Prawo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Komentarz

Wydawnictwo: C. H. Beck
inne
LubimyCzytać

Prezentowany Komentarz stanowi pierwsze tak kompleksowe opracowanie problematyki dotyczącej prawa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz przepisów regulujących stosunki Państwa oraz tego Kościoła. Publikacja zawiera omówienie następujących aktów prawnych: ustawy z 13.5.1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Zasadniczego Prawa...

Zasadniczego Prawa Wewnętrznego,
Regulaminu Parafialnego,
Regulaminu Diecezjalnego,
Przepisów Dyscyplinarnych,
Pragmatyki służbowej.
Celem komentarza jest wyczerpujące omówienie zagadnień zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Kwestie teologiczne poruszone są jedynie w celu wyjaśnienia i interpretacji przepisów oraz przyczyn (ratio legis) regulacji.
Niniejsza praca stanowi pierwszą tak kompleksową próbę omówienia praktycznie całości prawa kościelnego, Kościoła o ustawowej regulacji prawnej. Obejmuje ona swoim zakresem zarówno przepisy ustawowe, jak i szczegółowe przepisy wewnętrzne, w tym Pragmatykę służbową Kościoła. Ze względu na obszerność zagadnień, w znacznej mierze nigdy dotąd niekomentowanych, przygotowanie obecnego wydania Komentarza trwało ponad pięć lat, angażując zarówno teoretyków jak i praktyków. W Komentarzu przedstawiono autorski punkt widzenia, korzystając jednak w miarę możliwości z istniejących poglądów doktryny i judykatury, a także doświadczeń praktyki funkcjonowania Kościoła.
Publikacja omawia m.in. strukturę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, jego organizację, działalność, sprawy majątkowe, wykonywanie władzy w Kościele itp.
Prezentowana publikacja skierowana jest do osób funkcjonujących w ramach organów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, jego członków, a także do osób spoza Kościoła, uczestniczących w obrocie prawnym z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim lub chcących lepiej poznać jego specyfikę. Będzie ona przydatna w szczególności dla notariuszy, adwokatów, radców prawnych oraz sędziów. Ze względu na nowatorskie podejście z pewnością wzbudzi ona również zainteresowanie w kręgach akademickich, wśród studentów oraz pracowników naukowych - zwłaszcza wydziałów prawa i teologii. Bez wątpienia pozycja będzie również ciekawa dla przedstawicieli innych Kościołów, w szczególności posiadających uregulowany status prawny na podstawie ustawy partykularnej (np. Kościoły Katolicki, Prawosławny, Ewangelicko-Reformowany).

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!