Łowcy psów

Okładka książki Łowcy psów Ryszard Adamów
Okładka książki Łowcy psów
Ryszard Adamów Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
Łowcy psów
Wydawnictwo Dolnośląskie
1989-01-01
1989-01-01
literatura piękna literatura polska

Książka opowiada historię małego miasteczka, które ominęły wszelkie zawirowania lat 1917-1930. Większość książki napisana trochę chaotycznie, bez związku, z przeciętnym poczuciem humoru. Ale druga część (Książka jest podzielona na dwie) jest znacznie lepsza. Pokazuje aberrację sowieckiego przesłuchania i łączenia wątków przez "komisara" oraz polskie "napompowanie" i szukanie wszędzie wrogów ojczyzny. Całość obraca się wokół wątku "bohaterskiej obrony Obrucza, na miarę europejską - a nawet na skalę światową", której nie było ;).
Podsumowując - krótka, lekka, komediowa powieść na jeden lub 2 wieczory ;)

Pierwsza książka tego autora, którą przeczytałem. Lektura przypadkowa, ale bardzo udana i przyjemna. Akcja powieści toczy się w miasteczku Obrucz w latach od 1917 do 1930. Miasteczko leży przy samej granicy II RP i sowietów. Jest to spokojne senne miasteczko, którego dość zgodnymi mieszkańcami są Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Miasteczko leży na uboczu historii. Ksiądz Snopek lubi sobie popić z popem Wołoszynem, za kołnierz nie wylewa burmistrz miasteczka pan Michał Selim Karajewicz "skazany przez Koran na mękę wiecznej abstynencji", najczęściej Panowie piją w restauracji "Żorż", którą Mordechaj Feldman prowadzi wspólnie ze swoim ukraińskim wspólnikiem Panem Fiodorem Kapustinem. Elitę miasteczka uzupełnia ciepła "niby-wdowa" Pani rotmistrzowa Barbara Dor-Malina, której mąż wyjechał na wojnę i zbyt długo nie wracał. Miasto szczęśliwie ominęła I wojna światowa i nawet wojna polsko-bolszewicka. Jedyny epizod wojenny miasteczka to dwa ataki (1917 i 1918) stada bezpańskich psów zdziczałych z powodu wojny.
Sprytni mieszczanie wymyślają fikcyjną obronę miasta w 1920 roku i postanawiają zbudować pomnik ku czci Obrońców Obrucza, którzy nigdy nie istnieli... bardzo polskie...napisane w 1989 roku, ale jakby o naszych czasach, gdy prawie codziennie IPN wymyśla nowych fikcyjnych bohaterów... autor miał chyba dar jasnowidzenia.
Cytat:
"Nie wiedziałem nawet, o jakich bohaterów chodzi, ale domyślałem się, że o martwych, bo w tym kraju nie ma żywych bohaterów".

• Wypożyczyłem
  • Literatura Polska 1945 - 1989
  • Takie sobie

Dodaj cytat z książki Łowcy psów