Teoria literatury w dawnych Indiach

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Teoria literatury w dawnych Indiach Sławomira Cieślikowskiego zawiera systematyczne przedstawienie ważniejszych zagadnień staroindyjskiej teorii literatury. Można w niej znaleźć sporo informacji o dawnych teoretykach indyjskich oraz ich dziełach i koncepcjach, które wywarły niebagatelny wpływ na rozwój teorii literatury także poza Indiami. Publikacja ma wszelkie walory najwyższej klasy pracy...

Publikacja ma wszelkie walory najwyższej klasy pracy naukowej, jest więc doskonałą lekturą dla specjalistów i niewątpliwie przyczyni się do zrozumienia osiągnięć kulturalnych Hindusów i ich wkładu do kultury światowej.

Książkę Sławomira Cieślikowskiego uzupełniają rozdziały autorstwa Jego uczniów: Cezarego Galewicza, Huberta Hładija, Lucyny Lipowskiej i Lidii Sudyki.

Sławomir Cieślikowski (1926) był w latach czterdziestych XX wieku uczniem znanego polskiego indianisty i tłumacza literatury sanskryckiej Stanisława Franciszka Michalskiego, a także wybitnego teoretyka literatury - Stefanii Skwarczyńskiej. W latach 1982-1994 pracował w Zakładzie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykładał zagadnienia z zakresu staroindyjskiej teorii literatury, a także był opiekunem prac magisterskich. Był współorganizatorem konferencji teoretycznoliterackich: „Poetyka orientalna i jej recepcja w Europie" (Łódź, 1986), „Problemy teoretyczne związków literatur i sztuk Orientu i Zachodu" (Łódź, 1988) i „The Orient-West Comparative Perspective in Literary Theory" (Łódź, 1990). Jest autorem kilkudziesięciu artykułów na tematy związane ze staroindyjską teorią literatury.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=34496

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=34496