Okładka książki Chcę prowadzić działalność leczniczą w zakresie stomatologii. Kompendium prawne. Marta Tanasiewicz
Marta Tanasiewicz Wydawnictwo: Elamed Media Group zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Elamed Media Group
2015-01-01
2015-01-01
9788361190783
Stomatologia prawo działalność

Kompendium prawne „Chcę prowadzić działalność leczniczą w zakresie stomatologii” jest skierowane do wszystkich związanych z tą dziedziną medycyny. Jak to w każdej dziedzinie wszystko szybko się zmienia, powstają nowe przepisy, stare ulegają przedawnieniu, a aktualne są modyfikowane. Książka jest z 2015 roku i niektóre jej części (np. dot. odpadów medycznych, recept czy administracji danych osobowych – patrz RODO) nie są już do końca aktualne. Żadna książka nie zapewni nam aktualnych przepisów – musimy śledzić je na bieżąco. Nie mniej jednak dobrze jest od czegoś zacząć.

Pozycja jest podzielona na trzy części.
Pierwsza część jest o organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym w kontekście zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Znajdziemy tu listę najczęstszych błędów, które zdarzają się podczas kontroli, plan higieny i sterylizacji, kwestię odpadów medycznych, zagadnienie zakażeń krzyżowych, szczepienia personelu medycznego, postępowanie z pacjentem wysokiego ryzyka oraz z osobami niepełnosprawnymi, aspekty radiologiczne oraz problem kontroli wewnętrznej.

Drugi rozdział poświęcony jest zagadnieniom prawnym – GIODO, pozycja administratora bezpieczeństwa informacji, kontrola NFZ-etu, prowadzenie dokumentacji medycznej. W książce znalazło się również miejsce dla tematu odpowiedzialności karnej, ubezpieczenia oraz odmowy udzielania świadczeń przez lekarza. Umówione zostały również problemy prawne dotyczące przyjmowania pacjentów niesamodzielnych oraz refundacji leków.

Ostania, trzecia część to podręczne kompendium zawierające różne wytyczne, zgody na leczenie, plany dezynfekcji i sterylizacji, zarządzenia ISO, protokoły oraz instrukcje postępowania.

Podsumowując: Zgrabna pozycja licząca 230 stron, podejrzewam, że będzie aktualizowana co parę lat. Jeśli nie, kupno kompendium mija się z przeznaczeniem, chyba że dla potomnych w formie historii medycyny ;)