Mowa ciała. Ilustrowane wprowadzenie do psychologii ciała.

Tłumaczenie: Joanna Olchowik
Wydawnictwo: Centrum Pracy z Ciałem Joanna Olchowik
The body reveals
Ka_Ha

Struktura ciała, w większym stopniu niż jego język, czy używane w czasie rozmowy znaki i sygnały, jest obrazem stanu fizycznego, emocjonalnego i mentalnego człowieka. Ciało pokazuje przeszłe traumy i osobowość, wyrażone i nie wyrażone uczucia. Mowa Ciała uczy jak widzieć i rozumieć informacje zawarte w strukturze ciała. W tej książce, tak jak w życiu, fizyczność i emocje są nierozerwalnie połączone.

„Ta książka pozwoli Ci poznać kogoś, kogo znasz od dawna, a tak naprawdę nigdy nie spotkałeś.”

Mowa Ciała – pierwsza książka w swoim rodzaju, będąca ilustrowanym wprowadzeniem do psychologii ciała. Pomimo upływu czasu, idee w niej zawarte są wciąż aktualne i rozwijane w polu terapii zorientowanych na ciało. Książka szczegółowo opisuje powiązania pomiędzy umysłem a ciałem, uświadamiając czytelnikom, że tworzą one zintegrowaną i spójną całość. Przedstawione są tutaj podstawowe pojęcia – takie jak energia, grawitacja, ugruntowanie – na których opiera się działanie zorientowane na ciało.

Ciało może stać się skomplikowanym, chroniącym przed życiowymi trudnościami, systemem obronnym, który tworzy się za sprawą psychiki. Charakter jest zbroją, a ciało – pierwszą linią obrony. Zbroja ciała uniemożliwia nam doświadczanie życia w pełni, podobnie jak nawyki ruchowe, które zmniejszają elastyczność ciała. Terapie zorientowane na ciało są sposobem na zrzucenie zbroi i pełne otworzenie się na życie.

Sposób bycia i zapisane w ciele wzorce mięśniowe wzajemnie się odzwierciedlają, podtrzymują i wzmacniają. To tak, jak gdyby ciało widziało, co dzieje się w umyśle i co czuje serce i odpowiednio dopasowywało się do tego. W ten sposób kształtuje się postawa ciała –duma może nadąć klatkę piersiową, a strach – spowodować zgarbienie.

Autorami książki są Ron Kurtz i dr Hector Prestera – wybitni i uznani terapeuci pracy z ciałem.

źródło opisu: Wydawnictwo Centrum Pracy z Ciałem Joanna Olchowik

źródło okładki: www.centrumpracyzcialem.pl

Ka_Ha | 2017-08-04

Nie, to nie jest książka o tym, co to oznacza, kiedy drapiesz się prawą ręką po tyłku. Ta mowa ciała to emocjonalna historia zapisana w naszych tkankach, mięśniach, postawie, ruchach. Dobra na początek.

AnnaSikorska | 2018-01-21
ByAnn95 | 2017-10-30