Okładka książki Cesarskie bagnety. Taktyka napoleońskich baterii, batalionów i brygad na podstawie regulaminów z epoki. George Nafziger
George Nafziger Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2012-05-01
2012-05-01
Grzegorz Smółka
Napoleon Wielka Armia taktyka

Bardzo dobra książka, ale troszkę nierówna. Część kwestii opisana w sposób nie pozostawiający ani odrobiny niedosytu, ale miejscami opisy stają się mniej czytelne. Szczególnie dotyczy to manewrowania większych formacji. Głównym winowajcą są tu wg mnie słabe schematy graficzne. Znajomy, zdecydowanie bieglejszy w temacie, nie widział w tym problemu i sygnalizował, że mam zbyt "beletrystyczne" oczekiwania w stosunku do tego typu publikacji. Bardzo możliwe, ale wydaje mi się, że stosunkowo niewielkim kosztem można było wszystko przedstawić bardziej obrazowo i czytelnie.
Tak czy inaczej książka jest świetna. Autor na podstawie regulaminów, wspomnień czy raportów wprowadza obliczenia i statystykę na pola napoleońskich bitew. Porównuje tempo marszu poszczególnych armii, bada skuteczność salwy piechoty, zasięg artylerii, czas wykonywania manewrów. Przy tym większość aspektów wykłada w sposób bardzo sugestywny i obrazowy, może poza drobnymi wyjątkami opisanymi wcześniej.
Polecam.

George Nafziger to znany amerykański historyk, którego jednym z zainteresowań badawczych jest epoka napoleońska. Analizując regulaminy oraz inne źródła dotyczące rozmaitych armii okresu napoleońskiego autor stworzył niesamowite dzieło, które powinno być pozycją obowiązkową na półce każdego fascynata epoki. Przede wszystkim pewna nieścisłość pojawia się w tytule, bo Nafziger nie skupia się jedynie na armii francuskiej, lecz porównuje wiele armii tamtego okresu, często odnosząc się również do regulaminów państw niemieckich, hiszpańskich czy polskich. Przede wszystkim autor wykonał tytaniczną pracę, jeśli chodzi o odwzorowanie pola walki. Ilość tabelek, wykresów czy innych danych statystycznych budzi ogromne wrażenie. Poza rozrysowaniem dziesiątek manewrów, książka zawiera całą masę ciekawostek, poczynając od danych dotyczących celności ognia karabinowego poprzez stworzenie swoistego rankingu kawalerii aż po wyliczenia dotyczące tempa marszu poszczególnych rodzajów broni. Jest to chyba również najbardziej matematyczna książka jaką przeczytałem w życiu. Sprawia to oczywiście pewne trudności w lekturze. Język Nafzigera jest dosyć hermetyczny, momentami bywa również niejasny, ale w tym miejscu trzeba podkreślić kapitalną pracę redakcji, która w wielu miejscach rozjaśnia poglądy autora oraz prostuje błędy. Praca niewątpliwie jest bardzo interesująca, natomiast trzeba podkreślić, że osobom niezainteresowanym wojnami napoleońskimi może nie przypaść ona do gustu.

• Wojny napoleońskie
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania