Antybaśń. Literatura, kinematografia

Okładka książki Antybaśń. Literatura, kinematografia Damian Olszewski
Okładka książki Antybaśń. Literatura, kinematografia
Damian Olszewski Wydawnictwo: , Fundacja "Ostatni Poziom" językoznawstwo, nauka o literaturze
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
, Fundacja "Ostatni Poziom"
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394786106
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,5
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Kafka. Ku literaturze mniejszej Gilles Deleuze, Félix Guattari
Ocena 7,4
Kafka. Ku lite... Gilles Deleuze, Fél...
Okładka książki Czytanie Grabińskiego Bogusław Bakuła, Dariusz Brzostek, Michał Budak, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gutowski, Tomasz Kaliściak, Eliza Krzyńska-Nawrocka, Monika Kulesza, Joanna Majewska, Marcin Mierzejewski, Ewa Mikuła, Jacek Piekiełko, Paweł Pietrzak, Mariusz Polowy, Tadeusz Sławek
Ocena 7,8
Czytanie Grabi... Bogusław Bakuła, Da...
Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,2
Retoryka Marta Bartowska, Ag...
Okładka książki Lelewel interdyscyplinarny Violetta Julkowska, Iwona H. Pugacewicz, Danuta Zawadzka
Ocena 8,5
Lelewel interd... Violetta Julkowska,...
Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 8,0
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach: ,

ANTYbaśń - literatura, kinematografia

“Antybaśń” to książka popularnonaukowa, która często kategoryzowana jest jako utwór obejmujący tematykę językoznawstwa oraz literatury młodzieżowej i fantastycznej. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czym jest tytułowa antybaśń oraz czy powinna być odrębnym gatunkiem literackim. Zanim jednak przejdę do samej treści książki, przybliże trochę sylwetke samego autora.
Damian Olszewski (1995) - bo o nim mowa - to absolwent oraz wykładowca Katolickiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Lublinie. Jak możemy wyczytać z profilu Olszewskiego - jego kariera skupia się przede wszystkim wokół literatury oraz tłumaczeń literackich, co potwierdza jego praca w agencji tłumaczeń i szkole językowej “Skrivanek” gdzie jest lektorem i tłumaczem języka niderlandzkiego.
Jak sam twierdzi, natłok coraz to większej ilości powieści i opowiadań przyczynia się do dużej schematyzacji i powtarzalności fantastyki. Przerodziło się to w nowy, delikatnie prześmiewczy, gatunek, którego zadaniem jest rozbawienie i zaszokowanie czytelnika, mowa oczywiście o antybaśni. Za przykład Olszewski podaje “Wiedźmina”, jak twierdzi, Sapkowski za pomocą ironii czy parodii, przeinacza znane nam motywy fantastyki w nowy gatunek. Zabieg ten niejako podważa cały baśniowy świat, w którym zawsze zwyciężali pozytywni bohaterowie, a wrogów spotyka zasłużona kara.
Sama struktura książki jest dość chaotyczna, autor w swobodny sposób rozwija myśli skacząc od tematu do tematu przez akapity, co czasem ułatwia zgubić pierwotny sens wypowiedzi. Mimo wszystko stara się zachować wyznaczony przez siebie schemat rozdziałów, w których opowiada o wybranym utworze i zawsze dzieli je na opis: świata, bohaterów, fabuły, języka oraz komizmu gdzie pochyla się nad charakterystyką książki lub filmu, szczegółowo analizując i wytykając elementy klasycznej fantastyki oraz antybaśni.
Językowo Damian Olszewski stawia raczej na język potoczny, sprawia to, że sama monografia jest dostępna dla bardzo szerokiej grupy odbiorczej. Autor posługuje się raczej prostym słownictwem, nie unika on jednak trudniejszych haseł, stara się je za to pomóc przyswoić czytelnikowi używając do tego bardzo trafnych porównań i definicji. Książkę czyta się płynnie a słownictwo nie jest powtarzalne.
Na plus na pewno należy wyróżnić przygotowanie merytoryczne Olszewskiego, postanowił wspierać się innymi opracowaniami i badaniami w minimalnym stopniu i samemu poddawać temat analizie. Daje to książce świeży wydźwięk, ze względu na jej unikatowość względem zagranicznych badań oraz, jak sam autor podkreśla, “pozwoli na otwartą polemikę względem pochodzenia oraz definicji antybaśni”. Unikatowość utworu podkreśla także fakt, iż jest on jednym z pierwszych tego typu opracowań w języku polskim. Takie podejście do tematu czyni go niezwykle ciekawym ponieważ przykłady bazują na powszechnie znanych i lubianych dziełach jak wcześniej wspomniany Wiedźmin, Czerwony Kapturek - historia prawdziwa, Kopciuszek czy Shrek.
Sama forma książki jest nieco uciążliwa, o ile warstwa estetyczna nawiązuje stylistyką do powieści “baśniowych” i prezentuje się ona dość okazale tak w praktyce, czyni ona ten utwór dość ciężkim w czytaniu. Każda pojedyńcza strona zajmuje tylko połowę swojej objętości i kończy wywód w zwyczajnie przypadkowych miejscach, co potrafi wybić z rytmu. Komfortowi czytania nie pomaga również czcionka oraz jej rozmiar i kolor, autor postawił na niewielką, szarą czcionkę, która dzięki niskiemu kontrastowi już po kilku stronach sprawia dyskomfort oraz męczy oczy, w szczególności, gdy do czynienia mamy z wersją elektroniczną książki. Mimo tych wad książka zdaje się być spójna sama ze sobą, całość estetyczna a okładka adekwatna do omawianego tematu.
Podsumowując, “ANTYbaśń” Damiana Olszewskiego to ciekawa propozycja dla osób lubiących zgłębiać schematy fantastyki oraz interesujących się samym motywem antybaśni i satyry. Książka jest ciekawa i mimo wszystko przyjemnie się ją czyta. Autor zadbał o odpowiednie przykłady przez co można poznać sporo niewidocznych na pierwszy rzut oka ciekawostek ze znanych nam i lubianych powieści i filmów. Różnice między fantastyką a antybaśnią uwypuklone są w sposób jasny i subtelny, często również zabawny mimo iż cała książka stara się trzymać raczej poważny i neutralny ton. Uważam, że pozycja jest jak najbardziej godna polecenia nie tylko aby umilić czas pojedynczemu odbiorcy ale również, aby wspomóc merytorycznie nauczycieli i wykładowców w zajęciach z literaturoznawstwa.

ANTYbaśń - literatura, kinematografia

“Antybaśń” to książka popularnonaukowa, która często kategoryzowana jest jako utwór obejmujący tematykę językoznawstwa oraz literatury młodzieżowej i fantastycznej. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czym jest tytułowa antybaśń oraz czy powinna być odrębnym gatunkiem literackim. Zanim jednak przejdę do samej treści książki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • Literaturoznawstwo
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Antybaśń. Literatura, kinematografia


Podobne książki

Przeczytaj także