Antybaśń. Literatura, kinematografia

Wydawnictwo: , Fundacja "Ostatni Poziom"
Lemur

Literatura polska i światowa stale się rozwijają. Na naszych oczach wciąż powstają nowe dzieła – zarówno te, które kiedyś zostaną niezapomnianymi bestsellerami, jak i te, które zginą między wieloma podobnymi do siebie utworami. Natłok drugiego rodzaju literatury powoduje coraz częstszą schematyzację fabuły i postaci nie tylko w dziełach pisanych, ale również w kinematografii. Sam niejednokrotnie doświadczyłem wrażenia déja vu, czytając popularne, mnożące się z roku na rok powieści i opowiadania. Po zaznajomieniu się z pewną liczbą dzieł przyjemność z dalszej lektury może zostać zahamowana lub całkowicie zniknąć. W opozycji do tej właśnie schematyczności i powtarzalności powstał coraz szybciej rozwijający się gatunek literacki zwany antybaśnią.
W poniższym opracowaniu postaram się przybliżyć jej definicję, relacje z karykaturą oraz samą baśnią. Omówię także elementy antybaśni na podstawie wybranych przeze mnie powieści, opowiadań oraz filmów.

Lemur | 2017-04-21
Na półkach