Przedsmak zła

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Cykl: Maggie O'Dell (tom 0.5)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Before Evil
HarperCollins

Ciało zwisało z sufitu. Ręce i nogi były związane kablem, a ściany pokrywały rozbryzgi krwi. W kuchni stało otwarte pudełko na jedzenie na wynos, nad którym unosiła się chmara much. W środku znajdowała się ludzka śledziona, a może wątroba, trudno powiedzieć. Taki widok zastała agentka Maggie O’Dell na miejscu zbrodni. Pierwszym, które oglądała na własne oczy, a nie na zdjęciach policyjnych...

Taki widok zastała agentka Maggie O’Dell na miejscu zbrodni. Pierwszym, które oglądała na własne oczy, a nie na zdjęciach policyjnych techników. Dotąd próbowała przeniknąć umysły zabójców zza biurka, jednak przy tworzeniu profilu tego mordercy ma jej pomóc praca w terenie.
Giną kolejne ofiary, sprawca działa według określonego wzorca, ale do czasu. Nieoczekiwanie skupia uwagę na Maggie O’Dell i zmienia zasady gry. Prowokuje i zaprasza do okrutnej zabawy, w której zwycięży ten, kto pierwszy dopadnie przeciwnika.

źródło opisu: www.harpercollins.pl

źródło okładki: www.harpercollins.pl

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 366

Poznajcie agentkę Maggie O’Dell

Przykład Alex Kavy pokazuje, że dryg do pisania chwytliwych historii i angażująca czytelników główna bohaterka to trochę za mało, aby zdobyć bezgraniczną sympatię fanów. Z pozoru, amerykańska autorka ma wszystkie atuty niezbędne do tego, aby ze spokojem myśleć o niezachwianej pozycji na rynku wydawniczym. Jednak pośród ponad dwudziestu powieści, dotychczas przez Kavę opublikowanych, trafiały się zarówno niezłe fabuły, jak i książki, o których specjalnie nie chce się pamiętać. Tak to już bywa, szczególnie w odniesieniu do serii, które mają prawo do wzlotów i upadków. Cykl z agentką Maggie O'Dell także nie jest wolny od gorszych momentów. Uczciwie pisząc, powieści Kavy (a przeczytałem wszystkie) należą do moich czytelniczych guilty pleasure i choć często mam obiekcje co do rozwiązań fabularnych proponowanych przez pisarkę, to z przyjemnością właśnie sięgam po kolejny tytuł spod jej pióra. Nie mogłem zatem nie przeczytać „Przedsmaku zła”, szczególnie, że to prequel „Dotyku zła”, powieści od której zaczęła się kariera Maggie O'Dell. Przez chwilę miałem wątpliwość, czy aby Kava nie zaczyna odcinać kuponów od sławy, ale przyznam, że książkę czyta się dobrze, choć tego i owego można się przyczepić.

Maggie O'Dell jest cenioną profilerką, bez pracy której każde policyjne śledztwo trwałoby zdecydowanie dłużej. Po latach nauki i miesiącach spędzonych przy biurku, O'Dell dostaje propozycję działania w terenie. I to od razu przy mocnej sprawie seryjnego mordercy, nieuchwytnego, przebiegłego i okrutnego. Agentce trudno nie skorzystać z takiej możliwości i to śledztwo na zawsze ukształtuje ją jako policjantkę. Szybko okazuje się, że morderca zrobi wszystko, aby zaimponować inteligentnej O'Dell i tym samym uczynić ją jeszcze jedną ofiarą chorej wyobraźni. Krok po kroku zbliża się do Maggie, ale nadal pozostaje nieuchwytny. Rozpoczyna się, uwielbiana przez czytelników, gra nerwów - nieodzowny element klasycznego thrillera.

Kiedy zorientowałem się, że „Przedsmak zła” to prequel serii o agentce Maggie O'Dell, zacząłem się zastanawiać, czy aby taka powieść ma większy sens. Do tej pory czytelnik miał okazję zupełnie dobrze poznać bohaterkę, która pojawia się w jedenastu tomach. Owszem, jej życie osobiste i zawodowe bywało skomplikowane, ale dość dużo wiadomo o policyjnej profilerce. A jednak najnowsza powieść pozwoliła spojrzeć na Maggie z trochę innej perspektywy, skupiając się zarówno na problemach natury osobistej, jak i pokazując codzienną pracę policjantów, w tym samej O'Dell. Miłośników serii Kava specjalnie nie zaskakuje, proponując wciągającą fabułę, w narracji której naprzemiennie oddaje pola kilku bohaterom. Jej seryjny morderca jest na swój sposób intrygujący, ponieważ pisarka odsłania motywy jego postępowania i pokazuje mechanizm rodzenia się zła. Dynamiczna akcja odpowiednio buduje napięcie, stawiając czytelnikom i bohaterom książki wiele znaków zapytania.

Nie udało się autorce uniknąć wady innych jej fabuł, a mianowicie powierzchowności. Czytając „Przedsmak zła”, owszem dobrze się bawimy lekturą powieści gatunkowej, ale chwilami aż prosi się, aby niektóre wątki czy tematy rozbudować, pogłębić. Nie satysfakcjonuje mnie również finał książki - przemyka na ostatnich stronach powieści tak szybko, że właściwie można go przegapić. I choć trudno wymienionych elementów nie uznać za wady, to jednak powieść trzyma poziom i pozwala wciągnąć czytelnika w sam środek skomplikowanego śledztwa i równie absorbującej gry emocjami. Kończąc, napiszę tylko, że mam nadzieję, iż tą powieścią Alex Kava wraca do formy.

Tomasz Radochoński

Alex Kava powraca z prequelem bestsellerowego „Dotyku zła”

Wartka akcja, klimat pełen napięcia, zbrodnie nierzadko inspirowane życiem, dogłębne studium procedur kryminalistycznych i postaci z ich mocnymi stronami i słabościami spowodowały, że cykl o Maggie O’Dell szybko zdobył popularność. W „Przedsmaku zła” Kava prezentuje nam swoją najlepszą formę, którą czytelnik poznał w debiutanckim „Dotyku zła” i za którą pokochał autorkę i jej bohaterkę Maggie.

Patronaty tygodnia

Biografia Hemingway'a ujawniająca nieznane fakty z życia pisarza, portret współczesnego Londynu oczami jego wieloletniego mieszkańca, kolejna część przygód Joanny Chyłki, czyli „Testament” Remigiusza Mroza i kamień węgielny polskiego steampunku, czyli „Zadra” Krzysztofa Piskorskiego w nowym wydaniu. Te i inne tytuły ukażą się w tym tygodniu pod patronatem lubimyczytać.pl.