Beat Generation. Sacrum i profanum

Wydawnictwo: Przypis
maxi89

Autor zakłada, że w twórczości bitników osią centralną jest sfera święta. Pisarze ci czerpali inspiracje z róznorodnych źródeł: judaizmu, katolicyzmu, hinduizmu, buddyzmu czy nawet scjentologii i wierzeń indiańskich; nierzadko łącząc ze sobą te różnorodne wpływy. Autor w książce wskazuje te fragmenty, poddaje analizie i interpretacji, korzystając z bogatego dorobku pisarzy, biorąc pod uwagę również momenty, w których świętość podlega jawnej profanacji. Praca opisuje genezę powstania ruchu, jego historię, a także określa miejsce Beat Generation w przestrzeni literackiej, kulturowej, historycznej i socjologicznej. W tekście nie brakuje więc odniesień do ruchu hippisowskiego, twórczości transcendelistów amerykańskich (Emerson, Thoreau) czy pisarzy bitnikom współczesnych jak Charles Bukowski, Hunter S. Thompson czy Aldous Huxley. Wyjaśniona zostaje również podstawowa terminologia, a jeden z rozdziałów poświęcony został muzyce jazzowej, tak istotnej dla bitników.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

somnambulik | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Jeśli napiszę licencjat na czas, to dzięki tej książce!
Od dłuższego czasu morduję się z licencjatem, w którym poezja Ginsberga jest dość istotnym kontekstem. Postanowiłam poszukać jakiegoś opracowania, a książka Gibasa była pierwszą, na którą trafiłam. Okazało się, że temat jest tak przejrzyście przedstawiony, że znając teksty Ginsberga, Burroughsa i Kerouaca od razu uporządkowałam wiedzę na ich temat i wreszcie mogłam ująć ów istotny w moim licencjacie kontekst krótko, zwięźle i na temat.

Nie jest to książka obszerna, ani wybitnie szczegółowa, jednak stanowi świetny punkt wyjścia, jeśli nie zajmowało się dotąd naukowo literaturą beat generation. Żałuję najbardziej, że autor nie poświęcił więcej miejsca na polską recepcję tych autorów, nie mniej jednak wymienił istotne teksty polskich poetów/literaturoznawców (między innymi Miłosza i Sommera). Zresztą książka traktuje o czymś innym - o duchowości bitników - i dzięki zawartej w niej bibliografii można zacząć zgłębiać ten temat.

calmanani | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Książka, owszem, pokazuje historię i cechy gatunku, lecz większa jej część to po prostu analizy wybranych dzieł bitników. Momentami miałem wrażenie, że niektóre rozdziały były robione na siłę i tylko po to, żeby nie można było zarzucić autorowi, że danego tematu nie podjął. Jest sporo informacji, nawet sporo pożytecznych informacji, ale, jak dla mnie, forma mogłaby być nieco bardziej przystępna.

Paweł | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017