DROGA JEZUSA. Ewangelia według Łukasza, przekład dynamiczny

Okładka książki DROGA JEZUSA. Ewangelia według Łukasza, przekład dynamiczny MEDIA LOGOS
Okładka książki DROGA JEZUSA. Ewangelia według Łukasza, przekład dynamiczny
MEDIA LOGOS Wydawnictwo: Logos Media filozofia, etyka
filozofia, etyka
Logos Media
2012-10-30
2012-10-30

To po prostu tekst jeden do jednego Ewangelii wg św. Łukasza, tyle że uproszczony i pozbawiony pewnego rodzaju archaizmów. Ma to swój urok, nie powiem. Błogosławieństwa na przykład zaczynają się tak: "Spotkało was wielkie szczęście, chociaż teraz żyjecie w biedzie. Do was należy jednak królestwo Boga! Tak, Bóg obdarzył was szczęściem, chociaż teraz głodujecie. Będziecie jednak syci!" (zamiast klasycznego: "Błogosławieni ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni") Itd. Równocześnie dochodzi momentami do pewnych przekłamań. Jest bowiem różnica pomiędzy nazwaniem pieniędzy przez Jezusa w tekście przekazanym przez ewangelistę "nieuczciwą mamoną" (Łk 16,9 wg edycji św. Pawła) czy wręcz "niegodziwą mamoną" (wg Biblii Tysiąca błędów zwanej Biblią Tysiąclecia),a przetłumaczeniem tego w tym wydawnictwie słowami: "Z powodu pieniędzy ludzie czynią wiele zła". To zdecydowanie nie jest to samo. I takich przypadków jest znacznie więcej. Osobiście wolę zatem "unowocześnione", ale wierne i poprawne, tłumaczenie Edycji św. Pawła, a tak w ogóle nie ma moim zdaniem lepszego tłumaczenia niż Biblia ekumeniczna. I obie ostatnie pozycje polecam z całego serca zainteresowanym. "Drogi Jezusa" - raczej nie, chyba że dla kogoś, kto wskazane wyżej niuanse już jest w stanie wyłapać. Tylko do czego te tłumaczenie ma wtedy służyć?

• Oryg
  • Kolekcja
  • Chrześcijanstwo
  • Teologia

Dodaj cytat z książki DROGA JEZUSA. Ewangelia według Łukasza, przekład dynamiczny