Max Ernst. Sny ornitologa

Wydawnictwo: Miedzynarodowe Centrum Kultury
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
KrystynaL

Książka prezentuje twórczość Maxa Ernsta poprzez pryzmat jego głębokiego przekonania o ptasim rodowodzie i posługiwania się figurą ptaka jako alter ego artysty.

źródło opisu: Miedzynarodowe Centrum Kultury

źródło okładki: Miedzynarodowe Centrum Kultury

KrystynaL | 2017-03-04

Znakomity katalog towarzyszacy wystawie, ktora miala miejsce w maju-sierpniu 2016 roku w Krakowie. Jak dotychczas byla to najwieksza prezentacja prac artysty w Polsce. Wystawiane skarby pozyskane zostaly z Muzeum Maxa Ernsta w Bruhl.
Artysta urodzil sie w 1891 roku kolo Kolonii jako syn nauczyciela gluchoniemych.
Ptak dominuje w jego tworczosci i przewija sie przez prace dadaistyczne, przez surrealistyczne obrazy, kolaze, frotaze (frotaz wymyslil deszczowego dnia w nadmorskiej oberzy), oscylacje, rzezby i inne.
Ptasie i ptakopodobne wyobrazenia wywodza sie z utrwalonego przez Ernsta w dziecinstwie przekonania o jego ptasim rodowodzie i ptasiej naturze i z bardzo osobistych wspomnien z dziecinstwa.
W jego pracach odrywaja sie od ziemi i szybuja zarowno ptaki jak i ludzie.
Max Ernst byl wielka indywidualnoscia awangardy europejskiej, przyciagal niezwyklych ludzi, zjednywal wiernych przyjaciol i zyl jak wolny ptak.
Katalog zawiera kilka swietnych, przystepnych esejow analizujacych...

Intro | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sztuka, 2017