Wonder Woman: Tom 1

Okładka książki Wonder Woman: Tom 1
Drew JohnsonJeffrey G. Jones Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wonder Woman DC Deluxe (tom 1) Seria: DC Deluxe komiksy
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wonder Woman DC Deluxe (tom 1)
Seria:
DC Deluxe
Tytuł oryginału:
Wonder Woman By Greg Rucka Vol. 1
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2017-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-19
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328119949
Tłumacz:
Tomasz Sidorkiewicz
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarna magia. Pierwsza Księga Cieni Greg Rucka, Nikola Scott
Ocena 0,0
Czarna magia. ... Greg Rucka, Nikola ...
Okładka książki The Old Guard - Stara Gwardia. Wiekowe opowieści Leandro Fernandez, Shirow Miwa, Greg Rucka
Ocena 7,3
The Old Guard ... Leandro Fernandez, ...
Okładka książki Nieskończony Kryzys: Poświęcenie Ed Benes, John Byrne, Karl Kerschl, David Lopez, Rags Morales, Greg Rucka, Gail Simone, Mark Verheiden
Ocena 7,1
Nieskończony K... Ed Benes, John Byrn...
Okładka książki AKT #31 Tadeusz Baranowski, Wojciech Birek, Paulina Broma, Krzysztof Churski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Wojciech Jama, Karol Jesiołkiewicz, Jan Kaczmarczyk, Piotr Kasiński, Zbigniew Kasprzak, Marek Latasiewicz, Małgorzata Lewandowska, Krzysztof Lipiński, Wojciech Łowicki, Edward Lutczyn, Melon, Andrzej Olaf Nowakowski, Wojciech Odroń, Krzysztof Otorowski, Paweł Przygoda, Grzegorz Rosiński, Greg Rucka, Michał Siromski, Jacek Skrzydlewski, Rafał Śladowski, Dawid Śmigielski, Ewa Sokołowska, Marek Szyszko, Robert Trojanowski, Grzegorz Wawrzyńczak, Stefan Weinfeld, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Dawid Żurawski, Zvyrke
Ocena 7,0
AKT #31 Tadeusz Baranowski,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Joker: Zabójczy uśmiech Jordie Bellaire, Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Ocena 7,0
Joker: Zabójcz... Jordie Bellaire, Je...
Okładka książki Superman: Co się stało z Człowiekiem jutra? Dave Gibbons, Alan Moore, Curt Swan, Rick Veitch
Ocena 6,7
Superman: Co s... Dave Gibbons, Alan ...
Okładka książki Co się stało z Krzyżowcem w pelerynie? I inne opowieści o Batmanie Simon Bisley, Pat Broderick, Mark Buckingham, George Freeman, Neil Gaiman, Alan Grant, Mike Hoffman, Sam Keith, Andy Kubert, Bernie Mireault, Alan Moore, Mark Verheiden
Ocena 7,0
Co się stało z... Simon Bisley, Pat B...
Okładka książki Batman: Trzech Jokerów Jason Fabok, Geoff Johns
Ocena 7,2
Batman: Trzech... Jason Fabok, Geoff ...
Okładka książki JLA - Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Tom 1 Ken Branch, John Dell, Pat Garrahy, Oscar Jiménez, John Kalisz, Tom J. McGraw, Mark Millar, Grant Morrison, Howard Porter, Anibal Rodriguez, Chip Wallace
Ocena 6,7
JLA - Amerykań... Ken Branch, John De...
Okładka książki Kryzys na nieskończonych ziemiach George Pérez, Marv Wolfman
Ocena 6,8
Kryzys na nies... George Pérez, Marv ...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
113 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1270
1001

Na półkach: ,

Wonder Woman nie jest w Polsce szczególnie popularną bohaterką. Rodzimi wydawcy dosyć rzadko raczyli nas dotąd przygodami wojowniczej Amazonki. Poprawa tej sytuacji nastąpiła całkiem niedawno, kiedy Egmont rozpoczął wydawanie przygód heroiny z „Nowego DC Comics”, a w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC ukazał się „Krąg”, na łamach którego Diana i jej towarzyszki z Temiskiry mierzyły się z nazistami. To wszystko jednak nic, ponieważ fani komiksów dopiero teraz otrzymali tytuł, który jest prawdziwie godny najpopularniejszej superbohaterki ze stajni DC. Run Grega Rucki wydobył z tej postaci wszystko, co w niej najlepsze.

Pierwszy tom tego zbiorczego wydania można podzielić na dwie części. Pierwsza, krótsza, zawiera „Hiketeję”, opowieść nominowaną do nagrody Eisnera. Diana przyjmuje w niej pod swoje skrzydła pewną kobietę, Danielle Wellys. Obie wiążą się ze sobą na zasadzie starogreckiego rytuału, w myśl którego jedna osoba prosi drugą o opiekę i schronienie. Opiekun nie może zawieść zaufania podopiecznego, w innym przypadku poniesie straszliwe konsekwencje. Problem jest jednak taki, że Danielle ściga Batman, który chce pociągnąć ją do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Dalsza część albumu to już dłuższa historia, w której polityka i dyplomacja mieszają się z knowaniami i grecką mitologią. Wonder Woman musi tu zmagać się między innymi z ludźmi, którzy chcą zdyskredytować jej poczynania i pokazać ją jako osobę, która wcale nie dba o dobro innych. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem przeciwności, z którymi będzie musiała radzić sobie bohaterka, pojawi się dużo więcej.

