Obóz Wielkiej Polski w Małopolsce 1926-1933

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

W niniejszym opracowaniu autor podjął próbę całościowego ujęcia dziejów Obozu Wielkiej Polski na terenie przedwojennej Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z organizacyjno-funkcjonalną stroną działalności wspomnianej formacji politycznej. Przyjęcie takowego założenia wynika z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, zarówno koleje losów OWP, jak i prezentowanych w jego ramach założeń ideowo-programowych, oraz relacji z innymi siłami politycznymi i społecznymi stały się już przedmiotem wielu opracowań. Po drugie, wobec braku syntetycznego ujęcia kwestii historii Obozu w południowych województwach II RP, temat ten stanowił dotąd swoistą furtkę, wymagającą podjęcia odpowiednich badań. Takowe udało się przeprowadzić i zakończyć pomyślnie przede wszystkim dzięki dotarciu do niewykorzystanych do tej pory materiałów archiwalnych.

Z recenzji prof. dr. hab. Bogumiła Grotta:

"Praca Adriana Tyszkiewicza dużo miejsca poświęca sprawom organizacyjnym. [...] Starannie rejestruje po kolei meandry skomplikowanych losów organizacyjnych OWP, pozostającego przecież w opozycji do rządu. Fakty z życia OWP rzuca na szersze tło zagadnień organizacyjnych, demograficznych czy gospodarczych. Rekonstruuje kwestie finansowe badanej organizacji i analizuje znaczenie poszczególnych wydarzeń zachodzących w jej obrębie. Zwraca też uwagę na grę mającą miejsce pomiędzy OWP i ZLN oraz wyodrębniające się frakcje, jak np. Zespół Stu."

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=6749

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=6749