Wyzwanie czytelnicze LC
6,5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
2082310X
liczba stron
244
kategoria
czasopisma
język
polski
dodał
MDY

Na czym polega śląska osobność? Dlaczego z natury Ślązacy są predestynowani do dialogu? Jak ten region Europy Środkowej opowiada albo wymazuje literatura polska, niemiecka i czeska? Dlaczego stolicę regionu - powojenny Wrocław określano Nowym Jorkiem PRL-u? Powyższe pytania stawiają przed sobą autorzy najnowszego numeru wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury kwartalnika „Herito”,...

Na czym polega śląska osobność? Dlaczego z natury Ślązacy są predestynowani do dialogu? Jak ten region Europy Środkowej opowiada albo wymazuje literatura polska, niemiecka i czeska? Dlaczego stolicę regionu - powojenny Wrocław określano Nowym Jorkiem PRL-u? Powyższe pytania stawiają przed sobą autorzy najnowszego numeru wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury kwartalnika „Herito”, którego przewodnim tematem jest tym razem Śląsk.

W XVII wieku nazywany „szmaragdem Europy”, w XIX stał się jednym z ognisk przemysłowej rewolucji. Wtedy zakiełkował tam gen nowoczesności, owocujący do dziś. Najnowszy numer kwartalnika „Herito” to podróż na Śląsk – dawny i współczesny, znany i nieznany oraz opowieść o jego metamorfozach i zaskakujących obliczach.

Narracja o Śląsku to wielość. Mimo nazwy, trudno zrównać we wspólnym mianowniku Dolny i Górny Śląsk, Śląski Cieszyński i Opolski. O wielowymiarowości regionu nie zdecydowały wyłącznie trzy kształtujące go kultury: polska, niemiecka i czeska. Ważny wkład wniosły tam dwie wielkie tradycje chrześcijańskie: katolicka i protestancka – pozostające nadal w żywym dialogu. Również tragedie XX wieku odcisnęły na nim swoje piętno, czyniąc dla wielu Śląsk ziemią wygnania, dopiero z upływem lat stopniowo oswajaną.

Co znajdziemy w 25 numerze „Herito”? Arcybiskup Alfons Nossol, Aleksandra Kunce próbują wyjaśnić fenomen śląskości. Łukasz Galusek portretuje przygodę Górnego Śląska z nowoczesnością, a Elżbieta Rybicka, Joanna Helander odkrywają śląskie herstorie. Ewa Chojecka zagląda do Studni Pastorów w Bielsku, z kolei Wojciech Browarny, Marcin Wiatr tworzą literackie przewodniki po regionie. Zofia Reznik tłumaczy, dlaczego Wrocław był Nowym Jorkiem PRL-u, a Maria Kobielska i Leszek Jodliński odwiedzają śląskie muzea na Górnym Śląsku i w Opawie.

W numerze znalazły się ponadto recenzje książek wartych, ciekawych i dających do myślenia autorstwa Kai Puto, Marty Lisok, Karoliny Jary, Wojciecha Szymańskiego, Kingi Siewior, Wojciecha Wilczyka, Jakuba Muchowskiego, Katarzyny Jagodzińskiej.

 

źródło opisu: www.herito.pl

źródło okładki: www.herito.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 482
Fille | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lipca 2017

Urodziłam się i wychowałam na Górnym Śląsku, od wielu lat mieszkam na Dolnym Śląsku. Czuję się Ślązaczką i z całym regionem czuję się związana emocjonalnie. Ale pomimo takich doświadczeń, traktuję tę jedną krainę oddzielnie, tak bardzo różni się Dolny Śląsk od Górnego i trudno już teraz szukać pomiędzy nimi powiązań gospodarczych czy społecznych.
Po II wojnie światowej na Górnym Śląsku nadal mieszkają Ślązacy, Dolny zasiedlili całkiem nowi lokatorzy i tę różnicę widać do dziś.
Kwartalnik Herito poświęcony Śląskowi mierzy się z tematem na wielu płaszczyznach - kulturowej, artystycznej czy architektonicznej. Obraz który powstaje jest nierówny i bardzo wieloznaczny. Można czerpać ze Śląska na wiele sposobów i na szczęście i ci zasiedzeni, i nowi mieszkańcy potrafią odkrywać jego piękno.
Sporo w kwartalniku nawiązań historycznych, pojawiają się też eseje na temat Śląska Czeskiego oraz tęsknoty Czechów za utraconą Kotliną Kłodzką. To wszystko pokazuje, że Śląsk jest bogactwem, miejscem, które inspirowało wielu i w którym wciąż wiele jest do odkrycia.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Namiestnik

Drugi tom cyklu Materia Prima podobał mi się o wiele bardziej od pierwszego ,który pozostawił po sobie niemały zamęt w mojej głowie. W końcu wszystko...

zgłoś błąd zgłoś błąd