Pierwsza składowa tomu, „Hiketeja”, robi bardzo dobre wrażenie. Rucka konstruuje fabułę na podobieństwo greckiej tragedii – praktycznie wszyscy występujący w tej opowieści bohaterowie stoją pod ścianą, a ich pole manewru jest doprawdy minimalne. Jakiejkolwiek decyzji by nie podjęli, dla kogoś będzie miała tragiczne konsekwencje. Ta historia mimo tego, że stosunkowo prosta i oparta na klasycznym schemacie, doskonale dawkuje napięcie. Scenarzysta potrafił od początku zaintrygować i sprawił, że czytelnik przejmuje się losami bohaterów. Nie dziwi fakt, że „Hiketeja” była nominowana do Nagrody Eisnera, najważniejszego branżowego wyróżnienia, Greg Rucka pokazał w niej bowiem pisarski kunszt, który pozwolił wycisnąć z, wydawałoby się standardowej opowiastki coś, co mocno zapada w pamięć.

Reszta albumu jest, na szczęście, równie dobra, chociaż już nieco inna w ogólnym wydźwięku. Całość rozciągnięto aż na jedenaście zeszytów co pozwala scenarzyście na dobre rozplanowanie fabuły. I tak się w istocie dzieje. Początkowo poznajemy nowego pracownika ambasady Temiskiry. Jonah McCarthy jest świeżakiem, którego zadaniem będzie organizacja spotkań, niekiedy uczestniczenie w dyplomatycznych potyczkach, a także pomoc w dziale prawnym. Postać zupełnie anonimowa? W zasadzie tak, ale poświęcenie jej uwagi w początkowej fazie opowieści daje wyraźny sygnał, że dla Rucki istotni będą także bohaterowie drugoplanowi i odpowiednie nakreślenie tła. I tak jest w istocie. Członkowie ambasadorskiej świty Wonder Woman nie zawsze grają pierwsze skrzypce w wydarzeniach, ale są ich istotnymi elementami, które w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie potrafią dać o sobie znać. Dzięki takiemu ich zaprezentowaniu scenarzysta uwiarygadnia świat przedstawiony – ten przy całej swojej fantastyczności potrafi nabrać całkiem realnych kształtów.

Na łamach omawianego tomu Greg Rucka prezentuje prawdziwie fascynującą mieszankę polityki i dyplomacji z przygodą, spiskami i grecką mitologią. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że poszczególne elementy nie do końca do siebie pasują, jednak autor potrafił połączyć je w taki sposób, że praktycznie nic nie zgrzyta. Wątki polityczne są odpowiednio wiarygodne i przedstawione „na poważnie”. Wonder Woman zostaje zaprezentowana jako postać dobrze orientująca się w międzynarodowych stosunkach, ale nie brakuje jej altruizmu, który być może nie zawsze pasuje do jej roli polityka, ale sprawdza się, gdy pani ambasador przywdziewa swój kusy strój i rusza ratować świat. Z jednej strony sporo tu zwyczajnych spraw(polityka, autorskie tournée promujące książkę), z drugiej zaś zostajemy rzuceni w świat greckich bóstw i ich intryg. Kontrast spory, ale o dziwo, autorowi udało się przedstawić tę fabularną płaszczyznę tak, że nie kłóci się ona zbytnio z tą pospolitą resztą. Warto zresztą pamiętać, że to wciąż opowieść o superbohaterce i nie mogło zabraknąć w niej przygody i fantastyki. Istotne jest, że Rukcce udało się zachować złoty środek i całość nie jest ani zbyt poważna w wydźwięku, ani zbyt nierealna i wydumana.

Za ilustracje opowiada kilku artystów. Ja jestem pod dużym wrażeniem pracy J. G. Jonesa, który zobrazował „Hiketeję” oraz był autorem paru okładek poszczególnych zeszytów. Jego rysunki są efektowne, realistyczne i dobrze oddają ponury wydźwięk tej historii. Dalsza część albumu pod względem wizualnym prezentuje się już bardziej standardowo, choć wciąż to rzemiosło przynajmniej dobrej klasy. Drew Johnson jest staranny, jego styl jest klasyczny i zwyczajnie bardzo komiksowy, co sprawia, że jego prace sprawiają miłe dla oka wrażenie, ale też nie zostaną w pamięci na dłużej. Większych wizualnych wpadek nie ma, i to jest najważniejsze.

„Wonder Woman” od Grega Rucki dobrze przedstawia postać najbardziej znanej amerykańskiej superbohaterki tym czytelnikom, którzy nie mieli z nią dotąd zbyt dużej styczności. Mimo że nie uświadczymy tu genezy przeszłości tej heroiny, to całość jest na tyle przejrzysta, ze nawet najwięksi laicy nie powinni się pogubić na kolejnych komiksowych kartach. Poziom całości jest bardzo wysoki i cieszy, że to nie koniec przygody z tą wersją Diany z Temiskiry, na obwolucie widnieje bowiem numerek „1”, a na ostatniej stronie „ciąg dalszy nastąpi”. To bardzo dobra informacja.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2017/08/wonder-woman-tom-1-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - http://szortal.com/node/12486

Wonder Woman nie jest w Polsce szczególnie popularną bohaterką. Rodzimi wydawcy dosyć rzadko raczyli nas dotąd przygodami wojowniczej Amazonki. Poprawa tej sytuacji nastąpiła całkiem niedawno, kiedy Egmont rozpoczął wydawanie przygód heroiny z „Nowego DC Comics”, a w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC ukazał się „Krąg”, na łamach którego Diana i jej towarzyszki z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    132
  • Posiadam
    62
  • Chcę przeczytać
    50
  • Komiksy
    26
  • Komiks
    8
  • DC Comics
    5
  • Komiks
    4
  • Przeczytane w 2017
    3
  • 2020
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wonder Woman: Tom 1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także