksyjnej.
Nie tylko poszerza spojrzenie na ekonomię, ale również pozwala dogłębniej zrozumieć podejście głównego nurtu dominujące na uniwersytetach, głównie poprzez zasadną jego krytykę.
Szczególnie polecam rozdziały o postkeynesizmie, ekonomii instytucjonalnej, feministycznej (ekonomiczny wymiar pracy nie-zawodowej i zawodów potrzebnych społecznie) oraz o austriackiej szkole ekonomii (wyjęto z niej to, co najciekawsze - metodologię oraz spostrzeżenia dotyczące pieniądza jako towaru).
Każdy student ekonomii powinien ją przeczytać!

Bardzo dobra pozycja wprowadzająca w nurty ekonomii heterodoksyjnej.

Świetne wprowadzenie do ekonomii heterodoksyjnej. Mnie najbardziej podobały się rozdziały dotyczące ekonomii postkeynesowskiej, marksistowskiej, austriackiej, ekonomii złożoności i instytucjonalnej (czyli w zasadzie pół ksiażki). Pozostałe rozdziały troszkę odstają jeśli chodzi o potoczystość, niemniej również przedstawiają ciekawe rzeczy. Mam wrażenie, że troszkę na minus wyróżnia się rozdział dotyczący ekonomii spółdzielczości. Opisane są w nim raczej postulaty ruchu spółdzielczego niż studium nad funkcjonowaniem realnie działających spółdzielni. Tym niemniej jest to ciekawa lektura.

Gorąco polecam!

Zawiodłem się. Powierzchowne prześlizgnięcie się po temacie. Żałuję, że ilość stron nie wzbudziła we mnie wcześniej podejrzeń. Niewiele albo nic nie wyniosłem z lektury. Szkoda, tym bardziej, że dużo za nią zapłaciłem.

• Ekonomia
  • Naukowe (bez oceny)
  • Nauka
  • 4. 7. Dodane 2023
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Pomyśleć ekonomię od nowa